kysymys teille, sukkanauhat ja sukkanauhasukat

theneiti97

Olen nähnyt esim. lindeksillä sukka nauhaliivejä ja haluaisin sellaiset mutta pitäisi löytää myös sukat, jotka niihin kiinnittää. Stay-up sukkia niihin ei voi siis kiinnittää. Mistä ihan tavallisesta kaupasta löytäisin sukkanauha sukat, jotka pysyvät siis ylhäällä sukkanauhaliiveillä, toivottavasti oli ymmärettävästi selitetty

20

6187

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä stay-upit saa kiinni sukkanauhoihin. Niissä on yleensä pari kolme riviä silikoninauhoja, joiden välissä pitsiä tms. Sukkanauhan klipsin saa aivan hyvin kiinni tuohon pitsiseen kohtaan. Eiköhän alusvaateliikkeissä ole myös varsinaisia sukkanauhasukkia.

    • Stockingsman

      Löytyyhän sieltä Lindexistä ja henkkamaukasta myös sukkanauhasukkia. Viimeks, kun ostin, niin Lindexsillä hannta oli 4,95 euroa/kpl ja H&M:llä 8,95 e. Jälkimmisen putiikin sukat oli pikkasen koristeellisemmat, pitsiä sukkien yläosassa ja kärkivahvike. Etsivä löyrtää. (lähes jokaisesta isommasta tavaratalosta) pikkumarketit eivät viitsi pitää valikomassa pienen kysynnän vuoksi.

      • Stockingsman

        Eiku meni noi kaupat just toisinpäin.


    • theneiti97

      Ori nyt niissä Lindexin sukkanauhaliiveissä ei ole klipsut vaan semmonen metallnen ja kuminen homma että niissä sukissa pitäs olla reiät niitä kiinnikkeitä varten

      • theneiti97

        Anteeks kirjotusvirheet, okei mutta niissä tarkoitin tuossa alussa


      • Stockingsman

        Huokaus, ehkä sun kannattaa pysyä tavallisissa villasukissa.


      • cecepe

        Höpsis, se "kuminen homma" tulee sukan reunan alle ja metallinen päälle. Sukka kiilataan siis niiden väliin.


      • Stockingsman
        cecepe kirjoitti:

        Höpsis, se "kuminen homma" tulee sukan reunan alle ja metallinen päälle. Sukka kiilataan siis niiden väliin.

        Ne halpissukkanauhat on kyllä laadullisesti surkeita. Le kumi/silikoniläpyskät ovat niin rimpuloita, että joutuessaan pikkasenkin rasitukselle, ne räpsähtävät iloisesti auki. Siinähän sitten korjailet ja kiinnittelet niitä, jos löytyy sopiva paikka siihen.


      • Reiät! :D
        cecepe kirjoitti:

        Höpsis, se "kuminen homma" tulee sukan reunan alle ja metallinen päälle. Sukka kiilataan siis niiden väliin.

        Näkee selvästi ettei äitikään ole enää käyttänyt sukkia kun ei ole opittu miten sukkanauha pitää kiinnittää sukkaan.


      • theneiti97
        cecepe kirjoitti:

        Höpsis, se "kuminen homma" tulee sukan reunan alle ja metallinen päälle. Sukka kiilataan siis niiden väliin.

        KIITOS, nyt käsitin :)


      • Stocking_girl
        Reiät! :D kirjoitti:

        Näkee selvästi ettei äitikään ole enää käyttänyt sukkia kun ei ole opittu miten sukkanauha pitää kiinnittää sukkaan.

        :))) Repesin minäkin. Montaako valokuvaa pitäisi katsoa, että tuon ymmärtäisi...

        Kohta täällä kysellään, että tuleeko ne sukkanauhat pikkuhousujen alle vai päälle.


      • Ihantöllö

        Muuten, tuleeko ne sukkanauhat pikkuhousujen alle vai päälle?


      • Järki_sen_sanoo
        Ihantöllö kirjoitti:

        Muuten, tuleeko ne sukkanauhat pikkuhousujen alle vai päälle?

        Jos käytät sukkanauhaliivejä ihan tosimielessä, pikkupöksyt tulee tietenkin päälle.
        Jos taas haluat keikistellä vain poikakaverillesi, pöksyt alle ja mieluummin stringit.


    • Jeanette

      Yhdet sukkanauhaliivit omistan ja sukkanauhavyönkin. Oikeita sukkanauhasukkia ei juuri kaupoista löydy, täytyy tilata jostain. Siksi onkin jäänyt sukkanauhat aika vähälle käytölle. Stay-up sukkien kanssa olen enemmän käyttänyt. Pysyvät kyllä ylhäällä ilman sukkanauhojakin.

      Täällä http://fi.calzessa.com/list/sukat on aika hyvä valikoima sukkanauhasukkia. Tilaus lähtee kai Ruotsista tulemaan. On ollut mielessä tilata ko. paikasta juuri liivisukkia, ja samalla kertaa kuviosukkahousuja kun on niitäkin hyvä valikoima.

    • triangle

      Lahden sokoksen sukkaosastolta ainakin löytyy sukkanauhasukkia

    • Nina360

      Eihän ihmiset nyt oikeesti voi näin uusavuttomia olla! Jos oikeesti haluu tietoa, niin sitä on kyllä tarjolla pilvin pimein. Hyvä vaihtoehto on mennä paikkakuntansa johtavaan alusasuliikkeeseen ja kysyä siellä AIKUISELTA myyjältä neuvoa asiallisesti. Kyllä he tietävät, sehän on heidän ammattinsa. He kyllä neuvovat ihan asiallisesti oikean koon valinnassa ja näyttävät sukkanauhankin kiinnittämisen vaikka ihan käytännössä. Ei tartte arpoo, kun osaa asiallisesti kysyy. Ei se sukkanauhankaan kiinnitys mitään avaruustiedettä ole. Mä oon ainakin saanu aina erittäin hyvää palvelua, mut jos haluu istuvaa laatua, pitää olla valmis käyttämään n. 100 euroa. Ja sit pitää unohtaa kaiken maailman henkkamaukan rimpulat, ne ei oo aikuisen naisen käyttöön tarkoitettu. ;)

      • On_ne

        Jotenkin tuntuu että nuoret pelkää kasvojen menettämistä jos kysyy neuvoja vaikkapa kaupan myyjältä. Kysellään siis anonyymisti keskustelupalstoilla jotta kukaan ei leimaisi tyhmäksi.


    • Metallista_tottakai
    • Saaranetti

      Kun käyttää sukkanauhaliiviä ja sukkia voisiko silloin olla ilman alushousuja.

      • debhgfhnz

        Kokeile joskus itse, niin tiedät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      110
      5182
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      267
      2140
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      91
      1736
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1210
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      341
      1187
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1110
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1109
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      152
      1101
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1059
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      994
    Aihe