Pythagoraan komma 》 täydelliset kvintit

J.S.Bach Prelude ^^

ELI vain niille jotka ymmärtävät mistä on kyse.
Tahtoisin vain tietää (tietoa ei voi olla liikaa) minlä takia temperoitu asteikko olisi ihanteellisin ja miksi se vaihettiin ?¿ puhtaat, luonnolliset intervallit soivat nätimmin, tietysti vireys heitti oktaavien kanssa tai jtn sen tapaista. Osaisiko kukaan vastata

9

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rosvoroope

      penis

      • KorvaTuppelo

        Sinänsä ihan asiallinen kommentti, mutta ei liity aiheeseen millään tavalla.


    • Tämä siksi, että KAIKKI sävellajit soisivat samalla tavalla, että kaikista ylimalkaan voisi soittaa.

      • J.S.Bach Prelude

        Näytät tietävän jotakin :) voisitko täsmentää olisi hienoa kuulla ? :)


      • 3Mice

        Kyllä mä jotain tiedän mutta en kyllä ala sulle selittää. Turhaa ajan haaskausta.


    • Terve taas!
      Tota noin, ns. pythagoralaista kommaa ei tässä jaksa selvittää, mutta siis lähinnä pianoon perustuu tämä alkuperäinen idea tasavireisestä virityksestä, jossa 12 kvinttiä "yhtyy" 7:ksi oktaaviksi.
      Jos nuo kvintit viritetään puhtaaksi, on 4-viivainen a aivan törkeän korkea verrattuna 7 oktaavin päässä olevaan subkontra-a:han. Pianossahan on 7 ja rapiat oktaavia.

      Kun kvintit supistetaan sopivasti, pysyvät oktaavit siisteinä, ja mikä tärkeintä, kaikki puoli- ja kokosävelaskelet ovat yhtä suuria toisiinsa verrattuna.
      Juuri tämä puhtaan virityksen vaikutus kokosävelaskeleisiin johti tähän tasavireisen järjestelmän kehittämiseen joskus 1600-luvun lopulla.

      Esim. jouset viritetään puhtain kvintein, mutta siinä soittaja soittaessaan "säätää" sormiottein sitä viritystä koko ajan.
      Näin siis esim. sinfoniabändissä flyygeli ja jouset eivät ole samanlaisessa vireessä, mutta kyllähän nuo nätisti kimpassa soivat. OLÉ! :)

    • cdefg

      Tuolla käsitellään asiaa:

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Intervalli

    • Ton Wikipedian ohessa oleva taulukko kertoo juuri siitä, miten puhtaassa virityksessä kokosävelaskelet eivät ole kaikki yhtä suuria. Tästä johtuen vain joku sävellaji soi kauniisti ja loput ihan perseestä.

      • Musanteoriaa

        Juu kiitos! Olen hieman myöhässä mutta noh :)
        Otin juu vielä selvää asiasta ja katsoin usean videonkin asiaan liittyen, kun sattui kiinnostamaan niin pirusti. Luulen nyt ymmärtäväni mistä on kyse. Harvalla riittää kiinnostus tällaiseen, itsehän olen vasta 17v :/


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3103
    2. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      66
      678
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      663
    4. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      571
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      557
    6. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      520
    7. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      501
    8. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      489
    9. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      485
    10. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      17
      485
    Aihe