Minulla on epiepsia ja trileptalia syön . Alkukesästä aloitettiin lievään masennukseen Escitalopram Avtavis 5mg/vrk ja siitä jonkinajan päästä levottomiin jalkoihin Pramipexole 0,088mx 2tabl/vkr.
Molemmista lääkkeistä tuli sivuvaikutukset ja lopetin molemmat yhtäaikaa viikon sisällä Eli en kovinkaan hitaasti. Eli söin molempia noin 4kk.
Nyt lopetuksen jälkeen eli viikon ajan ollut ihan hirveä olo. Huimaa kokoajan välillä todella huono olo. Molemmathan vaikuttavat keskushermostoon ja mietin johtuukohan huimauksen äkillisestä yhtäaikaiesta lopetuksesta?
Oisko jollain kokemusta , joka voisi vähän auttaa?
Molemmista lääkkeistä tuli sivuvaikutukset ja lopetin molemmat yhtäaikaa viikon sisällä Eli en kovinkaan hitaasti. Eli söin molempia noin 4kk.
Nyt lopetuksen jälkeen eli viikon ajan ollut ihan hirveä olo. Huimaa kokoajan välillä todella huono olo. Molemmathan vaikuttavat keskushermostoon ja mietin johtuukohan huimauksen äkillisestä yhtäaikaiesta lopetuksesta?
Oisko jollain kokemusta , joka voisi vähän auttaa?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sekä nopea lopettaminen että Trileptalin aiheuttama hyponatremia on mahdollista. Mittauta P-Na ja P-K terveyskeskuksessa.
Monien lääkkeiden lopetuksesta ja joillakin myös pelkästä vähentämisestä seuraa pyörrytystä, mutta tosiaan hyponatremia kuuluu Trileptalin sivuvaikutuksiinkin, etenkin säännöllisessä käytössä, kuten epilepsiassa.
Mahdoton sanoa kumman aineen vieroitusoireita ovat. Molemmat voivat aiheuttaa sekavuuden tiloja sekä mm. huimausta. Noin pitkän käytön jälkeen vieroitusoireet voivat kestää viikkoja tai useampia kuukausia riippuen yksilöllisistä ominaisuuksista.