Kuulin,että tuo Auerintapaus siirsi taas Porin Hellarien oikeuenkäyntiä tai rikosnimikettä?Joulu/Tammikuuhun.Pitkäksi näyttää menevän.Eivät saaneet perustettua uutta seurakuntaa.Opetusminesteriöstä tuli bunerangina takas kerto P.Järvinen,Saapi nähä kuis käy?
Mitä Porin helluntaihin kuuluu juri nyt?
fafer
23360
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Niin, palstalla ei ole vähään aikaan ollut kunnollisia räyhäketjuja. Ei taida onnistua nytkään riidanrakentaminen.
Miten niin 'räyhäketju'?
Aloitus antoi informaatiota. Sisältää merkittäviä seikkoja.
Asioista voi keskustella.
Minulla on ollut se käsitys, että sen kaltaisella yhdyskuntajärjestyksellä kuin mikä Helluntaikirkolla on, ei uudet yhdyskunnat tule enää säännöillensä hyväksyntää saamaan.
Ei vaikka yhdyskuntajärjestys olisi identtinen Helluntaikirkon nykyisen yhdyskuntajärjestyksen kanssa.
Helluntaikirkko ahneuksissaan meni liian pitkälle sääntöjensä muodostuksessa ja niiden toteutuksessa.
Kierous se on mikä tosiaan palaa bumerangina takaisin.
Tilanne lienee kiusallinen myös Helluntaikirkolle. Mikäli se aikoisi uudistaa yhdyskuntajärjestystänsä, käsiteltäisiin se mielestäni kokonaisuutena. Helluntaikirkko joutunee säilyttämään nykyisen yhdyskuntajärjestyksensä yrittämättä tehdä muutoksia.
Siitähän ei ole kysymys, etteikö uskonnollisille yhdyskunnille hyväksytä yhdyskuntajärjestystä. Sen vaan pitää olla uskonnonvapauslain mukainen ja "Yhdyskunnan tulee toteuttaa tarkoitustaan perus- ja ihmisoikeuksia kunnioittaen".
Voisin avustaa tekemään yhdyskuntajärjestyksen joka menee hyväksytysti läpi ja yhdyskunta rekisteröidään.
Muista Porin asioista: En tiennyt että on tulossa oikeuskäsittely.
Käsittääkseni seurakunnan nykyinen taloudellinen toiminta tapahtuu rekisterissä olevan Porin Helluntailähetys ry:n nimissä. Eipä ole pitänyt vuosikokouksia tuo ry.
En tiedä kuinka moni lakkautettuun yhdyskuntaseurakuntaan 'Porin Helluntaiseurakunta' kuuluneista on eronnut Helluntaikirkosta. Ei ole mitenkään selvä, että lakkautuksen yhteydessä kaikkia olisi voitu Helluntaikirkosta erottaa. Säännöt eivät sellaista tunne.
On mahdollista kuulua (jäädä kuulumaan) Helluntaikirkkoon vaikka ei kuuluisi mihinkään sen paikallisseurakuntaan. Niin vain voi käydä.
Helluntaikirkkoon liittämisen he tekevät vain seurakuntien jäsenyyteen.
Olisko Poriin mahdollista saada homoille ja lesboille tarkoitettu helluntaiseurakunta? Täältä on liian pitkä matka Seinäjoelle, ja tarvitsijoita olisi kuitenkin melko paljon. Meillähän on sama henkikaste ja samat kielten armolahjat kuin heteroillakin, niin miksi meitä syrjitään? Näiden helluntairiitojen, myös baptistiseurakunnan ja lähetysseurakunnan riitojen aallokossa olisi hyvä tilaisuus luoda uusi seurakunta vähemmistöryhmälle.
Minä niin haluisin pyromaaneille kans oman kirkon, täytyyhän meidän saada kokoontua aina joksus, sama henki meillä on, ja saamme syttymään jopa vanhan puolilahon hometalon, mutta omaa kirkkoa meillä ei ole !
Se on suuri puute ynnä pula. Jossainhan pitää voida saada pitää kuivia sytykkeitä ja tikkuja myös syyssateiden aikana.
Sinne voisi kokoontua myös veteraanit jotka liekinheitinjoukoissa palvelivat aikanaan kun koko mailmaa poltettiin ihan luvan kans.
vaikeita aikoja nää on, joka tapauksessa ainakin.
Seinäjoelle?????????
Miksi Porin Helluntaiseurakunta on yhä Helluntaikirkon nettisivujen mukaan Helluntaikirkon jäsenseurakunta?
Ei ole Helluntaikirkko päivittänyt sivuansa.
Onko niin varalta ettei tarvi ees taas päivittää?
Ja onhan Helluntaikirkon kannalta hienoa, että mahdollisismman moni helluntaiseurakunta näkyy lukumäärässä mukana. Porin helluntailaisten tilanne ei taida kuitenkaan muuttua niin kauan, kuin helluntaiseurakunnan sama johtoporukka ei ymmärrä erota. Onkohan seurakunta saanut jo oikeudenkäyntikulut maksettua edelliseltä kerralta?
