lopun alku

väsynyt

Valvon yöt ja mietin. Itsetuhoisat ajatukset viiltävät atuksiani, olisiko kaikille helpompaa jos tekisin oman ratkaisuni. Ei tarvitsisi kuunnella neuvoja ja ilkkumista. Puhuvat syrjäytyneistä. Milloinkahan meille annetaan erillinen rintalappu, jota on pakko pitää jos et ole onnistunut saamaan työtä. Teillä joilla työtä vielä on, lentäkää enkelin silmin ja nauttikaa elämästä.Musta tulevaisuus on hirvittävää todellisuutta.

3

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyselijä

      tuo Syrjäytynyt!!

      Muotisana jota viljellään joka väliin. Kurja ottaa osaa keskusteluihin kun puhutaan syrjäytyneistä kuin jostain saastasta. Ja koko ajan miettii että minäkinkö?

      Mutta syrjäytynyt... mistä? Ystävistä? Valinnan vapaudesta? Omakotitalo-asumisesta? Kahdesta tuliterästä autosta jotka kiiltävät kuin "juutalaisen mulkut"? Hierontalahjakorteista, kosmetologilta, etelän lomilta, purjehdusharrastuksesta, tyylikkäästä sisustamisesta, kymmenistä taivaskanavista ja seinän kokoisesta telkkarista vai mistä???

      Minulla ei olisi kuunaan varaa omakotitaloon tai edes autoon... mutta kuka sanoo että edes haaveilen sellaisesta? Sinne sitä sitten mökkiintyisi ja perse pitkällä naapurien kanssa kilpaa pihaa sliipattaisi. Rapistuvia kulutuspintoja uusittaisi.

      Sanokaa mitä ihmettä se syrjäytynyt nyt sitten tarkoittaa ...olen kai niin syrjäytynyt etten tajua sitä itsekään!!! Näkyykö se naamasta monen metrin päähän? Mitä on sellaisella ihmisellä enemmän joka ei ole syrjäytynyt?

    • nauti

      Älä välitä puheista.
      Elä omaa, hyvää elämääsi.
      Ole onnellinen.

      Nuku hyvin.
      Syö hyvin.
      Voi hyvin.

      Anna politikkojen ja virkamiesten valittaa, ne saa siitä palkkaa.

    • järkimies

      Kenenkään muun elämää et helpota itses tappamalla kuin omaasi. Mutta jos oot niin itsekäs p**ka ettei lähimmäisten tunteet sua kiinnosta niin siitä vaan!

      Itsemurha-ajatukset loppuvat yleensä silloin kun viitsii vaivautua katselemaan maailmaa ja elämää oman napansa ulkopuolella!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      114
      7293
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      98
      5233
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3486
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3412
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2524
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1856
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1501
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      341
      1451
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1346
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      48
      1290
    Aihe