Miksi naisvihaa ei pitäisi hyväksyä kun kerta miesvihankin hyväksyt. Kirjoitat jopa itsekkin täällä aika paljon miesvihaa sisältäviä viestejä.
Kysymys pimppalooralle
Totuus.
43233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
No en ole kyllä koskaan huomannut mitään sellaista, että pimppaloora olisi kirjoitellut täällä jotain miesvihaa sisältäviä kirjoituksia. Tai ei ole ainakaan ollut kyllä mitään samanlaisia, kun mitä jotkut naisasialuuserin sairaat väkivaltafantasiat.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12666932
"Koulukiusattu mies istuu kotona, kirjoittelee nimettömänä nettiin. Pätee täällä, pönkittää omaa mitättömyyttään haukkumalla anonyymisti muita. Kärsii masennuksesta, pelkää naisia, ei saa elämällään mitään aikaan. Mutta ei myöskään tee sille asialle mitään.
Haetko nyt siis syyllisiä ongelmiisi täältä vai onko tämä se sinun yrityksesi tehdä asialle jotain?"
"Sori, että osui arkaan paikkaan. Ei ole ollut tapana sääliä saamattomia ihmisiä. Arvostan ihmisessä kykyä ja halua tehdä muutoksia, jos ei ole tilanteeseensa tyytyväinen.
Mä en harrasta sääliä vaikka sympaattinen saatan joskus ollakin."
Tuossa nyt ainakin pari voin etsiä lisää jos haluat.
"Mä en harrasta sääliä vaikka sympaattinen saatan joskus ollakin"
Siis empaattinen...?
Missä tuossa on vihaa mielestäsi?
Mun miesvihatekstit on seurausta palstan ala-arvoisista kommenteista. Sitä saa mitä tilaa, eikös se niin mene. Ikävintähän tässä taitaa olla se, että kestän vaan pirun paljon paremmin tätä paskaa kun te ja osaan olla tosi inhottava. Enhän mä ole aikaisemmin näin kirjoittanut koskaan, mutta nyt koette miltä nuo vihakirjoittelut saattaa tuntua toisesta ihmisestä.
Ei mua tarvi ylistää tai nuoleskella, mutta asiallinen kohtelu naisia kohtaan ei olis ollenkaan pahitteeksi.
Ei minuakaan tarvi ylistää tai nuoleskella, mutta asiallinen kohtelu miehiä kohtaan ei olis ollenkaan pahitteeksi.
Netissä on ehkä vähän enemmän naisvihaa, kuin miesvihaa, mutta oikeassa elämässä on paljon enemmän miesvihaa. Esim. yhdessä baarissa esiintyy yhden illan aikana enemmän miesvihaa kuin nettiin on kirjoitettu naisvihaa koko sen olemassa olon aikana.
Ei ole olemassa mitään syy/seuraus skenaariota, vaan olet syntynytkin pahaksi samoin kuten atmit ovat syntyneet alemman tason miehiksi.
ATM=ATM=ATM
samoin sinäkin olet aina ollut inhottava agressiivinen akka juuriltasi.
Mun naisvihatekstit on seurausta pimppalooran miesvihaisista kommenteista. Sitä saa mitä tilaa, eikös se niin mene. Ikävintähän tässä taitaa olla se, että kestän vaan pirun paljon paremmin tätä paskaa kuin pimppaloora ja osaan olla tosi inhottava. Enhän mä ole aikaisemmin näin kirjoittanut koskaan, mutta nyt koet miltä nuo vihakirjoittelut saattaa tuntua toisesta ihmisestä.
"Mun miesvihatekstit on seurausta palstan ala-arvoisista kommenteista. Sitä saa mitä tilaa, eikös se niin mene. Ikävintähän tässä taitaa olla se, että kestän vaan pirun paljon paremmin tätä paskaa kun te ja osaan olla tosi inhottava. Enhän mä ole aikaisemmin näin kirjoittanut koskaan, mutta nyt koette miltä nuo vihakirjoittelut saattaa tuntua toisesta ihmisestä."
Alat kuulostamaan ihan Darkkikselta.
"Enhän mä ole aikaisemmin näin kirjoittanut koskaan, mutta nyt koette miltä nuo vihakirjoittelut saattaa tuntua toisesta ihmisestä."
Ei miltään?
Tällä viikolla miehet ovat olleet jutuissasi koulukiusattuja ja autisteja. Eihän tuosta puutu enää kuin homoiksi kutsuminen, sitten olisikin jo täysi valikoima näitä perushaukkumisia jo käytetty. Hyvin ihmeellinen linjanmuutos, kun nimimerkillä oli kuitenkin jaksettu kirjoittaa ensin pitkään asiallisesti.
Darkkiksen vaikutusta? Darkkishan kirjoitteli aiemmin asiallisesti mutta nykyään haukkuu homoja ja yksiöitä ja uhkailee kirveellä.
Aiiniin, unohdin vielä runkkarit listalta.
Ja palstan vakiätmien naisvihatekstit on seurausta heidän arkielämässään kokemistaan vastoinkäymisistä. Millä tavalla olet sitten heitä parempi?
Vanha totuus:
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience."
Se kuka kuvittelee olevansa tälle immuuni, on ihan yhtä tyhmä itsekin kun ne joita tyhminä pitää.
Jos kukaan ei lähde illalla baarista sinun seurassasi, se on ilmeisesti miesvihaa. Missä kaikessa muussa normaalissa asiassa näet miesvihaa? Ja tuskin sinua kukaan vihaa, jos kukaan ei edes huomaa sinua.
Mies ja naisvihassa ero on siinä, että jälkimmäistä esiintyy vain netin keskustelufoorumeilla. Miesvihaa esiintyy sitten kaikkialla muualla.
En sano ei tai joo, koko aiheeseen, koska en ole mies, niin en osa sanoa miten se miehiin muka kohdistuu, mutta pitää uskoa, että kohdistuu jos kerran sen niin väitätte. Miten sinä miehenä voit tietää kohdistuuko naisiin naisvihaa ja kuinka paljon? Puhutaan nyt siitä "kaikkialla muualla".
Pimppaloorahan on ihan tavallinen loppuun poljettu kurppa, joka haluaa kuvittella olevansa jotenkin muiden yläpuolella sen vuoksi kun omistaa pillun ja miehet on joskus olleet kiinnostuneita. Pimppaloora ei vihaa miehiä millään tapaa vaan nimenomaan haluaa loputtomasti huomiota miehiltä olivat ne sitten ätmejä taikka ytmejä.
Hän on huomannut, että taso on romahtanut, ja siksi hän viihtyy palstalla alapäähän vahvasti viittaavan nimimerkkinsä kanssa. Nimimerkillään ja jutuillaan hän hakee huomiota ätmeiltä ja saa suurta mielihyvää aina kun joku tekee hänen pilluunsa tms. liittyvän aloituksen.
Kertoohan jo nimimerkkikin, että pillu ja muna jutut kiinnostaa kovasti. Ainahan hän selittää, että nimimerkki on keksitty palstan jutuista, mutta ihan paskaahan se on.
Pimppaloora on vain huomion tarpeessa oleva kurppa.
Mitä tuli tuohon sen nimimerkkiin, niin sehän sanoi muistaakseni syyksi sen, että haluaa näyttää miten ajatteleva, tunteva ja muuta ihanan inhimillistä se voi olla, eikä vain "pimppa".
No, kovasti se silti muistuttaa etenkin näiden viime aikojen puolesta kyllä juurikin sitä huolella rassattua pimppaa.
Kyllä vähän huvitti. Samoin myös se, että se kertoili samassa viestissä annelleensa ekoilla treffeillä, mutta silti että pitäisi saada niitä älyllisesti tyydyttäviäkin miehiä. :D
Näemmä kaikki "pinnallisuuden peitto"-viritelmät se ainakin tuntee, ja esittelee meille.
Muuten taas pitää sanoa, että ehkä se pudotti naamionsa sitten kunnolla, mitä tulee taas näihin palstakurppakommentteihinsa, joissa esim. kunniansa saa kuulla koulukiusatut miehet - mitäs ovat koulukiusattuja, ja siten muita kuin jännäkarjuja, jotka sentään voi päästää jyystämään jo ekoilla treffeillä.
Välillä pimppaloora on niin asiallinen ja mukava, mutta se on vain se rooli jota hän vetävää. Samanlainen itseään jakava paska on kuin suurin osa muistakin naisista.
Pimppaloora tuossa ylempänä lässyttää, että "Ei mua tarvi ylistää tai nuoleskella, mutta asiallinen kohtelu naisia kohtaan ei olis ollenkaan pahitteeksi."
Muuten vaan koko ajan on hakemassa hyväksyntää jonkun mukavan ja "huumorintajuisen" pastakurpan rooliin verhoutuneena. Kuitenkin antaa samaan aikaan jännäpaskojen rassata itseään jokaiseen aukkoon. Ja väittää, että näin ei tapahdu. Hän yrittää selittää kaikki törkeät jutut vitseiksi vaikka ne ovat totta.
Häntä ärsyttää kaikki ätmien jutut, mutta hän ei uskalla sanoa mielipiteitään ääneen, koska se positiivinen kuva hänestä katoaisi samantien ja kehuminen muuttuisi haukkumiseen. Pikkuhiljalleen se oikea pimppaloora nostaa päätään.
Rooli voi jäädä myös päälle. Mitä enemmän siihen uppoutuu, sitä enemmän siihen juuttuu.
Tätä ei tarvi todistaa Pimppalooralla. Palstan pitkäaikaisimmat ja fanaattisimmat ätminkäiset eivät luultavasti alun alkaen olleet ihan niin jyrkkiä kun mitä ovat nyt, vaan se oli aikanaan lähinnä trollausta. Nyt se on aito mielipide.
Miten te kehtaatte puhua tuollaista paskaa? Ihanko itse siihen uskotte? Sääliksi käy teitä.
Noinhan se pitkälti menee.
Itse näin sen roolissa aina välillä aukkoja, mutta kovasti se tuntui se vakavissaan ottaneen.
Tuo on vähäsen sama juttu kuin pelimiespelleilyssä, että lopulta se rooli aina pettää.
Onpas teidän surkea elämä taas ollut entistä surkeampaa, kun ihan täällä yötä myöten olette anonyymin palstakurppaläskin juttuja pohtineet.
Hankkikaa naista, niin ei tarvi täällä päivästä toiseen vikistä kuin mitkäkin koirien vinkulelut.
Kerro miten, kun kerran palstan joka ikinen nainen on kuvaillut, minkälaista miestä ei ainakaan halua, ja se on aina hyvin osuva kuvaus omasta itsestä?
Ja tällä en nyt todellakaan tarkoita noita naisasialoosereita kavereineen, vaan niitä joita sinä ja palstan kaikki muut naiset sysäävät parisuhdekelvottomina jämälaariin, vaikka eivät naisvihamielisiä olisikaan.
Puutun sen verran keskusteluun, että mitä se haittaa mitä me palstan naiset kuvailemme, kun sehän on kauan sitten tehty selväksi, ettei meistä kurpista kukaan teille itsellenne kuitenkaan kelpaisi? Hyvähän se vain on, että me haemme eri tyyppisiä miehiä jolloin vapaaksi jää juuri niitä palstamiesten haluamia naisia.
Niin, ne ovat tehneet, joiden mielipiteellä on väliä, eli Naisasialooserin leiri. Ja muita teille ei ole olemassakaan.
En todellakaan puhu näistä teinineitsyen perään huutelijoista, vaan niistä miehistä, jotka jo ominaisuuksiensa (ei mielipiteidensä) mukaan hylkäätte sivulauseissa kuvaillessanne niitä asioita mitä mieheltä odotatte.
Mutta eikös sen juuri näin pitänytkin mennä? :D Naiset kiinnittävät huomiotaan vaan epävakaasti käyttäytyviin, mahdollisesti vaarallisiin ja paljon älämölöä pitäviin miehiin, eli siis tässä kontekstissa NAL-porukkaan.
Nimenomaan, mutta eivätköhän palstanaiset jotenkin tuonkin selittele itselleen suopeaksi.
Minä en kyllä muista vikisseeni, mutta voin tietysti olla väärässä. Silti ihmettelen tätä jyrkkää linjanmuutosta käyttäytymisessäni. Tekstit ovat yhtäkkiä muuttuneet aggresiiviseksi öykkäröinniksi. Ihan kuin koko homma olisi ollut aikaisemmin jotain fuulaa.
Jos kyse on taas siitä, että joku raja olisi ylittynyt, on tilanne tietysti harmittava. Silloin olisi ehkä ollut parempi puuttua negatiivisiin piirteisiin palstassa jo aikaisemmin.
Te suhtaudutte hirveän vihamielisesti kaikkiin naisiin persoonaan katsomatta. Okei, joku on täällä varmasti tuputtanut typeriä neuvojaan. Varmaan minäkin alussa, ennen kuin ymmärsin mistä tällä palstalla on kyse.
Ei me pahalla sitä sanota, että lähde ulos, hoida mt-asiat kuntoon, hanki harrastus... jne. Helpommin sanottu kuin tehty, mutta eikö olisi edes mahdollista ajatella, että vaikka täältä palstalta löytyisi kaveri tsemppaamaan jos ei muuten ystäviä ole. Tai jos ongelma on ujous, niin siihenkin voi hakea hoitoa (tiedän tällaisen tapauksen, joka tekee asialle aktiivisesti jotain). Ulkonäölleen ei voi mitään, mutta olemukselleen ja yleiselle habitukselleen voi. Ja sit heti joku vinkuu taas, ettei suostu muuttumaan naisen takia. Ei ole pakkokaan, se on oma valinta silloin
.
Mutta tietäisittepä mitä naiset tekee, näyttääkseen hyvältä ja kelvolliselta. Ei se pelkkä pimppi riitä teillekään (ja tässä tullaan taas tähän mun nimimerkkiini, nainen on muutakin kuin se). Kyllä tekin mielummin katselette itseensä panostanutta, hoikahkoa naista, jonka hiukset kiiltää, jolla on nätti hymy ja hän tuoksuu hyvältä.
Teille itsellenne on selkeääkin selkeämpää, että naisen pitää olla 25-vuotias hoikka, kaunis teinineitsyt, joka vielä sattuisi olemaan hyvästä perheestä, työelämässä ja ujo. Jossain on näkynyt jopa kuppikoko, hiusten väri ja pituuskin.
Mä en noin tarkkaan seulontaan pysty. Toki on mieltymyksiä, mutta ei ne ole esteenä tutustumiselle tai seurustelulle. Ja mun mieltymykset muuttuukin ajan saatossa, samalla kun minä itsekin muutun. Eikä mulle kelpaa ylitimmiksi treenattu mallipojumiljonääri, en vaan saa siitä ajatuksesta kiinni. Enkä mä kelpais kyllä sillekään, eli elämän realiteetit täytyy muistaa ;)
Mutta teen parhaani tällä materiaalilla mitä mulle on annettu, eikä mua hävetä tarvitse. Arvostan sitä piirrettä myös miehessä, panostaa itseensä ja tekee parhaansa.
Mä en tunne teistä ketään kovinkaan hyvin. Pari olen tavannut ja muutaman kanssa ollaan kuvat vaihdettu. Kaikki he ovat olleet omalla tavallaan kivan näköisiä, normaaleja miehiä. Varmasti voi puolin ja toisin antaa vinkkejä, mutta se menisi jo pilkun viilaamiseksi, eikä sellaisesta ole ollut kyse. He vaan tarvitsevat lisää harjoitusta ja/tai ujoutensa voittamista, ei sen enempää.
Jos taas siellä ruudun takana on jotain pasiviherahomarkoboy-tyyppisiä miehiä, niin homma on sitten ihan eri. Epäsiistit, huonosti käyttäytyvät mt-potilaat, joilla on elämänhallinta viturallaan... no chance oikeasti.
Tässä olen tyly, mutta näin se menee. Jos ei kiinnosta edes sen vertaa panostaa olemukseensa, että näyttäisi ihmiseltä, niin on ihan turha edes vaatia täällä niitä teinipimppoja poksautettavaksi.
Sori, pitkä teksti ja mobiilisti liikenteessä, joten kestäkää kirjoitusvirheet ja ajatuskatkot...
Ja anteeksi, että olen ollut ilkeä teille nämä pari päivää, halusin kokeilla miltä se tuntuu. Ei tuntunut kivalta, vie liikaa energiaa. Palaan omaksi höntiksi minäksi piakkoin. Jei :D
Etkä yhtään edes yleistänyt tuossa kirjoituksessani.
Pimppis myönsi jo olevansa miestrolli. Sen ainoa tavoite on kerätä huomiota ja herättää närkästystä. Nauraa tuolla koko ajan partaansa ku jengi generoi näit alotuksii. Saa narsistista mielihyvää. Toisaalta käy kyl sääliks vaikkei narsku sitä ansaitse. Mut mieti miten köyhä elämä, elää sitä jonku feikin virtuaalihahmon kautta päivät pitkät. Ihminen looran taustalla on säälittävä luuseri, ei ätmit.
Mut miks te siis ruoditte vielä näitä ja annatte trollille virtaa? Ignooratkaa koko loora lopullisesti. Häipyy täältä tuottamasta mies- ja naisvihaa.
Joudun yleistämään, koska ei ole tiedossa ketään tiettyä yksittäistapausta. Eli en osaa vastata kun yleisellä tasolla. En sentään sotke siihen omia mieltymyksiäni, jonka mukaan tällä hetkellä kaikkien miesten pitäisi olla pyöreähköjä ja parrakkaita ja jostain kumman syystä myös ehkä punapigmenttisiä (älkää kysykö!?). Ja vaikka tuo on se mieltymys tällä hetkellä, en sulje silti muita vaihtoehtoja pois.
Sen osaan sanoa että hygienia, olemus ja tyyli on tärkeitä kaikilla. Ja hyvinkin sitä itsekin tuudittautuu siihen, että kaikki on ok, kun ei kukaan ole sanonut toisin.
Ulkonäkö voi olla ok, mutta huonoryhtisenä liian isoissa vaatteissa raahustava tyyppi ei välttämättä anna itsestään parasta kuvaa.
Emmehän me naisetkaan täällä yksilöitä ole... kurppia, lutkia, lihavia ja mitä näitä nyt olikaan.
Aikaisemmin kuittailut kohdistui naisiin. Niistä tuli fiilis, ettei naiseus ole kamalan kovassa arvossa hahmolla. Omasta mielestäni hahmossa on ollut aina havaittavissa "jotain epämääräistä". Kaikki, mitä hahmo kertonut hahmon elämästä (kuvitteellisesta tai todellisesta - ei väliä), on luonut kuvaa epävakaasta tyypistä. Ihan odotettavissa siis tällainen totaalimuutos. Epävakaille kaikki on mustavalkoista sekä joko-tai-asennetta.
Kai te jo olette oppineet, että tuollaiset asiat "vain tapahtuvat"? ;)
Nainen yleistää = täysin ok.
Mies yleistää = sovinismia.
Sekä holtiton seksielämä ja kykenemättömyys hallita ihmissuhteitaan.
Pienellä vaivalla voisit poimia pari kolme jotka vetävät tuota linjaa mitä tarkoitat. No itsellekin tulee heti mieleen NAL, Ikisinkku M ja Jii007, eikä tarvinnut edes paljon miettiä.
Mutta ehkä se oli liian työlästä. Ehkä oli myöskin liian työläistä ajatella että ei täällä kaikki ole samaa mieltä. Mutta kun ei jaksa kiinnostaa, niin ei jaksa. "Te" tarkoittaa siis kaikkia, niin kuin poikkeusta ei olisikaan. Ja itse väitätte kuitenkin ettei kaikki naiset ole samanlaisia.
"Ja anteeksi, että olen ollut ilkeä teille nämä pari päivää, halusin kokeilla miltä se tuntuu. Ei tuntunut kivalta, vie liikaa energiaa. Palaan omaksi höntiksi minäksi piakkoin. Jei :D"
En tarkoittanut paria viime päivää vaan koko palstallaolo aikaasi. Melkein kaikissa viesteissä olet ollut ilkeä miehiä kohtaan.
Hyvät ätmit. Olen hämmästynyt miten helposti te unohdatte tällä palstalla moneen kertaan mainitun avainsanan, joka selittää myös pimppalooran käyttäymistä eli sanan "kiimapillu". Jo edesmennyt Sigmund Freud hysteriaa tutkiessaan havaitsi täyttymättömän kiiman voiman joidenkin naisten käyttäytymiseen, vaikka yleisesti Freudin teoriat voidaankin asettaa kyseenalaiseksi.
Oli kyseessä sitten isorintainen lähihoitaja tai pienirintainen tohtorisnainen, niin ätmin on aina pidettävä mielessään taustalla sana "kiimapillu" ollessaan tekemisissä naisten kanssa. Se selittää suurelta osin näiden naisten käyttäytymistä.
En sano, että kaikki naiset olisivat tälläisiä, mutta kiimavittunsa kurissa pitävät naiset ovat harvinaisia. Jos nainen on neitsyt yli 25-vuotiaana, yli 30- vuotiaana tai peräti yli 35-vuotiaana, niin todennäköisesti hänellä on vahva arvomaailma taustallaan joka selittää hänen neitsyyttäään. (Poislukien ne naiset, jotka mielenterveyden häiriöden tai muun vastaavan syyn takia ovat olleet lukkojen takana eivätkä näin ole päässeet huoraamaan omien halujensa mukaan)
Pimppaloorakin, kun ei ole kiimavittuhormoniensa vallassa, vaikuttaa monen ätmin mielestä ihanalta naiselta, mutta kun vittuhormonit jyllää pimppiksen kehossa niin pimppiskin muuttuu tavalliseksi loppuun poljetuksi palstakurpaksi, jota hän oikeasti tietysti onkin.
Kiitos tästä syväluotaavasta analyysista jälleen kerran.
Alkoi taas ihan naurattaa nää teidän höpinät ja samalla pelottaa. Tuolla ulkona siis liikkuu sun kaltaisia miehiä, joilla ei ole mitään hajua naisista tai heidän käytöksestään. Sun "kokemuksesi" perustuu telkkariin, lehtiin ja pornoon. Oikeista naisista sulla ei ole mitään käsitystä, enkä usko että tulee olemaankaan.
Mikä on muuten vittuhormoni?
Kiitos pimppis. Voit olla varma siitä, että todellisuudessa luen sinua kuin avointa kirjaa, joka luvun ollessa jo ennalta tuttua tarinaa.