Nyt alkaa iskeä pienoinen paniikki ja jännitys. Haastattelu on klo 15 tuossa melkein naapurissa.
Kertokaapas vinkkejä. Mitä ei missään nimessä pidä sanoa? Mihin kysymyksiin tulisi osata varautua jne.
Kertokaapas vinkkejä. Mitä ei missään nimessä pidä sanoa? Mihin kysymyksiin tulisi osata varautua jne.
Vastaukset 8
Vanhimmat
... ensivaikutelma on tärkein. Katso ainakin tuolla mol.fi -sivustoilla on Työnhakuopas, josta voi löytyä vinkkejä.
jos menet työpaikkahaastatteluun. Pyri luomaan itsestäsi mielikuva yhteistyökykyisenä ja positiivisesti muihin ihmisiin ja tulevaisuuteen suhtautuvana ihmisenä. Jännitys kuuluu asiaan, mutta sinun pitää päästä haastattelutilanteessa kipsistäsi yli, paniikki ei saa jäädä päälle.
Pukeudu asiallisesti ja siististi. Meikkaa ja käytä tuoksuja hillitysti, siten, että ne korostavat naiseuttasi, ei niin, että ne peittävät sitä.
Jos vastaat myöntävästi mahdolliseen huumeiden käyttöä koskeviin kysymyksiin, vaikka kyse olisi vain siitä, että olet joskus maistanut, miltä jointtisätkä maistuu (kuvitellaan, että olisit tehnyt niin), niin voit olla varma, ettei sinua palkata. Huumeille siis ehdoton EI, alkoholia voit myöntää käyttäväsi kohtuudella (koskaan työ ei saa kärsiä alkoholin käytöstä) ja usko sekä muut asiat ovat henkilökohtaisia kaikille.
Mahdollinen perheen perustaminen ja lasten saaminen, niihin voi vastata, että sitten kun on sen aika tms. (et voi tarkasti tietää, koska tarvitset kaksi siihen!)
Onnea haastatteluun!
- julkissektorin pomo -
Muista kätellä napakasti. Antaa hyvän ensivaikutelman.
Mitä tyhmempi työnantaja, sitä tyhmemmät kysymykset. Ole oma itsesi ja mikäli työnantaja taikka työpaikka ei vaikuta mielekkäältä, niin kerro asia ja anna työnantajan valita "soveliaampi" työntekijä. Ei se työnantaja tyytyväinen ole kuitenkaan.
Voi pärse. Haastattelu meni päin mettää, tai ainakin siltä tuntui. Kyselivät vaikeita ja tyhmiä :/
Älä lannistu, jos nyt sinusta työnantaja tuntui "tyhmältä" ajattele millaista siellä olisi olla duunissa.
Myös se saattoi olla tietoista. Asiakkaatkin ja ylipäätänsä koko työ on niitä tyhmiä kysymyksiä. Näin halutaan nähdä ihmisen reagointi ja ratkaisu ko. tilanteeseen.
Jos, et saanut paikkaa... hae seuraavaa. Olen itsekin jokusen päivän jälkeen työtön. Montaa paikkaa olen hakenut, ja tulen varmasti hakemaan.
Repussa työtodistukset ja maailmalle. Kävelen yritykseen sisälle ja mietin haluanko olla täällä töissä? Jos paikka tuntuu minun yritykseltäni, etsin johdon käsiin ja kävelen työhaastatteluun. Tepsii hyvin... Vaatii vain uskallusta.
Riippuu paljo siitä haluaako siihen paikkaan, esim jos tullut osoitus mennä haastatteluun.
Kättele reilusti, äläkä roikota velttoa kättä haastattelijan kourassa...
Ole oma itsesi!
Hymyile!
Ei purkkaa, tai lakkia päässä!
Usko itseesi!
Näytä vain tomerasti, että HALUAT paikan!!
Ota vähän selvää alasta/työpaikasta ennen haastatteluun menoa!
Jos soittoa ei haastattelun jälkeen kuulu, ota itse yhteyttä ja kysy miten on käynyt!!