ATM:ien perhesuhteet

Moikka palstaätminkäiset!

Aloin tuossa pohtimaan, että minkälainen on suhteenne ja asenteenne vanhempianne ja sisaruksianne kohtaan? Onko päällä jonkinlainen kaksoisajattelu ja kognitiivinen dissonanssi vai ovatko isänne silmissänne väkivaltaisia jännäpaskoja ja äidit kiimavitun viemiä lutkia? Lähinnä siis jos ovat yhdessä vielä.

Toki jos äitinne on paikallispubin ruus... eiku horsma ja isänne hakkaa vastaavia tai on täysin ilman ensimmäistäkään suhdetta eron jälkeen niin... noh, ymmärrän paremmin taustojanne ;)
9189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Taisinpa pistää liian pahan. Meni pojat takalukkoon kun ei voi kiistää eikä voi myöntää :D

Äänestä

Olen kunniallisesta perheestä jossa isä ja äiti on menneet naimisiin liki ensimmäisten kanssa joita tapailleet ja pysyneet yhdessä uskollisina toisilleen. Äitini ennen perheellistymistään on kieltämättä ollut jonkin verran baarissa, ei tosin ruusuna vaan töissä tarjoilijana ja oli inhonnut sitä hommaa kun ei ole lutka luonteeltaan. Isäni ei ole tainnut koskaan hakata mitään muuta kuin halkoja.

Äänestä
  • Miten sun isäsi on sitten saanut naisen jos ei ole hakkaava jännäpaska?

    Äänestä

  • asdf7654 kirjoitti:

    Miten sun isäsi on sitten saanut naisen jos ei ole hakkaava jännäpaska?

    eiköhän naisten kriteerit ollut hiukan eri sorttia ennen vanhaan. Kohtelias ja mukava oli silloin muotia. Nykyään mitä enemmän kiroilee ja pitää älämölöä saa helpoiten naisen..

    Äänestä

  • asdf7654 kirjoitti:

    Miten sun isäsi on sitten saanut naisen jos ei ole hakkaava jännäpaska?

    Silloin kun isäni oli nuori naiset vielä arvostivat tavallisia työssä käyviä miehiä eri tavalla kuin nykyään. Ehkä mutsi myös oli siellä baarissa työskennellessään nähnyt sen aikaisista jännämiehistä ettei niistä oikein ole perheen perustajiksi tai pysymään yhdessä loppuikää.

    Äänestä

Miksi kukaan vastaisi tähän mitään? On aivan sama, vastaako olevansa ainoa lapsi, nuorin lapsi, vanhin lapsi, keskimmäinen lapsi, etäiset perhesuhteet, läheiset perhesuhteet... joka tapauksessa kaltaisesi kyökkipsykologi nykäisee hatusta ad hoc -selityksen, jonka mukaan kulloinenkin perhesuhdetyyppi on aina syypää siihen, että naiset jakavat pillua vain jännämiehille.

Äänestä
  • Niin eli sun isäsi oli tai on jännämies? Ja äitisi varmaan saman logiikan mukaan kurpahtanut lutka?

    Äänestä

En laske itseäni ätmiksi, mutta vastaan. Olen ihan vaan normaali pitkäaikaisnaiseton mies, eli tieteellisen määritelmän mukaan kuitenkin varmaan ATM. Palstan naiset kuitenkin virheellisesti liittävät jokaiseen ATM:ään tietynlaisen katkeran ja vihamielisen mentaliteetin, joten sanoudun siitä ulos, koska en sellaista kuvaa halua itsestäni antaa, koska en sellainen mies ole.

Perhesuhteeni ovat viileän asialliset. Äiti tai isä eivät ole puhuneet koskaan kanssani oikein mistään, eivätkä ole sanoneet rakastavansa. Isä olisi varmaan jännäpaska, jos ei olisi uskovainen. Muusikko ammatiltaan ja kiertänyt paljon maailmaa. Suuttuu helposti ja on olevinaan aina oikeassa, ihan vitun tyhmä oikeasti. Syyttää äitiä kaikesta.

Äiti ei ole kiimavitun viemä lutka, koska on ollut ainoastaan isäni kanssa. Peruskoulusta töihin mennyt, vitun tyhmä myös. Äänestävät tietääkseni Perussuomalaisia, rivien välistä olen tämän päätellyt. En voi kuitenkaan olla varma, koska eihän omille lapsille voi aatteitaan ja vaalisalaisuutta paljastaa.

Sisarukset ovat yhtä etäisiä, eli koskaan ei mistään henkilökohtaisesta jutella kenenkään kanssa. Ei mitään tulevaisuudennäkymiä jne. Aina vaan jotain että onpa hieno sää, pitäisikö käydä jossain kävelyllä. Oho, tuolla oli sinisorsa. Mitäs ruokaa otetaan kaupasta?

Kaikki perheessämme ovat todella huonoja katsomaan silmiin jutellessa. Äiti ja isä ovat onnistuneet aika hyvin tartuttamaan lapsiin jonkinlaisen sosiaalisen häpeänsä. Äiti varsinkin on ihan hirveä pelkuri vaikka kaupungilla käydessä ja kuiskailee asiansa esimerkiksi erikoisliikkeissä, joissa ei ole paljon asiakkaita, jos yleensäkään uskaltaa avata suutaan. Töissä on kuitenkin johtotehtävissä. Erittäin hyvä delegoimaan töitä muille. Koti nykyään suhteellisen siivoton, kun lapset eivät ole enää käskytettävissä.

Minun isoin ongelmani on siis se, että lapsuudessa ei muodostunut merkittävää ihmissuhdetta yhdenkään perheenjäsenen kanssa ja se, että mietin ihan helvetisti liikaa, että mitä muut minusta ajattelevat. Lähes naiselliseen tyyliin meinaan masentua ihan täysin, kun toinen silmäluomi on vähän erilainen kuin toinen ja toinen sierain on pienempi kuin toinen. Vihaan valokuvissa olemista ja ajattelen keskustelutilanteissa aina epäsymmetrisiä kasvojani ja mitä muut epäsymmetrisyydestäni ajattelevat.

Äänestä
  • Älykkyys periytyy äidiltä pojalle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


asdf7654 kirjoitti:

Moikka palstaätminkäiset!

Aloin tuossa pohtimaan, että minkälainen on suhteenne ja asenteenne vanhempianne ja sisaruksianne kohtaan? Onko päällä jonkinlainen kaksoisajattelu ja kognitiivinen dissonanssi vai ovatko isänne silmissänne väkivaltaisia jännäpaskoja ja äidit kiimavitun viemiä lutkia? Lähinnä siis jos ovat yhdessä vielä.

Toki jos äitinne on paikallispubin ruus... eiku horsma ja isänne hakkaa vastaavia tai on täysin ilman ensimmäistäkään suhdetta eron jälkeen niin... noh, ymmärrän paremmin taustojanne ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu