Mistä tulee lyhenne v.v.?

Hmmm...

Nykyään ei enää käytetä lyhennettä v.v., mutta vielä 1900-luvun puolivälissä käytettiin. Käytettiin kirjoissa ja kirjeissä, kun käsiteltiin menneitä aikoja.

Modernimpi tapa käyttää yhtä v: tä tuntuu luontevammalta. Mistä se toinen v on siihen vanhaan lyhenteeseen saatu?

12

4721

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Antik-vaari

      Eikös se ollut "vv." Muistaakseni tarkoitti "vuosina" eli monikkoa. Muistikuvani on kuitenkin hämärä, vaikka luen paljon vanhoja kirjoja ja lehtiä. Ei näet ole tullut kiinnitettyä asiaan huomiota.

      • Vielä muistan ajan

        Niinhän muinoin lyhennettiin viittaukset sivunumeroihinkin. Jos viitattiin sivuun seitsemän, niin lyhenne oli s. 7. Jos taas sivuihin seitsemästä yhdeksään, niin lyhenne oli ss. 7–9.

        Minulla ei tosin ole mitään käsitystä siitä, mistä nämä monikolliset käytännöt ovat oikein peräisin.


      • ...
        Vielä muistan ajan kirjoitti:

        Niinhän muinoin lyhennettiin viittaukset sivunumeroihinkin. Jos viitattiin sivuun seitsemän, niin lyhenne oli s. 7. Jos taas sivuihin seitsemästä yhdeksään, niin lyhenne oli ss. 7–9.

        Minulla ei tosin ole mitään käsitystä siitä, mistä nämä monikolliset käytännöt ovat oikein peräisin.

        Ainakin venäjässä on samanlainen käytäntö.


    • Lyhenne ”v.v.” johtuu kahdesta sanasta, joista kumpikin alkaa v-kirjaimella. Tällaisia lyhenteitä voi muodostaa hyvin paljon. Tavallisin lienee englannissa käytetty lyhenne, tavallisesti asussa ”v. v.”, joka johtuu latinan sanoista ”vice versa”.

      Jos kuitenkin tarkoitit lyhennettä ”vv.”, niin se on (muun muassa) suomen kielessä aiemmin käytetty vuosi-sanan monikkomuotojen lyhenne. Se perustuu käytäntöön, jossa lyhennetyn muodon viimeinen kirjain kahdennettiin monikkouden osoittamiseksi, esimerkiksi ”esimm.” tarkoitti ’esimerkit’. Se oli kuitenkin rajoittunut muutamiin tavallisiin lyhennyksiin. Tapa lienee tullut suomeen ruotsista ja jäi pois käytöstä kai 1960-luvulla.

      • syikka

        arvoisa "yuikka"

        Meiile tyhmille olisi ollut hyvä suomentaa mitä se "vice versa" on suomeksi.


      • pulkka
        syikka kirjoitti:

        arvoisa "yuikka"

        Meiile tyhmille olisi ollut hyvä suomentaa mitä se "vice versa" on suomeksi.

        Tyhmien on syytä ottaa käyttöön älytyökalut:

        https://translate.google.fi/#en/fi/vice versa


    • Luulisin ainakin

      Jos nyt oikein muistan, v.v. oli joskus tavaran toimitusehto "vapaasti vaunussa", eli nykyisillä Incoterms-termeillä FCA.

    • Kirjahyllyn ääreltä
    • tyhmä

      Millä lailla tämä "Kirjahyllyn ääreltä" liittyy otsikon aiheeseen?

      • Varttiviisas

        Lue sitä edeltävä vastaus "Luulisin ainakin", niin saatat ehkä ymmärtää.

        Tai sitten et.


    • Laskee

      Merkinnän historiaa en tunne. Intuitivisesti lukisin ss. 7–9 sivulta 7 sivulle 9 ja vv. vuodesta...vuoteen.

      • niinpä.

        Samaa ajattelin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      356
      3045
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      301
      1473
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1302
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1301
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1285
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1245
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1135
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      1045
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      24
      941
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      847
    Aihe