Mistä saa halvimmalla renkaat ?
Entäs jos ostaa jotkut muut kuin isoja rengasmerkkejä edustavat renkaat, mikä "merkittömistä" on paras ?
Entäs jos ostaa jotkut muut kuin isoja rengasmerkkejä edustavat renkaat, mikä "merkittömistä" on paras ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
voihan pässi!
E-tyre
Käytetyt tori.fi huuto.net vanteineen. Jos rengastyöstä joudut maksamaan niin tulet yllättymään hinnasta. Ja puoti myy myös ne halparenkaat allelaitettuna, käypä huomenna kierros heittämässä ja kyselemässä.
Ja 'JOKA' puoti piti kirjoittaman.
Hankook Winter I*Pike RS ja Vredestein Arctrac pärjäsi joten kuten TM:n testissä. Sitä halvemmat alkaa olla jo kiinalaisia, joiden käyttäminen Suomen talvessa vaatii reilusti seikkailumieltä. Kesärenkaissa tilanne on parempi.
Tuolla eri tahojen testejä.. http://www.biketema.fi/talvirengastesti-2014-i-28.html
Kysele eri rengasliikkeistä tarjouksia, ja "merkki" riippuu henkilöstäkin mitä pitää merkkituotteena. Good Year ei ole se kaikkein tunnetuin, mutta on menestynyt testeissä. Kiinalainen rengas luo Aasiaan työpaikkoja, samalla kun Euroopassa on työttömyyttä.
Merkillisissäkin renkaissa on painotuseroja, yritä löytää niistä sopiva. Testejä voi lukea kirjastossa, ja ruotsalinen Teknikens Värld tekee myös hyvää vertailua.
Ja Nasta on lähinnä ympäristöhaitta ellei revittele jäisillä teillä missä nastakaan ei kulu tylsäksi liian nopeasti, eli mieti pärjäisitkö sinäkin ilman sellaisia.
Noihin renkaan kyljen teksteihin pitää suhtautua terveellä epäluulolla.
Jo 1963 käydessäni Nokian tehtaalla Nokialla näin, että siellä poistettiin muoteista vasta vulkanoituja henkilöauton renkaita. Niissä oli teksti: "Avon Made in Ireland".
Jos silloin jo huijattiin noin, niin miten sitten nyt?
Samoin kymmeniä muita huijauksia vuosikymmenien mittaan. Teksti tehdään aina sen mukaan, mitä tilaaja tilaa ja maksaa.
Näin se on aina!