Feminismistä ei nykyään enää puhuta, ei myöskään naisen kärsimyksestä miehen ikeen alla.
Johtunee siitä että naisten asiat ovat paremmalla tolalla kuin miesten. Kun näin on, vallitsee tasa-arvo ja kaikki on okei.
Nykyään on muotia laittaa köyhiä kuriin. Työttömät pakkotöihin toimeentulotuen alentamisen uhalla.
Ensi vuoden alusta kaikki työttömät joutuvat orjatöihin ja ammattiliitoille sanotaan heipat.
Onko feminismi vanhanaikaista?
4
96
Vastaukset
Viimeksi eilen hillui Tiina Rosenberg jossain Ylen kanavan ohjelmassa. Joko minä elän kuplassa tai sinä kiven alla, mutta en todellakaan jaa kokemusta siitä ettei feminismistä puhuttaisi.
- ätmi
Tiina Rosenberg o.s. Pursiainen on niin tunkkainen tuulahdus 70-luvulta, että jopa ruotsalaiset feministit pitävät sitä hihhulina.
- Napsi
Ei toki, sillä seuraava yhteiskunta on tasa-arvon kannalta ainoa vaihtoehto:
http://fundamentti.blogspot.fi/2013/10/minkalainen-olisi-yhteiskunta.html - erkki-täti
Toivottavaa olisi, ettei feminismistä tarvitsisi enää edes keskustella, vaan tasa-arvo olisi itsestäänselvä ihmisoikeus ihan jokaiselle, sukupuoleen tai rotuun katsomatta.
Itse olen havainnut, että hyvin monet naiset eivät uskalla sanoa olevansa feministejä, koska sanalla on epäseksikäs mediamaine. Ihan niinkuin feminismi olisi vain kainalokarvojen kasvatusta, siilitukkaa ja uhoamista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591164Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11840Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83603Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45532Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33527Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501