Avioliitto,mikä se oikeasti on? Tänäpäivänä sitä ei kunnioiteta eli millään ei ole väliä. Miksi mennä liittoon kun seuraavaksi haetaan syytä erota niinkuin naisten lehdet tuputtaa"ihan hyvästä liitosta". Tänäpäivänä ihminen ei puhu kuin viinan avulla,ei yksinkertaisesti osata. Telvisio ennen nyt läppärit,mitä kotona puhutaan?
avioliitto
turaan vain
589
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Älä yleistä. Monet arvostavat edelleen liittojaan eivätkä ole heti eroamassa. Ihmiset ovat erilaisia ja heillä on erilaisia elämäntilanteita, luonteita ja käsityksiä. Jotkut varmaan erävat liian helposti mutta monet eivät. Monet myös puhuvat puolisoidensa kanssa myös ilman viinaa.
En ymmärrä mitä tavoittelet haukkumalla kaikki nykyihmiset? Haluatko jotenkin korottaa itsesi joka et ilmeisesti kuulu tuohon kauhistelemaasi nykyisten pariskuntien joukkoon? Vai haluatko päästä yhdessä kauhistelemaan muiden hyvin ihmisten kanssa miten kamalia muut ovat?
On jokaisen oma asia, meneekö naimisiin vai ei. Ei se, ettet sinä kunnioita avioliittoa tai millään ei ole sinulle väliä, voi olla este sille, etteikö naimisiin voisi mennä.
Puhut ihmisistä mutta voit kertoa vain oman mielipiteesi. Et ole kenenkään "ihmisen" tulkki eikä sinulla ole oikeutta puhua muiden puolesta, vain omastasi.
Eiköhä näillä foorumeill ole ihan tavallisii pulliaisia ja tuskinpa lukaan jonkin suunnan tahi lakon mielipiteitä tuo. Luulisin jokaisen tuovan sen hetkisen mielipiteen itse.Jokaisella on oma maailman mieltymys asioihin.Lisäksi nämä ovat yksi purkukanava,toki parempi kuin mummoja potkia.
Avioliiton ainoa tarkoitus on siirtää rahaa rikkaammalta osapuolelta köyhemmälle, useimmiten mieheltä naiselle. Sen takia naiset puolustavat avioliittoa loppuun saakka.
Aviorikoksen käsitettä ei enää laissa tunneta, joten avioliitto on todella hyödytön sopimus. Eron saa todella helposti ja ilman syytä.
Sopimusteknisesti avioliitto on laiton sopimus, koska se on sisällöltään avoin. Avioliittosopimuksen sisältö määritellään laissa ja se voi muuttua sopimuksen allekirjoittamisen jälkeen.
Eiköhän se ole näin ,että mitä suuremmat häät sen nopeampi ero.Minun tuttavapiirissä on näin ollut. Nykypäivänä Suomessa erotaan eniten maailmassa.Jotain perää aloittajalla on. Mutta kukin tekee valintansa ja myös kantaa vastuun ,jos on jälkikasvua. Mikä parempi sinkuille kun uutta tulee tarjolle.