teitä jotka sanotte että riitely puhdistaa ilmaa. Minusta on käsittämätöntä että täytyy riidellä- huutaa- ja loukata toista. Tai joillakin on tapana jopa särkeä astioita tai jotain muuta.
Aikuiset ihmiset ei käyttäydy noin. Käy purkamassa ne paineet vaikka lenkkipolulla ja sen jälkeen keskustelee niin kuin täysijärkinen aikuinen tekee.
Olen ollu onnellisesti naimisissa jo 38v. Ei ole tarvinnu riidellä eikä mesuta puolin eikä toisin. Mutta, me tehtiin pelisäännöt selviksi jo ennen kuin aloitimme yhteisen elämän. Sovituissa asioissa on pysytty ja hyvä on ollu elellä.
Vävy kyllä kysy kerran että onko se totta, kun tytär oli sanonu ettei ole koskaan nähny meitä riitelemässä. Mutta eipä meillä ole ollu aihettakaan moiseen peliin.
En ymmärrä alkuunkaan
2
166
Vastaukset
- eri mielisyyttä kin
No eipä ole meilläkään pahemmin riidelty, ja tuskin riitely onkaan hyväksi, jos ja kun tarkoituksella toista loukataan. Mutta kyllä allekirjoitan jossain erityistapauksessa tuonkin väitteen paikkansapitävyyden, mutta vain erityistapauksissa. Ei missään nimessä yleistettynä ohjeena, niinkuin sitä usein kuulee.
Tärkeintä mielestäni näet on miksi ilmaistaan erimielisyyksiä ja miksi EI ilmaista erimielisyyksiä. Jos erimielisyyksiä ei uskalleta ilmaista, eli riitelemättömyyden vaikuttimena on jommankumman tai molempien puolelta pelko, vaikka ehkä olisikin tarvetta ilmaista eriäviä mielipiteitä. niin silloin kunnon riitely joskus voi todella syrjäyttää pelon, ja puhdistaa ilmaa.
Paras tietenkin on että erimielisyyttä uskalletaan ilmaista, ilman pelkoa riitelyn tasolle menemisestä. Mutta se vaatii toisinaan harjoittelua, joskus molemmilta osapuolilta. Harva on seppä syntyessään. Hei pandakarhu
Onnea teille, pitkästä ja riidattomasta avioliitosta :) Hyvin olette saaneetkin asiat sovittua jo ennen yhteiselämäänne, kun olette kykeneet pysymään sopimuksissa ja olette eläneet ilman riitelyä. Kaikki eivät sellaiseen pysty. En näe riitelyä, eripuraa tai erimieltä olemista vain huonona juttuna. Joskus pariskunnan temperamentit ovat sellaiset, että toinen tai molemmat saattavat kiihtyä nopeasti ja paineiden purkamisen, riitelyn jälkeen sopukin voi syntyä nopeasti. Tärkeätä on se, että kykenee tekemään sovinnon ja pyytämään anteeksi. Niitä taitoja tarvitaan arkielämässä. Toisen loukkaaminen riidellessä onkin huono juttu kuten sinäkin ihmettelet. Mutta asioista riitely, ilman puolison mollaamista tai syyttelyä, ei ole kovin vahingoittavaa, kunhan tosiaan sen osaa lopettaa. Te kyllä taidatte olla melko harvinainen pariskunta sopuisuudessanne, voitte onnitella toisianne ja olla kiitollisia.
Hyvää syksyä teille,
Pirkko-pappi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle443022Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362641Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532594Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1042277Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle482104Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3421893- 1501556
- 731408
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231228Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.281185