mutta ei kaikkitietävä ja ei edes ihmistä viisaampi ja omistaa kaikki ihmisen luonteenviatkin?
Se selittäisi miksi Jumala välillä on rauhallinen, rakastava, lempeä ja anteeksi antava, mutta pahan päivän sattuessa julma, sadistinen, pitkävihainen mulkero.
Se selittäisi oikeasti Jumalan ristiiriitaisen kuvauksen, raamatun tietyt tapahtumat ja aika paljon tästä maailmasta:D
Se selittäisi miksi Jumala välillä on rauhallinen, rakastava, lempeä ja anteeksi antava, mutta pahan päivän sattuessa julma, sadistinen, pitkävihainen mulkero.
Se selittäisi oikeasti Jumalan ristiiriitaisen kuvauksen, raamatun tietyt tapahtumat ja aika paljon tästä maailmasta:D
Vastaukset 15
Vanhimmat
Parempi ja hyvin toivottavasti todempi selitys on, että muinainen juutalainen kynäili jumalansa heimolleen mahdollisimman helposti tajuttavaksi. Vanha testamenttihan on pääosin Babylonin vankeuden jälkeisen ajan polittisiin tarpeisiin kirjoitettu.
Kyseessä onkin pelkkä ajatusleikki JOS Jumala olisi olemassa:) Raamattuhan on aika paljon lainaa vanhemmista teksteistä..mutta jos Jumala olisi olemassa hän ei minusta olisi raamatun tekstien mukaan mikään miellyttävä olento.
Niin, miten sen nyt ottaa. Uskovaisten mielestä olento joka tietyin tarkoin edellytyksin pelastaa ihmisen olennon omalta vihalta edustaa suurinta mahdollista rakkautta.
Kerro lisää!
Eikö muuten rakastava jumala ois jo antanut Aatamin ja eevan yhden rikoksen anteeksi? Sen perisynnin takia on miljardeja ihmisiä kuollut kivuliaasti ja jumala vaan hekottelee taivaallisella valtaistuimellaan. Miksi pitää odottaa maaimanloppua ja piti myös uhrata oma poikansa? Vois vaa napsauttaa sormia ja kaikki olisi hyvin ja anteeksi annettu. Uskovaiset sanoi että hän rakasti meitä niin paljon että uhrasi oman poikansa, se oli tarpeetonta!!Jumalahan itse luo säännöt, ei se ole rakkautta uhrata ketään jos voi sen välttää!!
>Jumalahan itse luo säännöt, ei se ole rakkautta uhrata ketään jos voi sen välttää!!
Tutkimattomat ovat Herran tiet. Jumala yksin tietää. Keksi itse lisää: kaikki kelpaa kunhan se on apologeettista.
Noitiako tänne vielä tarvitsisit?
Eli jumala on vajakki..
Raamatun teksteissä jumala ei ole kyllä esittänyt suurta älykkyyttä ollenkaan.
Kristittyjen jumala ei ole missään tekstissä osoittanut suurta viisautta tai ymmärrystä. On epälooginen sekopää.
Eipä nuo nuoren maan kretutkaan mitään älykköjä näytä olevan.
Eikä vielä olla puhuttu evokkien älyttömyydestä mitään!
Se onkin kokonaan eri luku.
He ei näet ole oikeilla jäljillääkään toisinkuin .......
Kyllä täällä kretut niitä tyhmiä ovat ja aivan väärillä jäljillä..kun ei tieteellinen todiste heille kelpaa he raukat turvautuvat raamattuun ja sulkevat silmänsä ja korvansa ja alkavat huutaa..LALALALALALALALAL
Minähän sanoinkin ettei olla puhuttu vielä evokkien älyttömyydestä mittän.
Menikö se sinulta ohi?
Eipä siitä tarvitsekkaan puhua koska ei evoluutiossa ole mitään älytöntä. Tämänkin palstan evoluution hyväksyjät ovat palstan älykkäimpiä ihmisiä.
Sinulta taitaa evoluutio mennä kokonaa ohi, voisit vaikka kirjastosta lainata kirjan evoluutiosta joka on tarkoitettu ala-asteikäisille, niin pääsisit alkuun:)