USAn velka,muistin virkistykseksi

7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Masentavia kelloja molemmat. Hyvä kysymys olisikin kuka sitten koko ajan rikastuu, jos kaikki maat vain velkaantuvat ?
Maiden velkaantuminen on sikäli huolestuttavaa ettei sille ole olemassa muuta loogista ratkaisua kuin maiden siirtyminen kommunistiseen talouteen ja yksityisomaisuuden kansallistaminen. Sitä taas en usko kenenkään tavoittelevan.

Aivan ylläolevan kaltainen skenaariokaan ei tosin ole todellinen, sillä raha nykymaailmassa ei ole enää todellista, vaan "virtuaalirahaa" jota luodaan poliittisesti. Kun luottamus tähän virtuaalirahaan loppuu, niin valuutta menettää merkityksensä. US Dollari lähenee tämmöistä uskottavuus rajaa, onneksi yhdysvaltojen työttömyysaste on kuitenkin viimeinkin kääntynyt laskuun. Mutta velka lähenee jo 18 tuhatta miljardia, siinä on Billille ja Jeanille maksamista tulevien vuosikymmenten aikana.

Äänestä
  • "Hyvä kysymys olisikin kuka sitten koko ajan rikastuu, jos kaikki maat vain velkaantuvat?"

    Pankit tietenkin, tai siis niiden hallinnossa loisivat porsaat. Kapitalismin tavoite on saada joka ikinen ihminen, valtio ja firma pyörimään velkarahalla.

    Äänestä

Mielenkiintoinen yhdistelmä on maailman rypeminen kasvavissa veloissa, mutta miljardöörejä on enemmän, kuin koskaan.

Äänestä
  • Niin, muutama hyötyy kun miljoonat ihmiset kärsivät. Se on kapitalismia.

    Äänestä

USA=Rytsölän Veljekset

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kolli57 kirjoitti:

http://www.usdebtclock.org/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu