Olemme asuneet kohta kaksi vuotta asumuserossa. Yhteistä säveltä ei taida löytyä. Jos tulee ero, mitä pitäisi ottaa huomioon? Itse olen 57 v. mies ja puolisoni reilut kymmenen vähemmän). Minun varoillani kaikki tärkeä (osakkeet, autot) on hankittu, sillä olen ainoana ollut töissä. Vaimo katsonut lapsia. Nyt vaimonikin töissä, mutta eipä mitään ole hankittukaan viime vuosina. Avioehto on.
Neuvoja eroa varten?
4
157
Vastaukset
- Mahdoton mies
Kunhan olette asuneet eri osoitteissa yli kaksi vuotta, ei avioerossa ole harkinta-aikaa eli menee yhdellä hakemuksella. Ositus kannattaa tehdä samalla kun hakee eroa. Siihen on hyvä pyytää lakimies avuksi, maksanee muutamasta satasesta tonniin mutta eipä tarvitse sen jälkeen käräjiä pelätä.
Entä jos ei halua tehdä avioeroa, voiko jatkaa asumuserossa vaikka kuinka kauan?
- Mahdoton mies
Voi jatkaa. Ei sitä mikään estä. Se on täysin teidän asianne miten järjestelette asumisenne. Ja mikään ei myöskään estä avioitumasta uudelleen, mikäli päätätte hakea avioeroa.
- Avioliitossa aina
Mahdoton mies kirjoitti:
Voi jatkaa. Ei sitä mikään estä. Se on täysin teidän asianne miten järjestelette asumisenne. Ja mikään ei myöskään estä avioitumasta uudelleen, mikäli päätätte hakea avioeroa.
Muutin aikoinaan miehen luota omaan asuntoon. Emme hakeneet koskaan eroa. Mitä turhaan. Mies kuoli ja olen leski.
Saan hänen työeläkkeestään puolet. Alussa sain vielä Kelasta puolivuotta n.300€/kk leskeneläkettä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?692499Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U842384Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut172120Purralla luistaa hihna isolla pyörällä
Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä421774Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai851731Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin1171687Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?
Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä2581575Mitä koululla tapahtui?
Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287251037Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.
Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he322984Unelmia Italiassa: Totuus Ralph-pojan kanssa pitkästä ajomatkasta Italiaan
Viime kesän kynnyksellä Kikotin-matkailuauto lähti tien päälle ja matka halki Euroopan kohti Italiaa starttasi. Tämä oli4850