yks juttu...

juu...

nii, en keksiny laittaa tätä muunkaan otsikon alle.... tiedän että on lahjakkaita ja toivottomia tapauksia musiikin suhteen.... mutta kuinka paljon sitä voi treenata? mietin vaan ku itsekkin lauleskelen, niin hankaluuksia tuottaa paljon, kun jossain biisissä on pitempi tauko, niin että osaisin aloittaa taas oikessa kohdassa laulamisen.... että onko tuokin niitä asioita, että toiset osaavat ja toiset eivät, eikä sille maha mitään? =/

2

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yoha

      Ei kukaan ole seppä syntyessään. Se toki täytyy myöntää, että toiset ovat joissain asioissa lahjakkaampia kuin toiset, tai siis heidän omaksumiskykynsä on nopeampi.

      Siis ei syytä epätoivoon. Runsas musiikin harrastaminen auttaa kehittämään rytmitajua ja nuotinlukutaitoa. Lisäksi sisääntulemisen "vaisto" kehittyy, kun on paljon harjoitellut. Sanoisin, että kannattaa olla rohkea sisääntuloissa, meni syteen eli saveen. Kun virheet havaitaan, niin ne on helmpompi korjata.

      Mikään minua ei niin paljon ärsytä musiikin teossa (esim. orkesterisoitto tai kuorolaulu) kuin "sisään uiminen". Itsetunto kohdilleen ja soittaa puuta heinää, kunhan tosissaan yrittää!

    • Kaj Chydenius on joskus sanonut, ettei sellaista ihmistä olekaan, joka ei opettelemalla oppisi laulamaan. Haluaisin uskoa tuon.
      Rytmitaju on jokaisella ihmisellä. Kun peruspulssi on hallinnassa, on periaatteessa minkälaisen rytmikuvion tahansa rakentaminen sen päälle mahdollista.
      Sävelkorkeuden löytäminen vaatii korvaa, mutta sitäkin voi kehittää. Soittimista voi olla apua, samoin opettajista, mutta kumpikaan ei ole välttämätön. Pitää vain tietää, mitä on tekemässä ja pyrkiä siihen.

      Ilmaisuun tarvitaan sitten vielä jotain muutakin. Sen analysoimista monet ovat yrittäneet. Minä en aio.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      6216
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      39
      4032
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3363
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      12
      2928
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2297
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2292
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      162
      1926
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      24
      1769
    9. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      28
      1554
    10. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1392
    Aihe