Yasmin-pillerit ja välivuoto?

Olen 19-vuotias normaali painoinen/pituinen nainen ja olen käyttänyt Yasmin-merkkisiä e-pilleireitä n. 2-3 vuotta. Muuten pillerit ovat toimineet hyvin (ehkäisseet aknea ja epäsäännöllisiä kuukautisia, joiden vuoksi niitä syönkin), mutta nyt ensimmäistä kertaa minulle on ilmestynyt outoa välivuotoa.
Aloitin pilleripaketin toisen liuskan syömisen. Söin pillereitä 3 päivää ja sitten unohdin kahden päivän pillerit välistä, jonka jälkeen söin pillereitä taas normaalisti (tätä on tapahtunut aikaisemminkin ilman oireita), mutta nyt minulle on ilmestynyt outoa välivuotoa, joka näkyy pikkuhousuissa ruskeana ja niukkana. Nyt tämä vuoto tosiaan on vieläkin ruskeaa, mutta vessapaperissa näkyy pyyhittäessä punaista, aivan kuin menkkaveri.
Minulla on polykystiset munasarjat, mutta aikaisemmin mitään tällaista ei ole tapahtunut. Olen myös vakituisessa parisuhteessa (ollut jo yli vuoden) ja kaikki sukupuolitaudit ovat näin ollen pois suljettuja. Raskauden riski on myös häviävän pieni, koska käytämme kaksoisehkäisyä. Mikä siis voisi olla kyseessä?
Onko kyseessä aivan normaali välivuoto tai jokin muu seikka? Vai johtuuko tämä ko. e-pillereistä? Apua!
364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kukaanhan ei voi tietää varmasti, mistä johtuu. Tunnut itsekin tietävän mahdollisia syitä (raskaus, sukupuolitauti). Lisäksi voi olla vaikka tulehdus päällä. Ihan yhtä hyvin voi johtua pillereistä. Ne voivat oikeinkin käytettynä aiheuttaa ylim. vuotoa saati sitten, jos niitä unohtaa välillä syödä.

Jos häiritsee, mene lääkäriin. Vaihtoehtoisesti odottele, josko tuota alkaa tapahtua useamminkin. Silloin ainakin on aika mennä lääkäriin.

Äänestä

Yleensä välivuoto on merkki siitä, että pillerit ovat liian matalahormonisia. Itselläni sama ongelma Yaz-pillereiden kanssa

Äänestä
  • No toki se kahden päivän unohtelu saa aikaiseksi useimmille vuotoa...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yasminit kirjoitti:

Olen 19-vuotias normaali painoinen/pituinen nainen ja olen käyttänyt Yasmin-merkkisiä e-pilleireitä n. 2-3 vuotta. Muuten pillerit ovat toimineet hyvin (ehkäisseet aknea ja epäsäännöllisiä kuukautisia, joiden vuoksi niitä syönkin), mutta nyt ensimmäistä kertaa minulle on ilmestynyt outoa välivuotoa.
Aloitin pilleripaketin toisen liuskan syömisen. Söin pillereitä 3 päivää ja sitten unohdin kahden päivän pillerit välistä, jonka jälkeen söin pillereitä taas normaalisti (tätä on tapahtunut aikaisemminkin ilman oireita), mutta nyt minulle on ilmestynyt outoa välivuotoa, joka näkyy pikkuhousuissa ruskeana ja niukkana. Nyt tämä vuoto tosiaan on vieläkin ruskeaa, mutta vessapaperissa näkyy pyyhittäessä punaista, aivan kuin menkkaveri.
Minulla on polykystiset munasarjat, mutta aikaisemmin mitään tällaista ei ole tapahtunut. Olen myös vakituisessa parisuhteessa (ollut jo yli vuoden) ja kaikki sukupuolitaudit ovat näin ollen pois suljettuja. Raskauden riski on myös häviävän pieni, koska käytämme kaksoisehkäisyä. Mikä siis voisi olla kyseessä?
Onko kyseessä aivan normaali välivuoto tai jokin muu seikka? Vai johtuuko tämä ko. e-pillereistä? Apua!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu