Työpisteen siirtämisestä, oman auton käytöstä jne, kysymyksiä?

Jippoliisa

Paljon kysymyksiä, mutta jos saisin edes muutaman vastauksen...

Työskentelen vanhusten viriketoimintayksikössä. Saimme juuri ennen kesälomia tiedon, että joudumme muuttamaan yksiköstämme pois. heti kesälomien jälkeen tapahtui muutto. Tavarat ja asiakkaat muuttivat isompaan yksikköön, jossa meillä ei ollut kunnon tiloja vaan pelkkä yksi (liina pieni) huone. Kaikki asiakkaat eivät mahtuneet tuolla mm. istumaan edes pöydän ääreen. Myös viikkosuunnitelma, jota olemme asiakkaidemme kanssa noudattaneet, kaatui käytännön mahdottomuuteen. Käytännössä viriketoiminta muuttui puhtaasti säilytystoiminnaksi, jossa toiminnan laatu henkilökunnan yrityksistä huolimatta oli aivan surkea.

Noin kuukauden päästä tästä muutosta saimme siirron asiakkaidemme kanssa kolmeksi päiväksi toisiin tiloihin. Edelleen jatkoimme kaksi päivää näissä samoissa säilytystiloissa.

Onko oikein, että muistisairaita vahuksia siirretään päivittäin paikasta toiseen? Onko henkilökunnalla mitään keinoa puuttua tähän työnantajan järjettömään päätökseen? Keskustelun avulla asiat eivät ole ratkenneet.

Nyt saimme tiedon, että menemme vielä yhdeksi päiväksi kolmanteen yksikköön. samat asiakkaat voivat siis parhaimmassa tapauksessa käydä viriketoiminnassa kolmessa eri yksikössä. Järjestöntä ja vanhusten aliarviointia.

Mitä me työntekijät voisimme tehdä?

Onko meidän pakko suostua työpisteiden siirtoihin? Voiko työnantaja määrätä minut töihin 15 kilometrin päähän virallisesta työyksiköstäni? Minulla ei ole aina autoa käytössä eikä sinne kulje julkista liikennettä. (Työsopimuksessani teksti: Työn suorittamispaikka kunnan alue ellei kunnan tekemista yhteistoiminta tai vastaavista sopimuksista muuta aiheudu).

Voiko työnantaja määrä minua kuljettamaan omalla autolla lääkkeitä, työkenkiä, ruokatarvikkeita yksiköiden välillä? Työsopimuksessa ei lue mitään oman auton käytöstä.

Minulla on ollut työpari, jonka kassa olen tehtäviä jakanut. Nyt on väläytelty, että meidät sijoitettaisiin eri yksiköihin ja saisimme työpariksemme kuntouttavan/ muulla tavoin työllistetyn henkilön. Onko tähän pakko suostua? Lähinnä mietin kun ehdotetuilla henkilöillä ei ole lääkkeenanto-oikeuksia eikä minkäänlaista koulutusta. Mitä tapahtuu, jos vakituinen henkilö sairastuu...meillä kun ei saa ottaa sijaisia.

Kiitos jo etukäteen :)

0

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. voitaisiinko unohtaa se sotku?

        Olisiko mahdollista aloittaa puhtaalta pöydältä vielä? Ikävä sua ****
        Ikävä
        51
        4304
      2. Oisko se tosi paha

        Jos haluaisinkin susta ennen kaikkea seksiä? Nainen
        Ikävä
        85
        2872
      3. Huomenta ja hyvää tiistaita

        Huomenta ja hyvää tiistaita. ❄️🐺☕❄️
        Ikävä
        89
        2151
      4. Milloin nainen saan sinut?

        Kanssani eroottisiin hetkiin? Tiedät ja tunnet kovan haluni, hellyyden myös. Onko vastauksesi edelleen, että en tiedä, e
        Ikävä
        11
        1472
      5. Ovatko persut tehneet jo päätöksen ulkopolitiikastaan?

        Persujen olisi hallituspuolueena syytä tehdä jo päätöksiä siitä, aikovatko he olla pro-Ukraina vai pro-Trump eli pro-Put
        Perussuomalaiset
        178
        1344
      6. Jee! Palsta toimii jälleen!

        Viestiarkisto näkyy ja kaikki pelittää. Tätä on odotettu, vaikka ei tässä mitään odotettavaa ole ollut.
        Sinkut
        23
        1276
      7. Haluan että tiedät tämän

        Jos luet täällä. En ole sinulle vihainen, vaikka asiat menivät niinkuin menivät. Ajattelin, että et tykkää minusta, jonk
        Ikävä
        84
        1224
      8. Mitä olen antanut sinulle?

        Mitä olet antanut minulle?
        Suhteet
        26
        1109
      9. A, teksteistäni löydät itsesi

        jos luet tarkkaan. Vain epäsuorasti voin tunteeni myöntää, en halua minkään rikki menevän. Kaipaan sinua ja odotan näkem
        Ikävä
        17
        1099
      10. Oletko sinä lähellä?

        Tutkassani väräjää siihen malliin, pitääkö poistua mestoilta?
        Ikävä
        12
        1099
      Aihe