Kuten otsikossakin on: Milloin voi jättää 2 vaiheen anomuksen, jos 1 vaihe päättyy 06.11.2004? Ja kauanko kestää eron loppukäsittely?
Milloin 2 vaiheen?
Apuva
51190
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Toista vaihetta voi hakea kun ensimmäinen päättyy, eli 6.11. Ja viimeistään sitä on haettava 6.5, eli vuosi eron vireille laittamisesta.
ja eron saa heti, kun molemmat ovat allekirjoittaneet hakemuksen. Meillä "teidät on tuomittu avioeroon"- kirje tuli postissa seuraavana päivänä.
...vaan riittää kun toinen aviopuolisoista hakee eroa.
Toisen osapuolen allekirjoitusta ei tarvita missään vaiheessa.
Mahtaako tietosi olla ajantasalla kun kirjoitit, että toisen osapuolen allekirjoitusta ei tarvita missään vaiheessa? Nimittäin kerron esimerkin. Kyllä tarvitsee. Minä hain viime vuonna eron miehestäni. Hän asui siinä vaiheessa jo toisessa osoitteessa ja toisella puolella Suomea. Käräjäoikeudesta laitettiin haastemies asialle miehen nimikirjoitusta metsästään, koska muuten ei eroa voi hakea, ellei se ole toiselle tiedoksi annettu kirjallisesti MIKÄLI sitä ei ole yhdessä haettu. Ja sama juttu sitten "toisella kierroksella" eli jos toinen ei eroa halua, hänellä on mahdollisuus jonkin aikaa vetkutella asian kanssa. En tiedä kuinka kauan, koska mies lopultakin löytyi allekirjoittamaan, mutta kaksi kuukautta yli puolen vuoden asia viipyi. No loppu hyvin, kaikki hyvin.
Onko eronhakukäytöntöön tullut muutoksia viimeisen vuoden aikana? Sitä en tiedä. Voit olla oikeassakin, Pekka, mutta näin oli minun tapaukseni ja tämä siis viime vuonna.
Voidaanhan teoriassa erota kirjoitustaidottamaksikin heittäytyneestä ihmisestä ... se tosin haastemiehelle työllistävämpi (ei mitenkään innoissaan muutenkaan noista jääristä eronsa viivyttäjistä). Sikäli kun olen ymmärtänyt, silloin hän kertoa asian "erotettavalle" ja varmistuu että tämä on saanut tiedon asiasta.
MUTTA, kyllä allekirjoitusta mielellään halutaan postissa tulevaan "vastineeseen" ... mutta ei tosiaan erohakemukseen yhtä välttämättä. Ettet olisi sekoittanut näitä kahta eriasiaa?