Hei. Olen 18v naisen alku. Olen seurustellut nyt 3v ja 3kk mieheni kanssa. Aloitimme suhteen kun olin 15v. Meillä on aika suuri ikäero. Tapasimme netissä ja aloimme seurustella aika pian siitä ''tutustumisesta''. Tiesimme silloin molempien iät. Meillä oli yli 300km välimatkaa. Tapasimme noin 3kk siitä kun olimme tutustuneet netissä, salaa tietysti tapasimme. Mies tuli 2 kertaa tapaamaan minua. Jäimme kiinni. Siitä seurasi poliisikuulustelut ja käräjät. Emme nähneet yli vuoteen livenä ja jonkin aikaa meni, että ei voitu olla edes yhteydessä puhelimella yms.
Nyt tänä vuonna täytin 18v ja muutin yhteen mieheni kanssa. Vaikka on ollut koko meidän suhteen aikana vaikeaa niin me selvisimme ns 3 vuoden helvetistä... Ei vieläkään kaikki hyväksy meidän suhdetta mutta ei kukaan voi enää sanoa mitään :) Eli jos vain rakastaa toista niin pystyy kyllä olemaan kaukosuhteessa. Luottamus pitää olla molemmin puolin kohdillaan :)
Suuren ikäeron takia
7
354
Vastaukset
- Järki käteen nyt
Mistä luottamuksesta sinä puhut? Et todella oikeasti tunne miestä ollenkaan, noin lyhyen ja suurimmaksi osaksi netin kautta tapahtuneen tutustumisen kautta. Syystäkin omaisesi (vanhempasi, toivottavasti) ovat olleet huolissaan. Mitä tiedät miehen historiasta? Onko hänellä lapsia? Jos, niin miksi ja kenen kanssa? Onko mies töissä vai mitä tekee? Onko koulussa,mitä opiskelee? Ota tyttö hyvö selvää taustoista, ennekuin sinisilimäisenä syösksyt mihin vain.
- Ikäero
Anteeksi vain mutta tietysti tiedän kaiken miehestäni. Olen tiennyt alusta asti. Ja meidän suhde on hyvin mennyt kun ollaan jo jonkin aikaa tässä asuttu yhdessä :) Ja aika yleistä nykyään on noi nettisuhteet. Ja aika moni on löytäny kumppaninsa netistä ja sit siirtyny ''live'' seurusteluun :)
- 123333
Kunhan itselläsi joskus on lapsia, niin ymmärrät miksi vanhempasi noin ovat reagoineet. Kyllä kuka tahansa järkeä päässä omaava henkilö tekisi juuri niin kuin vanhempasi ovat tehneet.
Toivottavasti sinullakin se järki joskus tulee sinne päähän, mutta joillekkin se tulee vasta kun on virheet tehnyt. - Ikäero
Joo mä ymmärrän jo nyt että vanhemmat ovat olleet syystä huolissaan. No onneksi nyt on tilanne parantunut ja mun vanhemmatkin rupeaa hyväksymään eli ei tässä mitään virhettä ole tullut tehtyä :)
- Hyvää jatkoa
Tulet miettimään vielä monta kertaa ikäeroanne, kunhan molemmat ikäännytte. Itse seurustelin aikanaan n. 10 vuotta vanhemman miehen kanssa ja hänen kanssaan seurustellessa minusta kasvoi lopulta vain se itsenäinen aikuinen, joka näki elämässään paljon muita mahdollisuuksia kuin parisuhteen hänen kanssaan. Vanhemmassa miehessä kiehtoi se elämänkokemus,mutta yhdessä ollessa sitä kaipasi lopulta ihan omanikäistä seuraa ja nuoruuden menoja. Miehesi on siis jo 33 ja varmaan haluaa lapsia,oletko sellaiseen valmis?
- Ikäero
Hei. Mieheni on 40v ja kyllä haluamme lapsia jo mutta käyn vielä koulun loppuun eli vuosi vielä. Tykkään lapsista ja siksi opiskelenkin lapsi-ja perhetyön perustutkintoa :)
- Jammeri
Tuommoinen ikäero on ihan nappi. Me miehet ollaan sen verran lapselllisia, että sinä olet todennaköisesti teistä se vanhempi. Älä muista välitä. Äläkä varsinkaan elä onnesi ohi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703139
- 612487
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562126Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942035- 551952
- 421584
- 401550
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141253EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391158- 61083