kielikoru itse

okei eli jooo tiedän ei kannata tehdä sitä itse mutta teen silti :D kaikki vitun valittajat voi häippästä saman tien muualle olen päättäny tehdä kielilävistyksen itse joten sen myös teen ! joten kertokaas pari asiaa
1. mistä kohtaa neula laitetaan läpi ?
2. kuinka pitkä aloitus koru pitäisi olla ?
3.onko mitä vaaroja sen laitossa
4. vinkkejä ja vertaistukea !
6371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Anna ammattilaisen lävistää. Kielikoru on karmea eikä ole enää edes trendikäs.

Äänestä
  • Ketä kiinnostaa joku vitun trendikkyys? Ei saatana, ja sit sä saatanan massateini tuut aukomaan päätäs tänne? Suositus: ammu ittes.

    Äänestä

Itse tein kaksi vuotta sitte, ei ois pitäny. Ensinnäki se meni iha liian eteen ja yöllä ehkä n. 10 tuntia lävistyksen teon jälkeen heräsin ku kieli oli tottakai normaalisti turvonnu, mutta tappi minkä olin valinnu oli ihan liian lyhyt. Kieli näytti ja tuntu aivan karseelta ja otin samantien pois. Otin opikseni ja menin ammattilaiselle. Noh siellä sain kuulla että mulla kielen alla on (oon kyllä tietty nähny tän) niin paksu ja pitkä jänne (yleinen ongelma) että riskipeliä ottaa mitään kielikorua. Sain tahtoni läpi ja lävistäjä osasi "ohittaa" tuon jänteen. Nyt on kolme päivää ollu killutin kielessä. Että suosittelen menee ihan ammattilaiselle, on vaikka mitä esteitä miks ei kannata ite.

Äänestä

Mut jos nyt päätät oikeesti ite tehä,ni hommaa ees kunno välineet yms. Pihdit joilla saat oikeen kohdan, en kyllä silti osannu sillo pari vuotta sit valita oikein vaikka pihtejä käytin. Alotuskoru mulla ainakin paksuus 1.6mm ja pituus 16mm, turvotuksen laskettua voi vaihtaa lyhyempää. Apteekista saa, oisko ollu 5-6e, desinfioivaa suuvettä. Sitä hyvä purskutella kielikorun kans. Mut oo varovaine ja kato säki mitä sulta sieltä kielen alta löytyy...

Äänestä

Toivottavasti tulehtuu ja pahasti. Vertaistukea on sitten turha itkeskellä.

Äänestä

2.1.6mm ja aloituskorun pituutena käytetään useasti 18-20mm (steriloitua titaania koru, steriloidut pihdit ja sterilointiin ei riitä keittäminen tai desinfiointiaine vaan ammattitason autoklaavi. Kirurginterästä et voi käyttää koska voi aiheuttaa allergisen reaktion ja sulkea kurkkusi. Sitten vielä neula ja asiaan soveltuva suuvesi ja olet jo 1% valmis tekemään lävistyksen KOSKA ET TIEDÄ YHTÄÄN MITÄ OLET TEKEMÄSSÄ!)

3. Jos et osaa laittaa oikein ja osut paksumpaan verisuoneen niin voit menettää makuaistisi tai kieli voi jopa kokonaan halvaantua. Sen lisäksi myös jännettä pitää varoa.


4. Elä tee itse ja vertaistukea et saa. Todennäköisesti tulee lääkäriltä reseptiä ja laskua senverta että toivot käyneesi liikkeessä ottamassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


emmiiiiliiiilaa kirjoitti:

okei eli jooo tiedän ei kannata tehdä sitä itse mutta teen silti :D kaikki vitun valittajat voi häippästä saman tien muualle olen päättäny tehdä kielilävistyksen itse joten sen myös teen ! joten kertokaas pari asiaa
1. mistä kohtaa neula laitetaan läpi ?
2. kuinka pitkä aloitus koru pitäisi olla ?
3.onko mitä vaaroja sen laitossa
4. vinkkejä ja vertaistukea !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu