Isojen tyttöjen tuulipukuja?

_käveleväinen-XL

Osaako kukaan neuvoa, mistä voisi saada XL-nainen reilun kokoisen, huokean tuulipuvun? Paljon ei rahaa ole käytössä, eli ei ainakaan yli 100 euroa saisi maksaa. Kävin Tokmannissa, mutta siellä isoin koko oli 46. Se menee minulle joskus, mutta tässä mallissa pepulle ja reisille oli ihan liian vähän tilaa. :( Melkein tarvitsisin 48-50 kokoisen.. sellaista en nähnyt Tokmannilla.

Prismassa näkyi tuulipuvun housuja, mutta missä takit? Eikö nykyisin enää myydä ASUJA, vai onko ne kaikki ostettava erikseen, takit ja housut?

Tarkoitus olisi alkaa kävellä ja sitä myötä vaikka pudottaa painoa (toivottavasti), mutta sen verran syksyistä on, ettei viitsi ihan kevyissä vaatteissa olla.

T: Avusta kiitollinen

2

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _käveleväinen-XL

      Lisään vielä sen verran, että näin kyllä tuon alempana olevan facebook-kirppis -linkin. Menisin mielelläni, mutta en tiedä haluanko tiedoissani näkyvän, että olen plus size-ryhmän jäsen. Ihmettelen, mikseivät nuo fb-ryhmät voi olla vaikka nimellä plussa, tai jotain vähän neutraalimpaa..

    • 123654

      Mulle taas tuulipuvun housut on, ja kuten muutkin housut, ihan älyttömän leveät reisistä, tuuli vaan lepattelee niitä, jos vyötäröltä sopivat. Siksi kai on tehty niin että voi ostaa erikseen. Katoppa hobbyhallin sivuilta siellä on joskus isohkoja kokoja.
      On vähän nurinkurista että kehoitetaan ulkoilemaan muttei sitten valmisteta vaatetta mikä nätti ja houkuttaisi pukeutumaan ja ulos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      467
      4074
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1702
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1536
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1484
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1418
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      60
      1385
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1326
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1245
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      45
      1099
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      34
      1078
    Aihe