Yksi salakavalammista rasismin muodoista on huumorin muotoon kätketty rasisimi. Ensin vittuilaan päin naamaa ja sitten piruilemalla vinoillaan että kun sä et ymmärrä huumoria. Sitten jos näille sanoo jotain vastineeksi, niin vastaan saat pikkusieluisen huumoritajuttoman ihmisen maineen ja joukkion vihat. Siis siinä sitten kestä ja kärsi hiljaa vain.
Huumorin muotoon kätketty
kokenut
81358
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ihmiset saa eri asioista orgasmeja. Niillä ittellään ei ole asiat niinku ne haluais, niin sitten ne hakee sitä hyvää oloa noin. Ja kuka nyt luopuisi hyvää oloa tuottavasta toiminnasta.
takaisin. Eli jos sillä vittuilijalla on vaikka iso ja punanen nenä, rupea vääntämään juttua liian reippaasta pullonkallistelusta jne. Jokohan rupeaa huumorinkukkasen kasvu vaatimaan enemmän lannoitetta siinäkin päässä.
Samaa mieltä kyllä olen, että väärin repiä huumori työkaverin olemisesta. Kertokoon vaikka pikku-Kalle -vitsejä oman seuramiehen ja hauskan ihmisen maineensa ylläpitämiseksi.
Miten siinä annat samalla mitalla, kun pahin vittuilija oli osaston luottamusmies. Pelkäsin niin lopputiliä kuin mustaa surmaa. Sen minä lopulta sainkin mm. ko.henkilön painostuksesta. Vieläkään ei ole selvinnyt, mistä se kaikki minuun kohdistunut karmea vittuilu kymmeniä vuosia johtui. Tulkoonpa nyt esiin, niin katsotaan mitä tapahtuu.
Hyvä huumori naurattaa kaikkia osapuolia aidosti, mutta huono ei. Fiksu ihminen osaa pyytää anteeksi, heittipä huumoria sitten leikillään tai tahallisesti, jos se kerran loukkaa toista.
Huumorin varjolla on helppo heittää lokaa toisen niskaan. Mutta voi sitä ruikutuksen määrää, kun saa potut pottuina... meillä luottamusmies meni uikuttamaan esimiehelle piruilusta,kun ensiksi oli leimannut minut huumoritajuttomaksi. Sanoin esimiehelle, että meidät asetetaan eriarvoiseen asemaan, jos tämä tulkitaan piruiluksi. Sanoin kyllä että luottamusmies ei pyytänyt anteeksi aiemmin tökeröitä puheitaan, vaaditaanko sitä nyt sitten minulta??
Meni muuten luottamusmies hiljaiseksi...
luottamusmiehen roolissa voi toisesta pelleä tehdä. Siinä tapauksessa voisi alkaa jo ottaa yhteyttä pääluottamusmieheen/liittoon.
Kyllä voi. Näin on tapahtunut ja kukaan ei voinut asian korjaamiseksi tehdä mitään. Syytellään vain sitä kiusattua että kun sä et tule toimeen. Sinussa ja vain sinussa on se vika.
Sitäpaitsi mitä pelastavia enkeleitä ne luottamusmiehet olisi ja on olemassa myöskin mustia enkeleitä jotka miettivät miten tuon työtoverin asiat ja olot saisi huonommaksi ja kaverin pois potkaistua työpaikastaan.
Olisiko Ey:n tuomioistuimesta avuksi? Mene ja tiedä?
Luulis sellaisen luottamusmiehen häpeävän. Vaiko ovatko he niin suuria herroi tai niin paatuneit sydämii et osaa edes hävetä. Vai onkos tällaiset jotai luonnevikasii?
Samoja kokemuksia luottamumiehestä.. käyttää valtaansa kiusatakseen. Meillä jopa työryhmämme ei saanut valita itse luottamusmiestä vaan sen teki ihmiset jotka oli toisaalla töissä , samassa kunnassa kylläkin. Pienellä paikkakunnalla ryhmä Ilkeiliöitä terrorisoi muita.