Kuinka paljon Pamia on liikaa?

Olen käyttänyt Diapamia noin 6kk joka päivä
melkein 50MG(50!) jalkojen kramppausoireisiin.
Siitä on nyt jo noin vuosi kun viimeksi käytin
Pamia(löysin toisen tavan hoitaa ne krampit)
Lopettaessani niiden käytön sain ensin
todella pahat vieroitusoireet jotka kestivät
noin kuukauden.Mutta se ei ollutkaan sillä ohi
vaan koska(tämä on MINUN teoriani) Diapam laajentaa verisuonia niin verenkiertoni oli
"tottunut" siihen lääkkeen aiheuttamaan
laajentumiseen.Niin että kun sitten lopetin
niiden käytön,olen vieläkin sairas koska
kehossani ei veri kierrä enää samalla tavalla
kuin ennenkuin aloitin Ramin käytön.Joka paikkaa
pistelee,lihakset ovat todella surkeassa kunnossa, ja minulla ei ole edes kunnon tunteita
enää jäljellä(ei enää vähääkään seksuaalisia).
Ja ainoa mikä auttaa on Diapam;jos otan sitä
niin tuntuu verisuonissa kuin jotain ihanaa
plasmaa laittaisiin kuivuneelle iholle kun
veri taas kiertää kunnolla.(Mutta en tietenkään
enää ota sitä vähääkään sillä se johtaa vain
tuhoon.)

Lääkärit vain ihmettelevät että mikä minua
vaivaa kun eivät ole moisesta oireilusta kuulletkaan Diapamin käytön kohdalla,mutta
todella sairas kuitenkin olen(ja vieläkin sairaslomalla jo kolmatta vuotta).

Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia??
71524
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ääliöpsykiatri on kirjoittanut sinulle aikoinaan annokseksi 50 mg/vrk Diapamia???????
Teoriasi verisuonien laajenemiseen ym.,se ei pidä paikkaansa.
Käännyhän jonkun asiallisen neurologin puoleen selvittämään asiaa!
Millä diagnoosilla olet sairaslomalla?
Mitä lääkkeitä sinulla nyt on käytössäsi?
Jos esim. jokin SSRI-lääke,oireesi selittyisivät sillä,jalkojen kramp.,libidon heik. jne.

Äänestä
  • No ensin se oli vain pari 0.5mg,tä päivässä ja sitten se kasvoi siitä ehkä noin kuukaudessa
    10-20mg:siin ja lopulta parin kuukauden päästä
    oli noin 10mgX5/vrk.Sitä oli pakko antaa(ja ottaa)
    koska MIKÄÄN muu ei auttanut.Ulostin joka päivä verta ja makasin jatkuvasti sängyssä koska vatsaani särki niin hirveästi se lääkemäärä.

    Se jalkojeni kramppaaminen ei itseasiassa ollut
    niinkään "kramppaamista" varsinaisesti vaan
    sellaisesti hirvittävää pistelyä joka tuntui
    kuin olisi tuhansia nuppineuloja isketty jalkoihin.Minua tutkittiin pitkään Neurologisella
    ja muualla mutta mitään ei selvinnyt.Vasta sitten
    noin puolenvuoden päästä selvisi että se johtui
    siitä että minulla eräs harvinainen sokeriepätasapaino jonka takia en voi syödä oikeastaan mitään missä on enemmän sokeria.
    Lopetin sokerin syömisen ja aloin käyttää erästä
    luonnonmukaista ainetta joka tasautti kaikki
    pistelyt.

    Nykyään en käytä mitään lääkitystä,olen
    mielenterveys puolella kontaktissa(koska on
    ollut niin rankka juttu henkisesti) ja
    olen siis "mielenvikaisena" sairaseläkkeellä.
    Ei minulla kyllä ole mitään vakavampaa ole
    mielenpuolella vikaa,vain masennusta ja
    ahdistusta kun olen niin sairas.

    Äänestä

  • ViJuk kirjoitti:

    No ensin se oli vain pari 0.5mg,tä päivässä ja sitten se kasvoi siitä ehkä noin kuukaudessa
    10-20mg:siin ja lopulta parin kuukauden päästä
    oli noin 10mgX5/vrk.Sitä oli pakko antaa(ja ottaa)
    koska MIKÄÄN muu ei auttanut.Ulostin joka päivä verta ja makasin jatkuvasti sängyssä koska vatsaani särki niin hirveästi se lääkemäärä.

