Punk in finland-keskustelufoorumin turhuus.

Hanatrash

"Vai tämmöseksi on "scene" nykyään menny? Ennen tehtiin musaa ja zinejä, järkättiin keikkoja jne., nykyään vit*uillaan ihmisille netissä. Tommosella touhulla ei ois ennen saanu ku kusip*än maineen ja nokkansa kipeeksi jollain keikalla!" - Ocu Karihtala

Miksi tällainen foorumi on edes olemassa? Punk-kulttuurin kanssa kun tällä ei ainakaan ole mitään tekemistä. Menisin jopa niin pitkälle että voisin sanoa että tämä foorumi on pilannut punk musiikin ja kulttuurin suomessa.

Rikkaiden jälkikasvu siellä pätee ja alistaa köyhää ja nuorisoo VALLALLA. Eikä nää piffaajat mitään teinejä ole, keskimäärin piffaajat taitavat olla n. 40-50-vuotiaita vanhoja patuja. Mitään bändejä ei tiedetä, kirjoja ei olla luettu, ja jos joskus kasarilla ollaan käyty puntalassa, ainakaan mitään ei olla opittu. Ja mitä puntalaan tulee, varmasti siellä on järjestetty punk musiikkiin painottuva festivaali,
YLI KOLMEKYMMETÄ VUOTTA SITTEN. Mutta mä en tiedä siitä mitään kun olen syntynyt 80-luvulla, kuuntelen vaan niitä levyjä, koska tykkään niistä ja niissä on hyvä meininki.

Mitä nyt olen muutaman viikon selannut punk in finland foorumia, se sisältää hyvin paljon virheellistä ja harhaanjohtavaa tietoa(tarkoituksellisesti??). Taitaa koko foorumi olla vaan myyntikikka myydä teemu bergmanin bändien levyjä tyhmille teineille. Tuli itse asiassa puhetta diströin niken kanssa (joka muuten EI piffaa) tästä teemu mahtisuvusta, ja sanoin sille että mä en ihan periaatteesta kuuntele sen MEDIAHUORAN musiikkia, ei mua vi*tu kiinnosta mitä tuollanen SAASTA ajattelee elämästä. Ei näillä rokkitähdillä ole mitään annettavaa normaali ihmisille. Jos sä soitat punkkiä, sä et vi*tu mene huoraamaan johonkin ylen asiaohjelmaan(Arto Nyberg), vi*tu aikuinen ihminen. Mutta kun pitää vetää sitä rokkitähti fantasiaa vaikka viimeseen asti, vaikka kaikki rahat menis, voi helvetti mikä pelle.

Ja esimerkiksi nämä ihmissaastat, mauski/megalistaaja ja juan/pyyssysaaren apuloisto, ovat pohjasakkaa. Eipä tuosta paljon turhempaa porukkaa ole. Ei ole äiti lapsena antanut tarpeeksi huomiota ja nyt pädetään sitä piffillä antamalla bänniä teineille ja simputtamalla ja solvaamalla pikkulapsia. Todellisessa elämässä tulis turpaan, mut eihän nämä paskahousut uskalla uhota muualla
kun netissä, foorumilla jonka he omistaa. Tulkaapa joskus uhoomaan päin naamaa, katotaan monta hammasta jää jäljelle. Ai niin mutta ettehän te kermaperseet uskalla.

Toista vaihtoehtoa ilmestyy vaan näennäisesti, mitään todellista tietoa se ei sisällä. Jukkelin kämäset levyt ei vastaa sähköposteihin, vastavirtaan ei pääse sisään jos et ole tuttu naama.

Kaikki bändit kopioi ainoastaan kaaosta ja dischargee. Mitään muuta ei uskalleta kokeilla ettei vaan joku ajattelis ettet oo aito punkkari.

Mä oon soittanut mm. 80-luvun tyyppistä hardcore punkkia hyvin nuoresta, silloin kun tällainen musiikki ei todellakaan ollut muotia ja ei silloin ollut mitään vitun puntalaa, piffiä tai vastavirtaa. Nää on vaan muoti ilmiöitä joita kukaan ei muista enää parin vuoden päästä.

Voisin jopa joskus vaivautua esimerkiksi puntalaan, jos siellä soitettas muutakin kun metallicaa. Toistaiseksi kartan festaria kuin ruttoa.

Punk Suomessa on tällä hetkellä puhdasta PASKAA, ja punkkarit MUOTIPELLEJÄ. Haistakaa vittu kaikki turhat poseraajat (varsinkin piffaajat), te ETTE OLE, eikä teistä koskaan tule punkkareita.

- Hanatrash

1

1435

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hanatrash

      "Jukkelin kämäset levyt ei vastaa sähköposteihin"

      Mikä ihme on että ei osata vastata sähköpostiin vuonna 2014? Jos olet töissä levy-yhtiössä etkä osaa vastata sähköpostiin jossa henkilö olisi halukas ostamaan levyjä, silloin olet väärä mies hommaan. Jakke wannabe vit*uun, uutta tilalle.

      En mä tässä kusipäisyyttäni huomauttele näistä asioista, mutta onhan tällänen jo ihan perseestä. Kyllä mä ymmärrän sen et halutaan touhuta vaan pelkästään kavereiden kanssa ja vaihdella levyjä, mutta silloin ei pitäis olla mitään levy-yhtiöö, nettisivuja jne...

      Mitenhän monta vuotta vielä menee et suomeen saadaan ihan oikee ja toimiva scene??? Mulla on kavereita jotka käy aika ajoin squateissa Euroopassa ja ovat sanoneet et meninki suomessa näihin verrattuna on ihan vitsi. Näissä porukoissa homma toimii, suomessa EI.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1328
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      667
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      629
    4. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      563
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      549
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      528
    8. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      521
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      478
    Aihe