Ostin viime talvena lämminvuoriset 5cm-korkoiset kengät koossa 40. Villasukan kanssa tuntui hyvältä, kunnes aloin astumaan linkkaan niillä jopa villasukankin kanssa (eivät tukeneet nilkkoja). Nyt kengät ovat käyttökelvottomat.
Nyt tilasin samaisesta liikkeestä 4cm-korkoiset VUORETTOMAT kengät koossa 39. Kotona alkoi tuntumaan villasukan kanssa, että kantapää nousee pikkuisen kävellessä. Nyt mietin pitäsikö nämä palauttaa. Kaiken lisäksi vertailin noita viime talven kenkiä näihin jotka tilasin ja huomasin, että nää 39 on isommat pituudeltaan kuin 40. :O Voiko 1cm matalampi korko vaikuttaa todella niin paljon?
Tulin siihen tulokseen, pitäisikö tilata nuo kengät, jotka tilasin viime talvena koossa 39. Niihin mahtuisi villasukka ja niitä voisi käyttää myös ilman villasukkaa.
=> Tahtoisin siis talvikengät, joihin mahtuisi villasukka ja joita voisi mahdollisesti käyttää myös ilman villasukkaa. Tai sitten vaihtoehtoisesti kahdet eri kengät.
Mitä tekisitte tässä tilanteessa?
Suuri kenkäongelma
avutonnnn
2
190
Vastaukset
- Kenkäfriiqqi
No en ainakaan ostaisi niitä vanhoja pienenpänä, kun kerran menivät jo linttaan. Osta laadukkaammat ja tukevamma nahkakengät. Istuvat paremmin ja kestävät paremmin. Äläkä nyt sitten mieti että kun "kaverin kaverin kaverilla oli joskus kalliit kengät ja ne hajosi heti!"...
- iuyhjk
Äläkä nyt sitten mieti että kun "kaverin kaverin kaverilla oli joskus kalliit kengät ja ne hajosi heti!"...
Aika erikoinen ohje. Olet kai kalliiden merkkikenkien orja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä921939Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2781771Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3071575Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1831455Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em891040- 511007
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56968- 67944
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941