luonnehäiriöinen tuomittavana oikeudessa

ontuuko oikeus?

Pelkääkö tuomarit luonnehäiriöisiä? Hehän voivat pahimmillaan aiheuttaa vuosia kestäviä oikeusriitoja. Antavatko tuomarit lievempiä tuomioita ja määräävät pienemmät korvausvaatimukset luonnehäiriöiselle, jotta pääsisivät asiasta eroon?

Tuomaritkin ovat vain ihmisiä. Tekevät virheitä tahallaan ja tahattomasti oletan. Onkohan heidät koulutettu riittävästi kohtaamaan luonnehäiriöinen oikeudessa ja ymmärtämään luonnehäiriöisten manipulaatiotemppuja?

Mitä kokemuksia teillä on luonnehäiriöisestä vastapuolena oikeudessa ja tuomarin toiminnasta?

3

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Työpaikkakiusattu

      Minulle sanottiin sekä asianajaja-, liitto- sekä AVIn -tahoilta, että kannattaa irtisanoutua työstä. Oman terveyden vuoksi ei kuulemma kannata lähteä oikeuteen luonnehäiriöistä esimiestä vastaan, ellei jaksa sitä sotaa ja vastakanteita useaa seuraavaa vuotta. Olisi mielenkiintoista tietää tuomareiden suhtautuminen asiaan.

    • ei jaksa taistella

      Asianajajat, tuomarit, ammattiliitot, työsuojeluihmiset, terveydenhuolto,... suojelee luonnehäiriöistä. Piilottaa luonnehäiriöisen rikokset ja antaa hänelle taustatukea jatkaa samaa rikollista toimintaansa.

      Eipä ole ihme, että Suomessa on eniten työpaikkakiusaamista maailmassa. Työpaikkakiusaaminen ja sen suojelu on piilotettu yhteiskunnan toimintaan ja sen rakenteisiin. Siitä ei voi koskaan joutua vastuuseen, jos toimii esimiesasemassa.

      Ei muuta kuin pitkälle sairauslomalle, kuntoutustuelle ja työkyvyttömyyseläkkeelle käypi tiemme.

    • ex-muuttomies

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      129
      7656
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      93
      7244
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      28
      7159
    4. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      71
      6316
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      6
      6300
    6. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      110
      5675
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      46
      5458
    8. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      68
      5300
    9. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      47
      5180
    10. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      30
      4943
    Aihe