Minulta kysellään useinkin tuosta Porin tilanteesta ja haukutaan,kunon niin kuppikuntia.Täytyy tunnustaa,että noissa kuppikunnissa on Pyhähenki ja ykseys.
Sensijaan moni on kertonut,ettei ole tervetullut helluntaihin.Minua surettaa,kun veivät suurimmalta määrältä,eli noin 500 jäseneltään kirkon.!
Onko Porista varastettu kokonainen kirkko`?
Mihin se on mahdettu viedä, merimieskirkoksiko ihan kelluvaksi keskelle lahtea vai mihin!
Ei tää ole räyhäketju!..Ensi sunnuntaina tuodaan julki,että jonkinlainen uus lahko saadaan kasatuksi,joka vihdoinkin saa toimia,niinkuin muutkin sisäsiittoiset,eikä noilla 500 jäsenellä ole asiaa,kun eivät allekirjoitaneet nimeänsä.Mielestäni tuo harhaoppinen laitos,joka hakee uutta tuulta Torontolaisuudesta on hyvinkin ajankohtaista ja kannattaa päivittää ja seurata täällä,kun muualla ei uutisoida.Toivon,että tapahtuisi muutoksia ja saataisin uudet työntekijät,mutta en usko,että näin kuitenkaan käy!
Olin paikalla! Vahtera tuo uutta tietoa viikon päästä,joten silloin viisaampia!
Mikä siellä porissa oikein takkuaa?
Onkä tää nyt sitä tulevaisuuden tekemistä josta eräs ns. pastori meitä niin kalliisti opasti, muutama aika taaksepäin!?
Sitäkö se on?
Katsokaapa ajantasaisia tietoja Suomen Helluntaikirkkoseurakunnista, ei siellä enää mainita Porin Helluntaiseurakuntaa.
Suomen Helluntaikirkon internetsivulla on etusivun alaosassa mainittu Pori, helluntaiseurakunta, mutta seurakunnat -valikon alta sitä ei löydy. Porin helluntaiseurakunnan nettisivuilla on ilmoitus järjestäytymismuotoon liittyvästä kokouksesta. Tuon kokouksen järjestää tietenkin vilunkia tehnyt seurakunnan nykyjohto.
Ens sunnuntaiksi on Porin helluntaiseurakunnan sivuilla mainittu mm. seuraavaa.
Yhdyskunnan virallinen kokous.
Käsiteltävät asiat:
Yhdyskuntajärjestyksen muuttaminen
Aha,
Eihän se virallinen kokous voi olla kun yhdyskunnan perustaminen on vielä kesken. Ei ole jäseniäkään. Kutsu näyttää tietenkin noin muotoiltuna ''virallisen' tärkeältä.
Kunhan perustaminen on saatu viedyksi yhdyskuntajärjestyksen hyväksymisen kautta rekisteröitymiseen ja perustajat merkitty jäseniksi sekä yhdyskuntaan liittyneet jäsenet jäseniksi, sitten tulee oikeasti virallisten kokousten vuoro.
Tässä vaiheessa on kysymys yhdyskunnan perustamisvaiheisiin liittyvästä joukkokokouksesta johon osallistuvat perustamisasiakirjan allekirjoittavat henkilöt (vähintään 20) sekä perustamiseen myötämielisesti suhtautuvia ihmisiä.
Yli 200 nimeä on paperissa,joku kyll mättää..
Mitä tarkoittanet puoli6 ?
Perustajia voi olla paljonkin....
Mutta onko käynyt niin että 'blancona' ovat suostuneet.
Ensin on haluttu tietty järjestäytymismuoto, sitten alettu kirjoittaa yhdyskuntajärjestystä?
Niin täytyy muistuttaa muita Helluntai liikkeitä todella vakavasti.Ettekö jo tajua valvomattomuudesanne ja uskonnollisuudessanne,että Porin hellari on varoittava esimerkki.Moni ei huomaa,minkälaista hurmosta,mutta ei konkreettista todellista näyttöä ole ihmeparantumisista em M.Selkomaan kokouksista.Hurmosta ja PyhänHengen jäljittelemää platikointia.kova mesoaamista,mutta ei kanna hedelmää!..todelliset henkien erottajat on potkittu pois tai sitten Herra on antanut viisauden,että lähtivät pois!.Huutaa voidaan,mutta ei paholainen kovaa ääntä pelkää!
Kerkiää kaiketi ylöstempaus tapahtua ennekuin pääsevät selville mikä on heille hyvä järjestäytymistapa !
Miksi eivät kokeilisi raamatullista tapaa vaihteeksi.
Ehdotetaan :
Yhdyskuntaan järjestäytyminen seuraavasti;
- kuningatar
-kuhnurit
-soturit ( järjestysmiehet)
-rivihellarit
Kannatetaan ja KOPS... seuraavaksi asialistalla sokkelivärin valitsemislautakunnan väliraportti, olkaa hyvät...