Isojen tyttöjen tuulipukuja?

_käveleväinen-XL

Osaako kukaan neuvoa, mistä voisi saada XL-nainen reilun kokoisen, huokean tuulipuvun? Paljon ei rahaa ole käytössä, eli ei ainakaan yli 100 euroa saisi maksaa. Kävin Tokmannissa, mutta siellä isoin koko oli 46. Se menee minulle joskus, mutta tässä mallissa pepulle ja reisille oli ihan liian vähän tilaa. :( Melkein tarvitsisin 48-50 kokoisen.. sellaista en nähnyt Tokmannilla.

Prismassa näkyi tuulipuvun housuja, mutta missä takit? Eikö nykyisin enää myydä ASUJA, vai onko ne kaikki ostettava erikseen, takit ja housut?

Tarkoitus olisi alkaa kävellä ja sitä myötä vaikka pudottaa painoa (toivottavasti), mutta sen verran syksyistä on, ettei viitsi ihan kevyissä vaatteissa olla.

T: Avusta kiitollinen

2

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _käveleväinen-XL

      Lisään vielä sen verran, että näin kyllä tuon alempana olevan facebook-kirppis -linkin. Menisin mielelläni, mutta en tiedä haluanko tiedoissani näkyvän, että olen plus size-ryhmän jäsen. Ihmettelen, mikseivät nuo fb-ryhmät voi olla vaikka nimellä plussa, tai jotain vähän neutraalimpaa..

    • 123654

      Mulle taas tuulipuvun housut on, ja kuten muutkin housut, ihan älyttömän leveät reisistä, tuuli vaan lepattelee niitä, jos vyötäröltä sopivat. Siksi kai on tehty niin että voi ostaa erikseen. Katoppa hobbyhallin sivuilta siellä on joskus isohkoja kokoja.
      On vähän nurinkurista että kehoitetaan ulkoilemaan muttei sitten valmisteta vaatetta mikä nätti ja houkuttaisi pukeutumaan ja ulos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      154
      10005
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      171
      6273
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      34
      5771
    4. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      180
      5554
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      60
      4684
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      6
      4522
    7. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      89
      3549
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3509
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      3031
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      133
      2977
    Aihe