Tuli hankittua Fiat Ducato 2.8 jdt ( vm.2002 ) alustalle tehty asuntoauto. Burstnerin 530A Active alkovilla. Olen seurannut kulutusta nyt 6 tkm ajalta. Ajoa on sekä kaupunki ja matkaajoa. Kulutus on 14,5 lit/ 100km. Laitoin koneeseen racechip pro2 purkin. Tehoa tuli kyllä lisää mutta polttoainetta menee sama määrä. Racechip esitteessä lupasivat 1 lit/100km vähentävän kulutusta.
Purkin säätöihin en ole vielä puuttunut. Ajotapani on että pysyn muun liikenteen mukana enkä ole tulppana. Eli aika reipasta menoa. Vaihdoin juuri 5 vaihteen 19% pienemmäksi koska alkuperäinen oli liian harva tuohon autoon.
Omapaino 3180 kg eli vakio-vitosta ei voinut käyttää kuin alamäessä ja yli 90 vauhdissa. Saa nähdä pieneneekö kulutus tuon vaihderemontin jälkeen ?
Itse rattaiden vaihtaminen on tehty helpoksi kun ei tarvitse koko vaihdelootaa laittaa atoomeiksi. Kun lukee noita karavaanareitten kirjoituksia autojensa kulutuksista 8-9 lit/100km, niin onkohan tullut huijatuksi itseään kun reilu 3 tonnin möykky kulkee pienemällä määrällä kuin pakettiautoversion yhdistetty kulutus ?
Oli miten oli mutta kyllä keitto kelpaa ainakin minun hiivatissa. Ja huono puoli tuossa omassa hiivatissa kun tankki ei ole kuin 60 lit.
Millaisella poltoainemäärillä teidän pyörillä olevat asuntonne kulkevat.
Purkin säätöihin en ole vielä puuttunut. Ajotapani on että pysyn muun liikenteen mukana enkä ole tulppana. Eli aika reipasta menoa. Vaihdoin juuri 5 vaihteen 19% pienemmäksi koska alkuperäinen oli liian harva tuohon autoon.
Omapaino 3180 kg eli vakio-vitosta ei voinut käyttää kuin alamäessä ja yli 90 vauhdissa. Saa nähdä pieneneekö kulutus tuon vaihderemontin jälkeen ?
Itse rattaiden vaihtaminen on tehty helpoksi kun ei tarvitse koko vaihdelootaa laittaa atoomeiksi. Kun lukee noita karavaanareitten kirjoituksia autojensa kulutuksista 8-9 lit/100km, niin onkohan tullut huijatuksi itseään kun reilu 3 tonnin möykky kulkee pienemällä määrällä kuin pakettiautoversion yhdistetty kulutus ?
Oli miten oli mutta kyllä keitto kelpaa ainakin minun hiivatissa. Ja huono puoli tuossa omassa hiivatissa kun tankki ei ole kuin 60 lit.
Millaisella poltoainemäärillä teidän pyörillä olevat asuntonne kulkevat.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Minun 3.0 l ropottivaihteinen menee suvella, kun talvella en sompaile ,niin alle 7.0 litran.
Kun jos Fiaitti kuluttaa 14.5 ltr niin se tuottaa 39325g co2.ta !!!
http://www.karavaanarit.fi/ajankohtaista/etuteltan-puheet/matkailuautot/?x26555=66680394
Joksu, aloitti tukevasti taas Reino liitteillä , hyvä Joksu.
Laita Joksu varoitukseksi Fiatin vikalistasi myös. On uusi karavaanari taas , ettei vain luule että Fiatti on hyvä rattaita vaihtamalla.
Kyllä lämmittäjälläkin on joku merkitys, jos talvella liikutaan
Varoitus Fiaitin ostajille. Ei kaikki ole rattaista kiinni
Minun VIATISTA särkeentyi nämä eikä ollut paljonajettu ,oli italialainen helle kesän kuljin ,Tässä listani:
Ei koskaan Fiatia
VIATTI Ransitinreuhu oli meillä kanssa,vikoja oli yötäpäivää
804 km paripyörän takarenkas hajosi Klo.19.07.
