Missä työpaikkakiusaamista esiintyy ?

Missä ollaan törmätty työpaikkakiusaamiseen ?
Olisi mielenkiintoista saada esimerkkejä.
Onko eroja alueellisesti ?
Länsi-Suomi
Etelä-Suomi
Itä-Suomi
Pohjois-Suomi

Entä onko kiusaaminen yleistä tyypillisesti naisvaltaisilla aloilla (sairaanhoito,kauppa,seurakunnat etc.)
vai miesvaltaisilla aloilla (teollisuus,suunnittelutoimistot, kuljetus, rakentaminen etc.)

Millaisissa töissä kiusaamista on eniten ?(työntekijä, toimistotyö, asiantuntija ,myynti, hoitoala)
Perheyritykset, suuret yritykset vai julkinen sektori ?
11338
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Naispomottajat pahimpia.Tulevat ja luulevat pomoilemalla egonsa kasvavan.K...rpä otsassa kun ei oo saanet ehtaa pitkään aikaan.Jos meet vielä vaihtoehtoja esittämään, niin löydät itsesi "listalta lähtijät"seuraavaksi.Pahimmat keskikoulun pikkupomot vekkihameissaan ja prässäreissään tuomassa jotain paperilappusta käytävän päästä päähän kävellen tärkeen näköisenä ja naama hymylemässä jotain 50 vuotta sitten saatua kohteliaisuutta naistentansseissa.Reppanoita mutta ei tosiuskottavia ja piste.

Äänestä

Eiköhän tuota työpaikkakiusaamista esiinny melkein joka työpaikassa. Ihmiset ei vaan tule toimeen keskenään ja joillakin on tarve pomottaa muita. Ehkä naisvaltaisessa paikoissa kiusaamista esiintyy eniten.

Äänestä

Eiköhän työpaikkakiusaamista esiinny naisvaltaisessa työyhteisössä enemmän.Voi olla että jollakin on taipumus ärsytellä hiljaisia,kilttejä,kaikenlainen vihjailu,selän takana pahan puhuminen,toiset taas joukolla kiusaavat toisia,ei anneta toisen menestyä ja onnistua.Olen huomannut että mihin kiusaaminen voi johtaa,ikävimmässä tapauksessa masentuminen,poissaolot,sairaslomat,työpaikan vaihto.

Äänestä

Kaikenlaisissa paikoissa voi löytyä, on meinaan kokemusta lukuisista työpaikoista. Oikeastaan se on sama juttu koulukiusaamisen kanssa. Nämä, jotka nauttivat työssä kiusaamisesta, ovat luultavasti tehneet sitä jo koulussa. Itselle se on ollut asia, jota ei voi ymmärtää. Ahdistavaa. Vie työmotivaation ko. paikassa.

En voi ymmärtää koulukiusaajia, enkä työpaikkakiusaajia, enkä niitä, jotka eivät siihen puutu ja joiden tehtävä se ensisijaisesti olisi. Ikävä on myös, jos johto ei työpaikalla ole ajan tasalla. Jos johto sanoo, ettei ole voinut puuttua, koska ei tiennyt, kertoo se heti johdon kyvyttömyyden muutenkin. Kyllä tällaiset seikat vaistoaa, huomaa ja voi selvittää.

Itse olen tehnyt kerran parisivuisen selvityksen, miten kiusa voitaisiin lopettaa tai ainakin merkittävästi vähentää. Eipä paljoa johtajaa kiinnostanut. Et silleen.

Äänestä
  • Naisvaltaisissa yhteisöissä on paljon kaikenlaista suhmurointia. Joukkoon mahtuu aina se narttu, joka lietsoo muut vaukoiksi kiusaamaan sitä/niitä, joita ei saa juttuihinsa mukaan. Pomoille on jotenkin selvää, että ainahan akat tappelee eli ei haluta sekaantua. Heistä on jopa huvittavaa seurata näitä asetelmia. Jos kiusattu menee valittelemaan kohtelustaan, käsketään tulemaan toimeen kaikkien kanssa ja todetaan johdolla olevan tärkeämpää puuhaa kuin yliherkkien paapominen. Mikäli asia tulee heidän eteensä ulkopuolisilta, pomot kertovat, ettei heille ole tästä mitään puhuttu. Joopa joo ja niin edelleen.

    Itse en enää jaksa uskoa, että työpaikka- tai koulukiusaamista opitaan ikinä kitkemään. Ilmiö on ja pysyy, koska lapset oppivat kiusaamisen vanhemmiltaan, eikä tapoja helpolla muuteta. Lisäksi ihmisellä on taipumus asettua konfliktissa vahvemman puolelle - myös opettajilla ja esimiehillä.

    Äänestä

1. Kolmas sektori, vaihtunut esimies ja entinen työkaveri. Kun toinen lähti, niin toinen on siitä jatkanut.

2. Kaikkialla on kiusaamista. Kateus lienee perimmäinen syy. Toisaalta ihmiset ovat kauhean nurkkakuntalaisia ja muukalaisvihaa, jopa suomalaisten kesken esiintyy.

Äänestä

25 vuotta työelämässä enkä ole kiusaamista nähnyt, aivan turhaa kitinää. Pitäkää puolenne, turha ruikuttaa. Sitä saa mitä tilaa.

Äänestä
  • En minäkään nähnyt ennen. Takana erllaisia työpaikkoja ja yhteisöjä, kunnes menin sairaalaan töihin. Siellä tuli nälvimistä, nipotusta, valehtelua ja hienosäätöistä kieroilua tuutin täyeltä. Kuppikunta osastohoitajan johdolla.

    Äänestä

  • sairaala hen.kunta kirjoitti:

    En minäkään nähnyt ennen. Takana erllaisia työpaikkoja ja yhteisöjä, kunnes menin sairaalaan töihin. Siellä tuli nälvimistä, nipotusta, valehtelua ja hienosäätöistä kieroilua tuutin täyeltä. Kuppikunta osastohoitajan johdolla.

    Eräs uralleni osunut nainen oli mestari juuri tuossa sanallisessa solvaamisessa, mutta hän osasi myös muut keinot. Hän verhosi loukkaukset usein kohteliaisuuksiin. Kammottava akka! Kovimmat miespuoliset kiusaajat ovat olleet johtajia ja asemansa ansiosta pystyneet käyttämään toisenlaista valtaa.

    Äänestä

Työpaikkakiusaamista. Lappi. Mieskiusaaja terveysdenhuollon yksikössä. Motiivina arvioni mukaan kateus ja oman minän pönkitys.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tutkija222 kirjoitti:

Missä ollaan törmätty työpaikkakiusaamiseen ?
Olisi mielenkiintoista saada esimerkkejä.
Onko eroja alueellisesti ?
Länsi-Suomi
Etelä-Suomi
Itä-Suomi
Pohjois-Suomi

Entä onko kiusaaminen yleistä tyypillisesti naisvaltaisilla aloilla (sairaanhoito,kauppa,seurakunnat etc.)
vai miesvaltaisilla aloilla (teollisuus,suunnittelutoimistot, kuljetus, rakentaminen etc.)

Millaisissa töissä kiusaamista on eniten ?(työntekijä, toimistotyö, asiantuntija ,myynti, hoitoala)
Perheyritykset, suuret yritykset vai julkinen sektori ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu