Hei, laskin että minun täytyy syödä 2124 kaloria päivässä liikuntaan nähden mutta laihdutan ja luin että 1500kcal olisi ok. Mitä syömällä pysyn tuon rajoissa? Olen nyt viikon noudattanut tarkempaa ruokavaliota, mutta en ole varma olenko mennyt yli sallitun rajan vai jäänyt alapuolelle?
Tässä esimerkki eilisestä:
Aamu:
- Proteiniirahkajogurtti-mustikka-vadelma-pellavansiemen-kaurasmoothie. En ehdi tekemään aamuisin ruokaa, enkä halua nipistää yöunista sen takia joten nappaan tämän illalla tehdyn kaapista mukaan kun lähden. Määrällisesti smoothieta on n. 400-500ml.
Päivä:
- Uunikanaa tummalla riisipedillä, seassa parsakaalia ja hernemaissipaprika-mix. Lisänä kurkkupaloja, tomaattia ja raejuustoa.
Välipala:
- Omena
Ilta:
- Ruisleipä juustolla, pienellä palalla lihaa, kurkulla, tomaatilla ja raejuustolla. Esikeitetty maissintähkä.
Vettä juon n. 1,5-2l päivässä. Erehdyin kyllä syömään eilen myös yhden tuuttijäätelön. Muuten en ole koskenut mihinkään sokeria sisältävään. Jos se tuutti otetaan pois, niin onko nuo hyviä aterioita?
Opiskelen ja ruokailut sattuu tällä viikolla kympiksi aamulla. Syönkö silloin kevyemmin, vai nipistänkö myöhemmän päivän toisesta lämpimästä ateriasta vähän pois? Oon ihan amatööri näissä.
Entä mikä se toinen ateria voisi olla kotona? Nyt kun lomat alkaa, niin koulultakaan sitä ei saa.
Mitä syömällä 1500kcal päivässä?
4
101
Vastaukset
- PersRaineri
Todella rasvaton ruokavalio. En suosittele. Toki tuollakin voi laihtua kun vaan jaksaa kituuttaa. Epäilen vaan ettet jaksa, ja niitä tuutteja tulee sitten himoissaan syötyä. Kaloreita ja omaa kulutustaan ei kukaan pysty tarkasti laskemaan. Tarkkaile sitä painoasi, se kertoo oletko syönyt liikaa vai et.
- alo1ttaja
Mun ruokavalio oli vielä ennen tätä hyvin rasvainen, sokerinen ja suolainen joten ajattelin pistää stopin sille ainakin näin alkuun. Pikkuhiljaa lisäilen, mutta vähän paremmista vaihtoehdoista kun burgerit ja pizza.
- PersRaineri
alo1ttaja kirjoitti:
Mun ruokavalio oli vielä ennen tätä hyvin rasvainen, sokerinen ja suolainen joten ajattelin pistää stopin sille ainakin näin alkuun. Pikkuhiljaa lisäilen, mutta vähän paremmista vaihtoehdoista kun burgerit ja pizza.
No joo, siinä käy vaan niin, että kun rasvaa ei ole yhtään niin energia pitää ottaa hiilihydraatista, joka pitää hyvin heikosti nälkää. Minä laskisin hiilihydraatit ihan minimiin ja ottaisin energian rasvasta.
- cuba libre
Tuo ruokavalio kaivannee lisää rasvaa tueksi. Ja se 1500kcal on minimi, eikä mikään sallitun raja. Pidempiaikaiseen laihdutusruokavalioon katsoisin että vähimmäsmäärä rasvaa liikkuvalle henkilölle olisi noin 1g/tavoitepainokilo/pvä.
Hiilareita pikkusen liikuntaa mukaillen. En usko rasvan kaikkivoipasuuteen, ei anna riittävää kylläisyyttä. Liha/kala/kana/kuitupitoiset kasvikset toimivat ja täyttävät, sopivalla rasvamäärällä. Siinä voi etsiä itselle sopivaa tasapainoa hiilari vs. rasva rintamalla. Hyvät ja huonot puolet kummallakin.
Ja laatupuolta voi vilkaista kilokluvin laskurilla. Onhan niitä muitakin, mutta se on ilmainen ja siinä nuristaan, jos jokin asia on pielessä ( esim. liian vähärasvainen tai liian proteiinipitoinen ruokavalio, liian vähän kuituja tai liikaa kovaa rasvaa suhteessa pehmeisiin rasvoihin, liian vähän kasviksia ym ).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump ja Vance murskasivat ja nolasivat Zelenskyn tiedotusvälineiden edessä Valkoisessa talossa.
Jopa oli uskomaton tilaisuus Valkoisessa talossa. Zelensky jäi täydelliseksi lehdellä soittelijaksi suhteessa Trumpiin j7394043Zelenskyi ei suostunut nöyrtymään Trumpin ja Vancen edessä, siksi meni pieleen
Trumppia täytyy imarrella, silloin homma toimii aina. Tähän Zelenskyi ei suostunut.4552620Mikä on kaivattusi ärsyttävin piirre?
Mun kaivattu on erittäin vastahakoinen puhumaan itsestä. Kääntää puheenaiheen aina muuhun kun hänestä tulee puhetta.1722025- 931434
Harmi että
Pidät niin vastenmielisenä. Olen minäkin välissä ollut ihan kamala sinulle ja ihmetellyt miten voit minusta tykätä. Se o121344MTV: Katri Helena repäisee kunnolla - Aivan uudessa roolissa TV:ssä - Tätä ei arvannut!
No nyt iskelmälegenda ja koko kansan Katri Helena kyllä repäisee kunnolla! Upeaa heittäytymistä, Katri Helena! Lue, mis251259TELIA pakottaa 4G-liittymiä väkisin 5G-liittymiin, vaihtaa ilman lupaa
Ihmisten sopimuksia! https://www.is.fi/digitoday/mobiili/art-2000011063159.html "Telia on lähettänyt osalle 4g-asiakka1401024- 223997
OP Kaskimaa
Niin sitten pankki vaihtaa nimeään ja pääkonttori siirtyy ties minne. Pulkkisen visio, Kainuu ei kelvannut.27958- 69883