1150km Rumatikin 3002sytytytin ei sytytänyt.1000 e maksoi korjaus Delttalla
1743 km hävisi Potapotin tankin korkkki ja roiskutti
1780km etuvalosta palo lyhytlamppu ja parkkimis valaisin
2106 km Portapotin pumppu lakkasi toimimasta Klo.13.09. Jäätyi Portapotti
2810 km ratiosda kääntyi kanava yötäpäivää Niuvassa eri asemalle
3275 km tv-antenninputken kiinnitys petti katosta
3600 km likavemärin hana jäätyi umpeen Petosen ABCllä Öllölässä
4790 km peruutuskamera pimeni, on tärkeävärkki
5317 km tuulilasiin tuli kivi ja halkesi
5709 km akku sökähti,uusi akku kun laitoin niin ei startannut ei mitään, eivät tienneet sitä REIJON DIESELISSÄ! Tilasin toisesta liikkeestä 2 sulaketta
6900 km ulkooven toppari irtosi
7121km huohotinputki jäätyi,vaikka ajo tietokone näytti lämmintä Klo.18.06.
7222km monet laakerit meni, oli syttyä palamaan paripyörät
7500 km pakoputken kannatinkumilenkki katkesi.makasin melkein päivän alla
7775km ilmamäärämittari paloi 6kertaa, ei ole kuin ropottivahteisessa ja maksoi 1000e/kpl
8000 km ei saanut ropottivaihtetta päälle Klo.09.12. sateella.eivät osanneet, Lapinautossa laittaa uutta ilmamäärämittaria päälle. rovaniemellä
8700 km niveleitä rupesi menemään kartaanista,ostin ne Tamgearilta enkä Motonetistä kun eivät vastanneet puhelimeeni
9100 kmRumatikin puhallin ei puhaltanut lämmintä pahviputkista. uusi pahviputki oli Kuopissa Klo.16.57. Starkilla kallista
9438km takaiskunvaimentimesta vuosi yötäpäivää öljyä Tuurin pihassa
Oli vasta ajettu 200000tuhatta km kun oli tuotu tuo italialainen hellekesänkuljin saksasta vm 2.8 turpodiesel. Aina ajoin 25 000 vuodessa kun oli yhtenä autona yötä päivää. Autonkäyttö päästövero oli 485 e/kg minulla Joksulla
Eivät ottaneet rintaJoupille kun oli vielä velkaa 9 vuotta Santanderille,eikä REIJON AUTOSSA tienneet
Rumatikki sökähti
Ok eli nyt on viimein fysiikan lait kumottu. 14,5 litraa dieselistä tulee 39 kg hiiltä.
Aloittaja , olisiko ruiskun säädöt pielessä, kulutus tuntuu aika suurelta.
Voisin tulla mittaamaan pakokaasut autostasi, niin selviäisi syy kulutukseen
http://dolan.naurunappula.com/screen/e0/4e/e04e8906310db6cc/0/39639.jpg
välittää näistä vaippapaviaanin itkuista kun niillä ei ole mitään tietoa asiasta.
Kyllä se Fiatti kuluttaa sen 14 kun reippaasti ajelee mutta jos vauhti putoo
sinne 80 kymppiin niin kulutus tippuu sinne kymppiin.
Kun se kilot ei ilman enerkiaa liiku tietäpitkin.
Kyllä minun kaara ainakin menee alle 7 l /km . Minun satakilometriä onkin 80 km.
On rumatikki pelissä, talvella ei kuluta sitäkään.
Onhan tuo kulutus hieman yläkanttiin.Tosin tuollainen lyhyt ja korkea alkovikorinen auto kuluttaa normaalistikin noin 11 - 12 l/100 km, ja nopeuden nosto yli 90 :n nostaa ilmanvastuksen kasvaessa kulutusta huomattavasti vielä noista luvuista. Tarkista nyt aluksi ainakin ilmanputsari ja rengaspaineet, jos et niitä vielä ole tarkistanut!
se on identtiteetti varas joka on koulukiusaaja.
Sellainenkin taipumus Jokisella on, muiden sairaiden taipumusten lisäksi. Reinohan apinoi usein myös toisten käyttämiä nimimerkkejä, pysyisi vain niissä joista se parhaiten tunnistetaan, eli "Hoppivaari", "Tyäeläkeläinen", "Kankimiäs" ja "Joksu eri variaatioissa"!
Koulukiusaajaksi Reinoreppanasta ei ole ollut, mutta itse on todennäköisesti tullut kiusatuksi koko ikänsä, ja nyt se purkaa täällä niitä traumojaan!
Siinä sitä Joksun sairauden syytä on riittävästi Niuvan hoitolaitokseen.
Joksu ,uskoo ja luottaa rumatikkiinsä suvella.
Pitkä rivi vatipäitä tässä välissä, mutta ajattelin silti vielä vastata.
Oma autoni on lähes samanlainen painoaan myöten, vm 2003 Adria JTD2.8. Ajamme pääasiassa pitkää matka-ajoa, myös vuoristoissa ja keskikulutus ei juurikaan heitä 9.5 litrasta sadalla. Mukana on jonkin verran moottoritieosuuksia sekä alhaisia rajoitusalueita, mitään rajua käsittelyä en harrasta ja tulppa-avaimena olen käyttänyt sivuvilkkua. Tuota 14.5 l kulutusta en ymmärrä ja vaikka se johtuisi lähes pelkästään ajotavasta, se tuntuu sittenkin poikkeukselliselta. Siihen kymmeneen litraan jäi takavuosina myös vanhankansan 2.5 turbodieselin kulutus.
Entäs tuo Racecip Pro 2?
Lisäteho tulee lisäpolttoaineesta. Jospa tulet ulosmitanneeksi kerrotun 1 litran polltoainesäästön käyttämällä tehoa enemmän kun kerran sitä nyt on?
Joku voisi perustellusti epäillä myös purkin valmistajan lupaamia säästöjä.
Ajotapasi on joko todella polttoainetta kuluttavan nykivää tai sitten autossa on joku vika. Siistillä ajolla pitäisi kymppi riittää kulutukseksi.
Myytinmurtajat sen testasivat. Racecip ym. ihmeaineet eikä mikään
muukaan taika-aine ei vähennä polttoaineen kulutusta. Kaikki on kiinni
ajoneuvon valmistajasta ja kuljettajan ajotavasta.
Kaikki muu on humpuukia.
10 vuotta vanhempi Fiude Dethleffsin kopalla vie vain 11-13 l/100 km. Painoakin tonni vähemmän.
Nyt on testattu 19% pienempää vitos-vaihdetta. Nyt on kiva ajella kun jaksaa mennä
vitosella matkavauhtia. Ennen piti jo pieneenkin ylämäkeen laittaa nelonen.
90 vauhdissa kierrokset on 2500rmin vitos-vaihteella. Eli nyt on oikealla vääntöalueella kun ennen remonttia kierrokset kyseisessä 90 vauhdissa oli 2000 rmin.
Saas nähdä onko minkälainen vaikutus polttoaineen kulutukseen ??
Joku mainitsi onko pumpun säädöt kohdallaan. Ei ainakaan mustaa savua lykkää pakoputkesta. Eli ei ole syöttöä liikaa. Ja toisaaltaan yhteispaine ruiskutus näkyy olevan tuossa 2.8 JDT mallissa. Totta tuokin että korkea tuo burstner on 3,1m ja pituutta 5.45cm. Aikamoinen purje jos sattuu vastatuuli.