jos jotain firmassa kiusataa siksi
ette henkilo menisi pois .
silloin firma voi ottaa tehokkaamman&tulokseksekkaamman tekijän.
jos tekijä tekee hyvää tulosta niin
häntä kunnioitetaan.
eikö?
ette henkilo menisi pois .
silloin firma voi ottaa tehokkaamman&tulokseksekkaamman tekijän.
jos tekijä tekee hyvää tulosta niin
häntä kunnioitetaan.
eikö?
Vastaukset 6
Vanhimmat
todella typerää toimia noin.
myös kiusatulla saattaa olla osaamista, erikoisosaamista yms., jolla saisi aikaan hyviäkin tuloksia, jos hänelle kiusaamiselta annettaisiin mahdollisuus.
kiusattu kun on monesti tuomittu jo ennen mahdollisuutta. siinä käytetään vuosia muka huonon työntekijän ulossavustamiseen, jotta saataisiin muka parempi työntekijä tilalle, jonka taidoista/tiedoista ei kuitenkaan voida olla varmoja, ellei sitten tiedetä jo ennalta kuka siihen paikalle halutaan.
jos kiusatulle annettaisiin mahdollisuus tehdä työtä/työnsä puuttumatta siihen muuten kuin työn vaatimusten puitteissa, ilman mitään ylimääräistä sälää, joka ei työpaikalle kuulu, saisi hänestäkin tehokkaan&tuloksekkaamman työntekijän niiksi ulossavustamisen vuosiksi, jotka muuten käytetään tehottomaan&tuloksettomaan toimintaan.
jos joku johtaja oikeasti kuvittelee tuollaisen toiminnan olevan oikeasti kannattavaa, hän erehtyy pahasti. se osaavampi henkilö, joka tulisi siihen kiusatun paikalle, tuskin viihtyisi kauaa huonossa työilmapiirissä, koska osaavalle löytyy työtä kyllä muualtakin. kannattaisiko riskeerata niin, että potkii tunnollisen työntekijän pois siinä toivossa, että saa tehokkaamman&tuottavamman työntekijän tilalle - ehkä ?
Osaavia ja ahkeria pelätään. Marisija, joka käyttää päivästään tunnin pari sen marisemiseen, kuinka kiire on, huomaa että toinen ei marise ja tekee päivässä kaksinkertaisen työmäärän kevyesti ->kiusaamisella yritetään heikentää toisen työpanosta ja mustamaalata pomojen silmissä. Osaavat työntekijät eivät kiusaa, he keskittyvät olennaiseen eli työn tekemiseen.
Mitä parempi työntekijä, sitä varmemmin joudut kiusattavaksi. Mitä pahempi lintsaaja, valehtelija ja päsmäri, sitä innokkaampi kiusaaja.
Kyllä ainakin meidän firmassa takuulla joutuu silmätikuksi,jos yrittää tehdä työnsä hyvin.Porukkaa vain vituttaa hyvät tekijät,siinä se.vuosia alalla olleena tiedän tasan tarkkaan,että joko sopeudut joukkoon,tai lähdet,tai jäät ja kärsit.
Tähän voisi vielä lisätä sen, että jos et ole sairaslomilla kovinkaan usein niin sinut painostetaan ulos työtovereiden taholta. Kiusataan niin paljon että sairastut tai lähdet. Kyllä terveys on tärkeäpi kuin työ.
"tiimityö "voi olla joskus laiskottelua "varastelua" ja muuta vastaavaa ... Jos olet tunnollinen ja rehellinen, sua aletaan painostaan ja leimaamaan kiusaajaksi.. Pomo vielä asioista tietämättömänä menee mukaan ja syyttä sitä tunnollista työntekiää kiusaajaksi, koska tää "hyvä tiimiryhmä "niin kertoo ja sitä kuunnellaan ja kuullaan... ja kaiken huipuksi se johtaja vielä ihmettelee jos saa kuulla olevansa itsekin kiusaaja kun työntekiä yritää puolustautua . Kenen etu tämä on... kuntasektorilla rahaa palaa ..kukaan ei ota vastuuta..