    Se jalkojeni kramppaaminen ei itseasiassa ollut
    niinkään "kramppaamista" varsinaisesti vaan
    sellaisesti hirvittävää pistelyä joka tuntui
    kuin olisi tuhansia nuppineuloja isketty jalkoihin.Minua tutkittiin pitkään Neurologisella
    ja muualla mutta mitään ei selvinnyt.Vasta sitten
    noin puolenvuoden päästä selvisi että se johtui
    siitä että minulla eräs harvinainen sokeriepätasapaino jonka takia en voi syödä oikeastaan mitään missä on enemmän sokeria.
    Lopetin sokerin syömisen ja aloin käyttää erästä
    luonnonmukaista ainetta joka tasautti kaikki
    pistelyt.

    Nykyään en käytä mitään lääkitystä,olen
    mielenterveys puolella kontaktissa(koska on
    ollut niin rankka juttu henkisesti) ja
    olen siis "mielenvikaisena" sairaseläkkeellä.
    Ei minulla kyllä ole mitään vakavampaa ole
    mielenpuolella vikaa,vain masennusta ja
    ahdistusta kun olen niin sairas.

    ei ole eikä ole koskaan ollutkaan 0,5mg vahvuisena myynnissä,miedoin on 2 mg.

    Äänestä

  • Oh.kulkija kirjoitti:

    ei ole eikä ole koskaan ollutkaan 0,5mg vahvuisena myynnissä,miedoin on 2 mg.

    Tarkoitin tietenkin 5,0 MG.

    Äänestä

Minulle lääkäri sanoi, kun olin ottanut 10 mg pameja yhden päivän aikana, että se oli jo paljon. Normaalisti saan ottaa 1-2 mg/päivä enkä mielellään joka päivä enkä yli kolmea viikkoa yhteenmenoon ilman viikon taukoa välissä. Veikkaan, että oireesi ovat edelleen vierotusoireita pameista.

Äänestä
  • 3x10 on maksimi annos jota määrätään. mm.edes entisille narkomaaneille tai skitsofreenikoille ym..jatkuvaan käyttöön.toki kuuriluotontonen saattaa olla isompikin annos mutta se kestää maksimissaan 3kk.

    Äänestä

  • lucifuge kirjoitti:

    3x10 on maksimi annos jota määrätään. mm.edes entisille narkomaaneille tai skitsofreenikoille ym..jatkuvaan käyttöön.toki kuuriluotontonen saattaa olla isompikin annos mutta se kestää maksimissaan 3kk.

    Joo totta itse sairastan skitsofreniaa, ja mulle on määrätty 3x10mg päivässä...Tiedän kyllä erään tapauksen jossa on määrätty 6x10mg päivässä...Mutta erikois tapauksia on todella harvoin...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ViJuk kirjoitti:

Olen käyttänyt Diapamia noin 6kk joka päivä
melkein 50MG(50!) jalkojen kramppausoireisiin.
Siitä on nyt jo noin vuosi kun viimeksi käytin
Pamia(löysin toisen tavan hoitaa ne krampit)
Lopettaessani niiden käytön sain ensin
todella pahat vieroitusoireet jotka kestivät
noin kuukauden.Mutta se ei ollutkaan sillä ohi
vaan koska(tämä on MINUN teoriani) Diapam laajentaa verisuonia niin verenkiertoni oli
"tottunut" siihen lääkkeen aiheuttamaan
laajentumiseen.Niin että kun sitten lopetin
niiden käytön,olen vieläkin sairas koska
kehossani ei veri kierrä enää samalla tavalla
kuin ennenkuin aloitin Ramin käytön.Joka paikkaa
pistelee,lihakset ovat todella surkeassa kunnossa, ja minulla ei ole edes kunnon tunteita
enää jäljellä(ei enää vähääkään seksuaalisia).
Ja ainoa mikä auttaa on Diapam;jos otan sitä
niin tuntuu verisuonissa kuin jotain ihanaa
plasmaa laittaisiin kuivuneelle iholle kun
veri taas kiertää kunnolla.(Mutta en tietenkään
enää ota sitä vähääkään sillä se johtaa vain
tuhoon.)

Lääkärit vain ihmettelevät että mikä minua
vaivaa kun eivät ole moisesta oireilusta kuulletkaan Diapamin käytön kohdalla,mutta
todella sairas kuitenkin olen(ja vieläkin sairaslomalla jo kolmatta vuotta).

Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu