Mikä saa miehen kiinnostumaan/ihastumaan?

lintu87

Olen aika kokematon miesten suhteen. Rakkaiden vanhempieni ansiosta pidän miehiä yleisesti seksihulluina perversseinä, jotka ovat suhdeasioissa kuin banaanikärpäsiä, aina etsimässä uutta makeaa laskeutumispaikkaa.
Mutta ovatko miehet sellaisia? Kun nyt olen vähän lueskellut miesten ihannekumppaneista, niin yhtä lailla hekin tuntuvat etsivän pysyvää suhdetta, rehellisyyttä ja luotettavuutta, sitä aitoa rakkautta.

Olen hiljattain eronnut enkä enää edes jaksa uskoa rakkauteen, kun mieheni aina vakuutti ja vakuutti, että rakastaa minua enemmän kuin mitään, mutta käyttäytyi sitten kuin piittaamaton sika ja mollasi minua ihan kaikesta koko ajan.

Noh, kaiken tämän jälkeen olen hirvittävän epävarma ja -tietoinen siitä, mitä mies todella kaipaa. Olen itse sellainen ihan tavallinen nainen, en ole malli enkä käytä tuntikausia meikkaamiseen ja hiusteni laittamiseen, haluan nauraa ja elää ja jakaa kokemukseni toisen kanssa. Haluan välillä mennä ja välillä olla, välillä olla yhdessä ja välillä olla yksinkin. Olen itse 100% uskollinen enkä mitään toivo muuta kuin että löytäisin jonkun, jonka kanssa jakaa elämäni.

Olen ollut yllättävänkin rohkea lähestyessäni, no, poikia. En halua olla se nainen, joka istuu kotona ja itkee sitä, kun ei saa seuraa. Jo alakoulussa kirjoitin rakkauskirjeen pojalle, johon olin ihastunut, mutta hän levitti sitä kavereilleen ja he pilkkasivat minua. Selvä, hän ei siis ollut minua varten. Teini-iässä pyysin monia poikia "kahville", mutta kukaan ei koskaan lähtenyt. Juttua syntyi muuten, mutten koskaan saanut kenestäkään seuraa sen enempää.

Olin pitkään rakastunut erääseen ihmiseen ja häntä pyysin useasti ulos, mutta hän ei suostunut, vaikka piti minusta ja piti minua kauniinakin. Ihmettelen edelleenkin, että miksi ei? Miksen minä kelvannut? Hän oli pitkään yksin ja selvästi surkeana, kun minä puolestani tapasin mieheni ja menin naimisiin ja sain lapsia.

Nyt olen taas enemmän haku päällä ja pyysin yhtä työkaveriani yksille tai kaksille. Hän selvästi pitää minusta, muttei lähde.

En enää tiedä, mitä tehdä. Olenko minä kenties ollut liian hyökkäävä? En ole ruma enkä hirvittävän lihavakaan, sellanen vähän pyöreä, ja minulle kyllä töissä hymyillään paljon ja miesten kanssa on mukava jutella ja nauraa, mutta. Mutta mutta.

Voiko olla, että olen vain sellainen ihminen, joka ei kelpaa kellekään?
Tuli nyt pidempi viesti, kuin oli tarkoitus, mutta kun nyt näin anonyymina voi kirjoitella, niin sitä innostuu. =P

5

732

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mies..

      "sain lapsia"
      "sellanen vähän pyöreä,"

      Rehellisesti sanottuna ei ihan hirveän lupaavalta kuulosta koska nuo kaksi asiaa on miehille kaikista isoimmat turnoffit.
      Hienoa kuitenkin että olet aloitteellinen.

      • gcbbkkjv

        Lihavia siis todella lihavia on Suomen naisista iso osa. Siis elääkö ne kaikki ilman miestä?


      • Mies@

        "Sellainen vähän pyöreä" on minusta kyllä vain hyvä asia.


    • Gott der Rache

      Kuinka olet "kokematon" miesten suhteen ja silti olet eronnut ja sinulla on lapsia?
      Kuinka voit luulla, ettet kelpaa "kenellekään", jos takana on jo parisuhde?

      Asiallinen aloitteellisuus on erittäin kunnioitettavaa, pisteet siitä. Jos on kelvannut yhdelle, kelpaa kyllä toisillekin, mutta etsintä vaikeutuu iän myötä.

      • jkjk-

        >etsintä vaikeutuu iän myötä
        Ja lasten myötä, ikävä kyllä. Ei kuitenkaan luovuttaa kannata.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      364
      4301
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      146
      3745
    3. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      91
      2634
    4. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      9
      2421
    5. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      15
      2249
    6. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      152
      1910
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1828
    8. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      119
      1818
    9. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1409
    10. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      1095
    Aihe