Miten vinyylisoitinta käytetään?

vinyyyleeejä

Ei oo siis mitään hajua yhtään mistään, mutta kiinnostusta ois. Tarvitseeko kaiuttimen erikseen, jotain lisäosia?

3

703

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LiikkuvaPoliisi

      Osta vinyylisoitin, eli levysoitin jossa on esim USB-liiti (joissain uusimmissa levareissa on, vanhemmissa ei) ja näin voi liittää sen tietokoneeseen ja kuunnella levyjä tietokoneeseen liitetyillä kaiuttimilla. Voit myös äänittää LP-levyjä tierokoneen kovalevylle. Levysoitttimen voi myös liittää sterero-vahvistimeen Phono L/R- liittimiin RCA liiitännän kautta. LP-levyjä löytyy antikvaareista muutamalla eurolla. Tarkistaksaa ettei levyssä ole naarmuja, tai ettei se ole "kiero".

    • verottaja-kyösti

      Sillee, että viskaat sen romun roskiin ja ostat jotain modernimpaa.

    • Hifisti

      No vinyylisoitin tarvitsee ensinnäikin phonoasteen. Monissa soittimissa se on sisäänrakennettu. Sitten tarvitsee vahvistimen joko integroidun tai erilliset pääte ja etuvahvistimet. Ja tietysti kajarit.

      Ihan kotistereoihin onnistuu vinyylin kytkeminen. Koska kyseessä on mekaaninen äänentoisto niin ne stereot vahvistimineen tarvitaan.

      Parasta on se että aika monikin suomalainen bändi ottaa uusimmista albumeistaan myös vinyyliversion. Amorphista on aika makee kuunnella vinyyliltä.

      Ja vaikka kyseessä on musiikkimaailman dinosaurus niin empä noita mustia kiekkoja käsistäni päästä. Vinyylissä on sitä jotain mitä ei mm. cd levystä löydy :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      112
      6945
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      391
      6621
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3337
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      128
      2889
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2484
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      38
      2039
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe