Haluaisin soitella kitaralla esim. Mikko Alatalon ja Juicen ym. biisejä. Mistä löydän netistä (Googletus ei auttanut!) soinnut mm. seur. kappaleisiin:
"Ihmisen Ikävä Toisen Luo",
"Haaveissa Vainko Oot Mun",
"Ajetaan Me Tandemilla" ja
"Musta Aurinko Nousee
Mistä sointuja biiseihin?
8
3491
Vastaukset
- Reepo
kirjastosta
- Laitonta..
Suomalaisten artistien nuottien/soinnutusten julkaiseminen internetissä on tekijänoikeuslain mukaan ankarasti kiellettyä. Teosto valvoo nettiä tod.näk. tehokkaammin kuin minkään muun maan vastaava laitos.
On muutamia ulkomaille rekisteröityjä saitteja joista löytyy muutamia kotimaisia soinnutuksia, eikä Teoston niihin yllä. Ne löytyvät Googlella, mutta muita et kovin helposti löydä.
t. -F- - windy city
Mikko Alatalo - Ihmisen ikävä toisen luo
Em Am H7
Em Am D7 G
Ei mun takki kaipaa neulaa ei lankaa, mutta sielu kaipais seuraa parempaa.
Am Em F#7 H7
Ei näissä kapakoissa kuule runoa, ei tankaa pelkkää juopunuttaa puheen sorinaa.
Em Am D7
Nuo kasvot miestenhuoneen peilissä, joita tuijotan, ei ne minun oo
G
vaan omaisuutta ryyppyporukan.
Am Em F#7 H7
Mutta yksi seikka tässä sentään lohduttaa että sinä olet voinut minua joskus
Em Cmaj7 H7
rakastaa.
Am7 D7 G Am H7 Em H7 Em
On silti hyvä, ettet näe minua nyt, en tahdo että vuokseni sä järkytyt.
Am7 D7 Gmaj7 C#
Kun mennyt kaikki on, niin jäljelle jää vai tuo,
C7 H7 Em Am H7
ihmisen ikävä toisen luo.
Em Am
Kai vaadin liikaa, enkä itseäni kestä selvin päin.
D7 G
Se on sama, rokuliinko jään vai töihinkö mä meen.
Am Em
Mä tiedän, etten tulevaisuutta tehdä voi näin,
F#7 H7
mut kunhan selviäis nyt edes huomiseen.
Em Am
Käyn yksin taisteluni täällä, ja jos voitan, kuka kenties,
D7 G
seisoo ovellasi joku päivä vanha mestari.
Am Em
Oon ehkä juoppo, mutta sen verran herrasmies,
F#7 H7 Em Cmaj7 H7
etten tahdo tässä vaiheessa olla sulle vaivaksi.
Am7 D7 G Am H7 Em H7 Em
On silti hyvä, ettet näe minua nyt, en tahdo että vuokseni sä järkytyt.
Am7 D7 Gmaj7 C#
Kun mennyt kaikki on, niin jäljelle jää vai tuo,
C7 H7 Em
ihmisen ikävä toisen luo.
(Soolo)
Am7 D7 G Am H7 Em H7 Em
On silti hyvä, ettet näe minua nyt, en tahdo että vuokseni sä järkytyt.
Am7 D7 Gmaj7 C#
Kun mennyt kaikki on, niin jäljelle jää vai tuo,
C7 H7 Em Am H7 9 Em
ihmisen ikävä toisen luo. - Suomalainen
- mä vaan
kokeileppa www.muusikoiden.net sen kautta keskusttelut, nih ihmiset laittaa sinne tai sen kauttaa saattaa löytyy sointuja biisiehin, ja meki ollaan sen kautta muistaakseni saatu, eppujen lauluihin soinnut, gunnareita jne..
et kokeiles tota... - kapakkalaulaja
Oletko koskaan soinnuttanut biisejä itse? Ei se ole niin vaikeaa, ettei siitä selviäisi ja saat samantien itsellesi sopivan sävellajin.
Kokeile.- jukka-arimo
No mikäpä on soinnuttaessa jotain humppaa , iskelmää tai kolmen soinnun rokkia. Mutta mistäpä löytää esim. jazz-klassikoiden ja evergreenien monimutakaisemmat soinnut, niitä saa korvakuulolla hakea ikänsä eikä aina löydä oikeaa!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3043011Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612343Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482027- 1181794
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261719Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 651347
- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781223