Nyt ei tarvitse niin paljon hävetä kun on vain kotona eikä tee mitään. Kesään liittyy pakkososiaalisuus. Pitää olla rannalla, puistoissa, grillailla ystävien kanssa, käydä tapahtumissa, juhlissa, lomailla...
Joutui häpeämään kun ei mitään noista juuri tehnyt. Ja samalla vitutti kun muut oli niin täynnä sitä kesää ja elämää!
Syksyn tullen on ikään kuin lupa eristäytyä kämppään ja vain olla, ilman että kukaan ihmettelee.
Joutui häpeämään kun ei mitään noista juuri tehnyt. Ja samalla vitutti kun muut oli niin täynnä sitä kesää ja elämää!
Syksyn tullen on ikään kuin lupa eristäytyä kämppään ja vain olla, ilman että kukaan ihmettelee.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Minä olen pitkin kesää ostellut kirpparilta kirjoja. Nyt on iso kasa hyllyssä odottamassa lukemista.
Kohta on pilkkopimeää, lunta polviin asti ja minä istun huopani alla nauttimassa talvesta.
Hiihtäminen on mukavaa. Kaikessa rauhassa hiihdellä parin tunnin ajan. Sitten kotona laittaa ruoaksi jotain hyvää. Ruoka maistuukin paremmalta kunnon lenkin jälkeen.
Hiihdät naisen kanssa perintesellä tyylillä sängyssä kuitenkin.
Eikä enää ole niin pakollista painetta saada pilluakaan toisin kuin kesällä pitäis olla kesäromansseja ja kesällä harmittaa enemmän kun itsellä ei ole ja muilla on.
Suomen kesä on paska. Siihen muutamaan kuukauteen pistetään hirveästi odotuksia. Jo teininä olin luuseri ja äiti mäkätti minulle "kesällä ei saa sisällä istua."
Onneksi on syksy ja saan kulkea mustassa takissa ja vaan olla rauhassa.
Harmittaa taas tämä syksyn ja talven tulo, pimeää, kylmää ja ankeaa,.vaatteita kasapäin päälle, pipoa ja käsinettä, talvikengät ja aamupalelemista...yöks. Ihanat lämpimät kesäillat takana voih,.kun oltiin yömyöhään tai aamuun asti rantabileissä tanssimassa, bailaamassa ja kuuntelemassa kitaransoittoa ja pitämässä hauskaa..
Talvi..ääh..ankeata aikaa..alkaa kohta taas se jouluhössötys ja kaikki on niiiiiiiiiin "lapset laulaa joulun aika on ehdoton SIKA!"
Olisipa vielä kesä,.ja helteet,..kadut täynnä iloisia nauravia ihmisiä, jotka tulee juttelemaan ilman mitään..ja kaikilla on kesämieli ja fiilis,..ja kaikki on niiiiin LOVE!
En saanut kesällä pillua. Nyt vituttaa. Ja tulee kaamos, tuskinpa lohkeaa myöskään joulupillua. Aina vaan enemmän vituttaa.
Kohta alkaa pikkujouluaika. Pian siis naiset liikkuvat ja käyvät pyydykseen.
Eikö sinkkumiesten kannattaisi viritellä jo onkea veteen?
Ei muuta kuin risteilylle. Siellä naiset on yleensä niin räkäkännissä, että on helpompi saada.
Risteilyt on ainoa paikka missä minä saan.
Juuri niin.
Ätmit ja muut epätoivoiset miehet sinne.
Ainoa hyvä puoli syksyssä ja talvessa on se, ettei tarvitse katsella kaupungilla puolialastomia naisia kuten helteillä.
Syö ätmiä vähäpukeisen naisen näkeminen, kun ei kuitenkaan saa pillua.
Ei tänäkään jouluna saa piparia.