Koiralle "puruluu" hirven nahkasta

puavali

Moi, onko kukaan tehnyt koiralle puruluita hirvennahkasta. Kesällä koiranäyttelyissä oli hirvikärpäsnahkoja myynnissä... Ihmettelin, että miksi pitää mainostaa hirvikärpäsnahkoja kun tuskin ne pururullan nahat mistään kärpäsistä oli otettu:)
No kuitenkin, nyt nuo nahat menee meidän seurassa monttuun.
Sitä ajattelin, että miten nahkat pitää käsitellä? Karva pitäisi jollain irroittaa, kotoa löytyy vanhat lehmän keritsimet, jos sillä ajelee nahka posliiniksi ja sitten pienii sen nahkan sopiviksi paloiksi ja kuivaa ne. Onnistuuko noin? Tietenkin rasvat yms pitää poistaa, mutta tuo karva on se, josta en tiedä mitä sille voisi tehdä? Sian nahkoja on tullut kuivattua koirille, mutta niissä ei ole karvaa ollut, kun on jo teurastamossa poistettu.

9

3257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Puruluita ja sian nahkoja menee monttuun kun karva pitäisi irrottaa mutta kun ajelee nahan posliiniksi niin löytyy lehmän keritsimet. Jos pienii nahkan palasikisi koiranäyttelyssä poistaa rasvat ja myy hirvikärpäsnahkoja niin ajattelin, että sian nahkoja oli teurastamossa ja vielä ihmettelin, jotta miksi mainostaa kärpästä kun se oli jo pienitty nhkan sopiviksi paloiksi ja vielä piti kuivata pururullan naha

      Heh heh, apina ilmaisee itseään.

      • Huuhaa huuhkaja

        Onhan sinulta nyt aseet otettu pois ja lääkitys kohdallaan Susianalyytikko?


    • Hei! Samaa olen pohtinut, koira on allerginen ja voin syöttää ainoastaan peuraa ja perunaa. Peurannahkaa voisin saada ja siitä tekisin itse puruluita, samanlaisia kuin esimerkiksi possusta saa kaupasta ostaa. Kuivaisin leivinuunissa, mutta miten saan karvat poistettua nahasta?

      • hjugbhilnhui52ioygh

        Liekittämällä!!


    • Kiitos vinkintä, siihen liekittämiseen tarvitaan varmaan jotain erikoistyökalua...?

      • ihbnklnj52kjnl

        Pullo kosaania ja poltin! Kyllä lähtee!


      • ihbnklnj52kjnl kirjoitti:

        Pullo kosaania ja poltin! Kyllä lähtee!

        Kiitos :) !!


      • ihbnklnj52kjnl kirjoitti:

        Pullo kosaania ja poltin! Kyllä lähtee!

        Piti vielä kysymäni, oletko testannut, lähteekö myös kamala käry? Mitä meinaat, onnistuisiko kuumailmapuhaltimella, siis sellaisella jolla maalia irroittelen vanhoista huonekaluista ennen uudelleen käsittelyä?


      • sipesipe kirjoitti:

        Piti vielä kysymäni, oletko testannut, lähteekö myös kamala käry? Mitä meinaat, onnistuisiko kuumailmapuhaltimella, siis sellaisella jolla maalia irroittelen vanhoista huonekaluista ennen uudelleen käsittelyä?

        Ja vielä jatkokysymys kun täällä taitaa olla asiantuntemusta: onko joku antanut koirille peuraluita, voiko kaikki ruhon luut koirille antaa? Saan hankittua niitä ja ajattelin pakastaa osan, metsästyshän päättyy helmikuussa eikä niitä enää sen jälkeen saa ennen kuin syksyllä taas. Ajattelin pakastaa ja ottaa sieltä sitten tarvittaessa. Verisen luun järsiminen on varmaankin aika sotkuista puuhaa sisätiloissa, siksi ajattelin että ne ennen koirille antamista kuivaisin leivinuunissa, muutta luin jostakin että se saattaa muuttaa luun koostumusta niin että irtoaa teräviä säleitä jotka on vaaraksi suolistossa, tietääkö joku onko näin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisit vihdoin ymmärtää

      Kuinka hirviö mun silmissä olet/olette. Antaisitte mun vaan nyt olla, että palaudun tästä edes joskus.
      Ikävä
      22
      2744
    2. Onko yhtään

      Ikävä mua.
      Ikävä
      111
      1678
    3. Olipa kiva nähdä pitkästä aikaa

      Joku ihminen vaan kolahtaa! Ei sille voi mitään!
      Tunteet
      17
      1331
    4. Aitiopaikalle

      Kyllä se sinäkin vielä pääset seuraamaan oikein aitiopaikalta ;-)
      Ikävä
      245
      1308
    5. Keskisarjan puheet olivat ihmisarvoa alentavia

      Purra ilmoitti Lauantai-aamuohjelmassa hyväksyvänsä Keskisarjan puheet. Orpon ilmoitus tänään: "Yksikään hallituspuolue
      70 plus
      178
      1278
    6. Ulkomaalainen yrittäjä

      Minkäs alan yrittäjä tämä herrasmies on/oli? Poliisi epäilee varkautelaista 44-vuotiasta miestä entisen puolisonsa murh
      Varkaus
      19
      1114
    7. Laita lyhyt tunniste kaivatullesi

      Laita lyhyesti joku avainsana, jolla kaivattusi voi sut tunnistaa🤗
      Ikävä
      64
      961
    8. Kannattaako omaan intuitioon luottaa

      Kun minulla on tunne, että se mies tykkää minusta yhtä paljon kuin minä hänestä? Siksi olen näin kauan tätä kaipaamista
      Ikävä
      67
      953
    9. En tiedä sinusta

      Mutta minä kaipaan sitä meidän välillä vuosia sitten käytyä "säpinää". Edellytykset oli vaikka mihin, varsinkin kun olet
      Ikävä
      25
      932
    10. Olen niiiin vihainen sille naiselle...

      Ymmärrän todellakin sua, jos koet joskus olevasi sodan keskellä. OMG. Anna sun kaikki kestää. Tsemppiä 🙏
      Suhteet
      16
      907
    Aihe