Mikä on takykardia

hui111

Kävin päivystyksessä lihaskipujen vuoksi. Sain myöhemmin kotiin käyntitekstin jossa luki ''Lievä takykardia.'' Mikä se on, pitäisikö olla huolissaan?

3

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TUMMA JA TULINEN

      "ÄLÄ USKO TUOTA PIMEEN KIRJOITUSTA"

      TAKYKARDIA TARKOITTAA SYDÄMMEN TIHEÄLYÖNTISYYS.

    • -ronja-

      Se on sydämen nopea lyöntisyys, eli sydän tikuttaa liian nopeaan tahtiin, jostakin syystä?

    • jsx1

      Ja noita syitähän on lukuisia. Stressi, jännitys, ahdistus, flunssa ja muut infektiot sekä lääkkeiden sivuvaikutukset ovat varmaan niitä yleisimpiä. Harvinaisempia syitä ovat mm. kilpirauhasen liikatoiminta ja sydänperäiset syyt.

      Sun kohdalla syynä saattoi hyvin olla tuo lihaskipu, jonka vuoksi päivystyksessä kävit. Kipu on elimistölle stressitila, johon se reagoi mm. sykkeen nousulla. Ja siihen kun lisätään vielä todennäköisti hermoja koetteleva odotus päivystyksessä, kenties huoli omista oireista sekä mahdollinen lääkärin vastaanoton jännittäminen, niin eipä ihmekään, jos sydän lyö vähän rivakammin :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      2480
    2. Näetkö feminismin uhkana

      Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
      Ikävä
      197
      1173
    3. Tykkäätkö halaamisesta?

      Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo
      Maailman menoa
      113
      1081
    4. Hinduilu on suurta eksytystä

      tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa
      Hindulaisuus
      389
      940
    5. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      298
      901
    6. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      66
      868
    7. Kyllä me vaan

      Tykätään toisistamme ❤️ siinä ei ole mitään väärää kenellekään
      Ikävä
      53
      851
    8. Miksi kaivata miestä

      jolla ei edes muna toimi?
      Ikävä
      90
      850
    9. Oot nainen kaunis

      muista hymyillä jatkossakin.
      Ikävä
      46
      839
    10. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      55
      789
    Aihe