Jos uskot Jumalaan pääset taivaaseen/joudut helvettiin.
Jos uskot jälleensyntymiseen synnyt uudelleen.
Jos uskot ulottuvuuksiin, vaihdat ulottuvuutta.
Elikkä ajatelkaapa nyt! Jos uskomme siihen mihin itse haluamme päästä ja pääsemme sinne. Jos maailma onkin meidän luoma paikka, johon halusimme tulla. Kannattaa ruveta uskomaan, johonkin hyvään uuteen elämään/ulottuvuuteen!
Jos uskot jälleensyntymiseen synnyt uudelleen.
Jos uskot ulottuvuuksiin, vaihdat ulottuvuutta.
Elikkä ajatelkaapa nyt! Jos uskomme siihen mihin itse haluamme päästä ja pääsemme sinne. Jos maailma onkin meidän luoma paikka, johon halusimme tulla. Kannattaa ruveta uskomaan, johonkin hyvään uuteen elämään/ulottuvuuteen!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Maailmankuvamme perustuu uskomuksiin. Olemme nähneet, lukeneet tai kuulleet jotain johon olemme päättäneet luottaa; Ainakin toistaiseksi.
Itselleni vaikuttavin todiste Raamatusta on sen meille paljastama järisyttävä totuus ihmisluonnosta. Vaikka kaikkialla muualla toitotetaan ihmisen luontaista hyvyyttä väittää Raamattu: Kuinka siellä missä on yksikin ihminen paikalla on myös valmius kaikkeen vääryyteen.
Jos näet oman pahuutesi ja häpeät omia tekojasi käänny jo tänään Herran puoleen, jotta hän säästäisi sinut ansaitsemaltasi iankaikkiselta tuomiolta ja siunaisi sinua perintöosalla taivasten valtakunnassa kaikkien pyhitettyjen joukossa.
Näin se taitaa mennä. Kristitty näkee Jeesuksen tai enkelin, buddhalainen Buddhan, muslimi Mohammedin, vapaa-ajattelija kauniin maiseman ja siellä ehkä kuolleita omaisiaan.
Jotain mukavaa ja rauhoittavaa, että voimme sopeutua ja hyväksyä kuolemamme.
Elämä elämältä alamme nähdä enemmän abstrakteja muotoja suuntautuessamme dualismista kohti korkeampaa ymmärrystä. Emme tarvitse enää muotoja, kuten jeesuksia, enkeleitä, buddhia tai muita.
Jeesus tuli maailmaan ihmisten keskelle, jotta hän joka uskoisi häneen, saisi syntinsä anteeksi ja pelastuisi. Jos et pyydä Jeesusta elämääsi, etkä pyydä anteeksi syntejäsi, et tee parannusta, etkä kadu syntejäsi, et tule pääsemään taivaaseen. Itse keksimäsi kuvitelmat eivät johda mihinkään. Ei maailma ole sattuman vaan suunnittelun tulosta, hän (Jumala) joka än tämän kaiken luonut, haluaa meidän pelastuvan ja pääsevä taivaaseen, mutta sillä on ehto, sinun tulee uskoa Jeesukseen, et tule muuten pääsemään perille kotiin paratiisiin. En epäile hetkeäkään, etteikö taivasta olisi, mutta en epäile myöskään sitä, että ilman uskoa Jeesukseen sinne ei pääse. Mieti tarkasti mihin uskot ja miks, sillä päätös pitää tehdä tässä elämässä, kuoleman jälkeen ei ole enää uutta mahdollisuutta.
Jeesus eli noin pari tuhatta vuotta sitten. Ihmisiä on ollut kuitenkin todistetusti olemassa jo parisen MILJOONAA vuotta sitä aikaisemmin.
Logiikkasi mukaan kaikki se väestö päätyi suoraan helvettiin.
Ei se noin mene kuin aloituksessa sanotaan. Jos menisi, niin materialistit ja useimmat ateistit eivät olisi milloinkaan nähneet yhtikäs mitään. Eivät edes pimeyttä. Ja toisaalta paavalillisiin oppeihin uskovat olisvat nähneet varmaan kokeneet sitten vain syvää unetonta unta.
Mutta niin eivät ole asiat (heidänkään kohdallaan) menneet.
Nimenomaan.
Ajatuksemme luovat ja tuovat siksi sen esiin myös mihin totumme, uskomme ja mihin meidät opetetaan.
Tässä mielesä uskontojen kuvat ja niiden pahuus(tuomitseva jumala, helvetti, synti jne) on pahuutta ja kamootusta kuvineen, jos niihin uskoo.Sama jos uskoo materilismiin ja sen sydämen kylmyyteen ajavaan psygokapitalismiin.
Uskokaa siis hyvään,ajatukseen kaikesta hyvästä MIELESsämme!
Kauneuteen, valoisaan maailmaan ja valoisiin ihmisiin uskominen luo semmoisen maailman ympärillemme rajan taakse siirtymisen jälkeen.
Siellä on just sellanen sfääri kuin se kuollut lääkäri selitti, huikaisevat alppimaisemat ja ikuinen kesä. Kun sinne menee, niin kaikki näkee sut huikaisevassa kauneudessa.
Vaikka olisit vanha, niin näytät nuortenkin silmissä nuoremmalta ja sulaudut joukkoon. Sun ihos hohtaa vähän valoa, alpit hohtaa valoa ja maisema on muutenkin niin kaunis kun se on valon täyttämä.
Olin siellä viimeksi nyt yöllä. Näin nuoria retkellä ja picnincillä nurmikolla. Osa skeittasi, tunnelma oli välillä yhdessä paikassa kuin jostain hyvin valoisassa Final Fantasy -pelissä. Final Fantasy kalpenee tuon rinnalla, mutta voit saada aavistuksen, se on valoisampi. Kaikki on mahdollista, kun kuvittelet sen. Esim. tuli sytytettiin retkikeittimeen ajatuksen voimalla, näytin sen ihmisille jotka oli siellä unitilansa aikana. Ihmettelivät, mutta sanoin: "tämä ei ole ihan täsmälleen samanlainen fyysinen todellisuus mihin olette tottuneet (hereillä ollessa)"
Opetan siinä alppimaailmassa sitä, että mielikuvitus muodostaa sinun todellisuuttasi. Kannattaa valita toverilliset iloiset ajatukset, niin olet siellä.
Yksi täti ei todellakaan kyennyt puhumaan suomea, puhuin hänelle Sveitsin saksaa, koska oltiin Sveitsiläismaisemissa. Hän oli samaa mieltä, että kylläpä on mukavaa ja kaunis kesäsää. Kehui vaatteitani, kaikki saa automaattisesti ihan kelpo kledjut päälle vaikkei niihin keskittyiskään. Sillä siinä maailmassa pitää olla sporttiset vaatteet tai nykyaikaiset retkeilyvaatteet päällä.
Siellä on seesteitä mutta jopa hilpeää. Voi sanoa ekstaasiksi, koska olet erittäin intensiivisessä mutta kuitenkin rauhallisen ilosessa tilassa. Se jolla on vähän tarkkaavaisuutta jäljellä, voi ihastella huikaisevia alppeja ja kauniita ihmisiä. Kaikki unennäkijät ei todellakaan kulje siellä ihan zombeina!
Tuo on eräs "taso". Sinne pääsee kun on sopivan kiltti. kaikki jotka uskovat hyvään ja ajattelevat kivoja juttuja, ystävyyksiä. Ne on jo unen aikana tuollaisessa maisemassa ehkäpä tietämättään.
Se on syvintä REM-unta, mutta voit olla tietoinen siinä, jos olet harjaantunut. On vieläkin syvempiä ja kirkkaampia alueita kyllä. Osa tasolla olijoista, jotka havaitsin samalla uneksijoiksi, ei ollut semmoisessa tilassa, että muistaisivat herättyään.
Teosofit sanoo tuota yhdeksi valoisaksi astraalitasoksi. Ehkä viides. Seitsemäs on valoisin.
Se ilmapiirin valoisuus on nuorekasta elämäniloa!
Tämänsuuntaista on siinä täysin fyysisessä kesämaassa, missä elelen. Mutta vieläkin tuota komeempaa on oikeasti, koska valo ei loista pelkästään taivaalta vaan kaikkialta "maaperästä" ja kasveista. Ihmisistäkin.
http://beauty-places.com/wp-content/uploads/2012/10/Swiss_Alps_in_Summer_Landscape-Wallpaper.jpg
On muitakin samantasoisia alueita mieltymysten mukaan. Tuolla nurmikolla voi myös meditoida, niin kohoaa korkeimmallla astraalitasolle ja sieltä on portaali eli poitsumispiste buddhiselle tasolle. Buddhisella tasolla ei ole enää maisemia ulkonaisina, vaan olet itse maailma.
Uskomiseen ei tarvita uskontoa. Valaistuminen tapahtuu useiden kehollistumien jälkeen. Helvettiä ei ole olemassa, ainoastaan täällä maan päällä, jossa osa ihmisistä elää toisista ja luonnosta piittaamatta, kaiken tuhoten. Materiaalin liiallinen tavoittelu vie pois luojavalosta kohti vastakkaista polariteettia. He keillä on paljon varallisuutta voisivat helposti jakaa vauraudestaan toisillekkin. Näin harvemmin kuitenkaan tapahtuu,vaan syntyy niitä ns. Hyvä veli kerhoja, joissa pyritään rikastumaan vaan entistä enemmän, pitäen kaikki itsellä. Tällä hetkellä on hyvin nähtävissä voimakas eriarvoistuminen. Rikkaat rikastuvat, köyhät köyhtyvät. Rahaa maailmassa on aina ollut. Kyse on siitä miten tuota varallisuutta jaettaisiin tasaisemmin kaikille. Hyvä kun antaa vähästään, paha ei anna paljostakaan.