PARAS biotiini hiuksille???

Biotiiniiniinii

Moi!

Onko kellään tietoa, mikä olisi paras biotiini valmiste ja millä tullut hyviä tuloksia/hiukset lähteneet kasvamaan?
Mulla on aika paljon suvussa hiusten lähtöä ja mulla lähtee varsinkin, jos stressaan tai en syö kunnolla. Välillä tosi hyvässä kunnossa ja paksut, välillä näyttää kuin olisi kynitty ruohonleikkurilla....

Eli siis paras olisi jos saisi ihan Suomesta. Opiskelija olen, joten ei mitään tähtitieteellisiä tuloja ole... Varmaan outo ja tyhmä kysymys, mutta oon kuullu, että jotkut syö eläimille tarkoitettuja biotiini valmisteita, ei kuulemma kummempia sivuvaikutuksia.... Onko niissä mitään aineita, jotka voi liika-annostuksena estää ravinteiden kulkemisen?? Kattelin esim.että joissain on esim. mangaaniaminohapon määrät aika korkeella,ym.

Kiitos jos viitsitte/jaksatte infoilla!

11

18069

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Biotin strong

      apteekista.

    • marketista.

      Hiusten lisääntymistä, pituuskasvua tai paksuutta EI voi lisätä millään lisäravinteella.

      Ihan oikeesti, EI voi.

      Jos näin olisi, niin meillä olisi kaikilla paksut hiukset napaan asti aivan varmasti, mutta kun ei ole. Ja missähän ne kaikki pitkäkyntisetkin ovat?

      Rakennekynsiä laitetaan, kun omat ei kasva.

      Älä laita rahojasi humpuukiin.

      http://personal.inet.fi/koti/remeli/hius.htm

      Ja se ihmisten ja eläinten biotiini on sama biotiini. Biotiini on biotiini, vaikka pahvilaatikossa lukisi kalalle tarkoitettu. Ihan sama kemiallinen koostumus.

      Voit todellakin kokeilla kaikenlaisia lisäravinne juttuja, mutta niiden vaikutus usein on minimaalinen tai täysin 0. Ne joille ne ovat auttaneet vain pitävät niistä niin kovaa meteliä että kaikki luulevat että niillä on hyväkin teho.

      Jos biotiini kasvattaa hiusta, niin todellakin se on vain pillerin syöjän subjektiivinen kokemus, koska, jos oikeasti olisi biotiinista puutetta, niin olis paljon muistakin ravintoaineista ja tällöin koko terveys olisi vaakalaudalla ja hiusten kasvatus ihan toisessa vaakakupissa. Tai ainakin pitäisi olla. Tuo biotiini maksaa 10€ kuukaudessa eli todellakin joku rahastaa teitä hyväuskoisia hölmöjä hiustenkasvattajia.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Kynnet ainakin kasvavat nopeammin ja vahvemmaksi apteekin 5000mikrogramman biotiinia syömällä. Hiuskuontalokin tuntuu tuuheutuvan.


    • ihan oma valinta

      sain finnejä yliannoksesta biotiinia

      ei kantsi syödä

      • Jos sä saat finnejä

        niin ei se tee biotiinia haitalliseksi minkään logiikan mukaan.


    • 2+20

      Nuo eläimille tarkoitetut valmisteet (esim. biotiini forte) ovat ihan hyviä. Suurin piirtein samanhintainen ja yhtä paljon biotiinia sisältävä ihmisille tarkoitettu valmiste on Strong hair and nail. En osaa sanoa, kumpi on tehokkaampi, mutta ainakin tuon biotiini forten kanssa huomasin itselläni jo parin viikon sisällä selvää hiusten kasvua.
      14 euron valmiste kestää käytössä pari kuukautta.
      Olen kasvissyöjä, joten ehkä sen takia minulla on ollut biotiinista apua.
      Biotiiniakin tehokkaampi yhdistelmä saattaisi olla rauta, D-vitamiini ja sinkki (tai magnesium).

      • Anonyymi

        Minkään valmisteen, aineen tai hoidon heto EI näy kahdessa viikossa. Tiedätkö kuinka pitkä on yhden hiuksen kasvuikä? Tai tiedätkö ylipäätään mikä on hiusten kasvusykli? Mitä tahansa hiustenlähtöön tarkoitettua hoitoa täytyy kokeilla vähintään 4 kuukautta, mielellään 1 vuosi, sanoo lääkärit. Kasissyöjät eivät saa tarpeeksi proteiinia pavuista sun muista. Erään sivuston mukainen naisille suunnattu päivittäinen ravintoaineiden saantisuositus:
        - 1100-1400 calories
        - 100G-120G protein
        - 20G-35G carbs
        - 50G-100G fat


    • Anonyymi

      Tokmannilta ostan kerran vuodessa ison purkin hevosten biotiinia ja sillä on todellakin vaikutusta. Hiukset ovat tosi paksut ja hyvinvoivat.

    • Anonyymi

      Auttaakohan, kun hiukset syöpähoitojen alkoivat kasvaa uudestaan, mutta jatkohoitona antihormoonit, joita pitää käyttää vielä ainakin 1,5 vuotta, ovat vieneet puolet hiuksista ja tehneet niistä ohuita vauvahiuksia?

    • Anonyymi

      Terveyskaistan Hehku Biotiini 10 000 on ehdottomasti paras. Sillä mä sain hiukset kasvamaan ja siinä on paljon muutakin kuin biotiini. Ei oo muissa ollut samaa vaikutusta.

      Saa Sokos emotionista ainakin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      186
      1623
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1382
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1058
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      919
    5. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      13
      880
    6. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      793
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      666
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      113
      661
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      641
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      587
    Aihe