Onko todella niin, että työajalla ei saa mennä lääkärin? Ja jos menee, niin tulee sanktioita?
Jos ei ole varaa käydä muualla, kuin terveysasemalla (08.00 - 16.00) ja oma työaika on myös 08.00 - 16.00, niin aika hankalaksi menee. Ainoa vaihtoehto näyttää olevan se, että hakee suoraan muutaman päivän sairaslomaa (minkä todennäköisesti myös saa, koska vaivoja löytyy aivan riittävästi).
Onko se edes työnantajan edun mukaista, että lääkärissä käynti on tehty niin hankalaksi, että on pakko parin tunnin poissaolon sijaan hakea pari päiväää saikkua?
Pakko mennä työajalla lääkäriin
6
333
Vastaukset 6
- .....
Oletko kysynyt mitä sillä tarkoitetaan? Meilläkin lukee ohjeistuksessa, että työajalla ei voi käydä lääkärissä, mutta sillä tarkoitetaan, että lääkärissä toki saa käydä, mutta se ei ole työaikaa. Eli tunnit joutuu tekemään takaisin tai käyttämään liukumia jne...
- AY1
Kannatta tarkastaa omasta liitosta asia.
- 1+14
joo kunnallisessa hammaslääkärissä pitää käydä sitten kun on vuosilomaa. varaa ei ole yksityisellä käydä.ja ei kaikille tule ylitöitä.
- Paikkakohtaista
Riippuu paikasta. Esimerkiksi itse olin aikoinaan eräällä Shellillä töissä ja siellä ei saanut työaikana käydä edes työterveyshuollossa, eikä pakollisessa työhöntulotarkastuksessa. Tuota tarkastusta varten piti ajaa erikseen 50km/suunta vapaapäivänä.
Äkillisen sairastumisen vuoksi lääkäriin meno työaikana on yleensä palkallista. Muuten taitaa käynnit olla palkatonta, itse olen ainakin tehnyt tunti tunnista lääkärin käynnit takaisin. Lakisääteiset terveystarkastukset ovat yleensä palkallisia sen vuoksi että ovat pakollisia. Kannattaa tarkistaa työehtosopimuksesta.
- haukkuhaava38
Pomot hermostuu jos soitat moisesta asiasta luottamusmiehelle.Leimaannut ja olet varmistanut jo lopputilin.Orja mikä orja.Palkallista tai palkatonta,duunarilla oikeutta edes pa...skalla lehden lukemiseen ei ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1492453- 761038
Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois236987- 121956
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä73793- 71611
Kissan kuolema
https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun90571Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan
Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa50546- 38532
- 36488