Exäni tahtoo olla ystäväni - en kykene siihen

eronnutn

Olen juuri eronnut 3 kuukautta sitten, muutimme erilleen asumaan ja sovimme että katsomme sitten jos voisimme vielä palata yhteen ajan kanssa. Exäni kuitenkin löysi uuden naisen tuossa välissä, jonka kanssa hän nyt seurustelee. Exäni haluaisi kuitenkin yhä olla ystäväni. Mutta minä en voi, exä on minulle edelleen tärkeä viiden vuoden yhdessäolon jälkeen ja kai minulla on yhä tunteitakin häntä kohtaan, sillä en voi hyväksyä että hän seurustelee vaikka hänellä on oikeus siihen. Olen myös loukkaantunut kun hän niin pian eromme jälkeen aloitti uuden suhteen.

Ahdistaa tämä tilanne, exä haluaa olla ystävä, mutta minä en kykene siihen, haluaisin olla hänen ystävä mutta jokin tökkii pahasti vastaan. Olen masentunut ja ahdistunut... umpikujassa... En tiedä mitä tehdä..

4

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Myös eronnut

      Tosi kurja tilanne. Ehkä on parempi lopettaa yhteydenpito ja alkaa rakentamaan omaa elämää ja suremaan surut pois. Luulisi exänkin tajuavan että välttämättä pysty olemaan hänen ystävänsä nyt ja tässä tilanteessa. Ymmärrän hyvin tunteesi että et pysty hyväksymään hänen pikaista seurusteluaan toisen kanssa. Varmasti tuntuu tosi pahalta. Helpointa voisi olla vain päästää irti ja antaa exänkin rauhassa rakentaa uutta elämäänsä. Tee kuitenkin niin kun itsestäsi tuntuu parhaalta, sinun ei tarvitse välittää siitä mitä exä haluaa.

      • eronnutn

        Näin olen itsekin ajatellut alkaa rakentamaan uutta omaa elämää ja surra surut pois. Siinä olet aivan oikeassa.


    • aivan sama

      Mun eksä jätti minut vuosi sitten ja hän löysi melkein heti uuden.Kovasti ystävää yrittää olla.Mutta ei hetkauta.Voin sanoa että tunteita ei minullakaan enää ole,eikä edes katkeruutta,mutta en siltikään halua olla ystävä eksän kanssa.Miksi pitäisi..?

    • Hei eronnutn

      Nyt, kun olette eronneet, kumpikin vastaa itse siitä, miten eronsa prosessoi ja millaista tukea siihen haluaa. Sinun kannattaa kuunnella itseäsi ja toimia niin, kuin itsellesi on paras. Vaikuttaa, että ystävyys ei sinun kannaltasi ole mahdollista.
      Miksi exäsi haluaa ystävyyttä, siihen vain hän voi vastata, jos itsekään tietää. On mahdollista, että hän pyrkii sekä syömään kakun että säästämään sen. Ei tahtoisi luopua sinussa olevista itselleen hyvistä seikoista vaikka onkin katkaissut sitoutumisen ja valinnut toisen naisen. Reiluahan se ei ole, vaan tietynlaista itsekkyyttä, vaikka onkin inhimillistä ja suht tavallistakin.

      Ajattelen tekstistäsi, että sinulle on hyväksi selkeästi irrottautua menneestä. Hyvästellä ja luopua ja surra suhteesi. Masennuksen ja ahdistuksen tunteet kuuluvat tähän suruprosessiin. Ja sitten samanaikaisesti, rakentaa uutta itsenäistä elämää.

      Ihmettelet exän nopeaa siirtymistä uuteen parisuhteeseen. Sinulla itselläsi on kuitenkin nyt hyvä sauma käydä ensin tämä ero läpi, ennen kuin aloitat mahdollisen seuraavan suhteen. Silloin se saa alkaa puhtaalta pöydältä ilman menneisyyden haamuja.

      Anna tunteiden tulla ja sitten aikanaan mennä. Oma mielesi työstää tapahtunutta ja jossain vaiheessa etäännyt suhteesta ja olet päässyt oman elämän alkuun kiinni.

      Myös seurakunnan diakoniatyöntekijän tai papin kanssa voi käydä läpi tunteitaan ja kokemuksiaan, jos kaipaat ihan ulkopuolista kuuntelijaa


      Meiju,diakoni

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe