Pythagoraan komma 》 täydelliset kvintit

J.S.Bach Prelude ^^

ELI vain niille jotka ymmärtävät mistä on kyse.
Tahtoisin vain tietää (tietoa ei voi olla liikaa) minlä takia temperoitu asteikko olisi ihanteellisin ja miksi se vaihettiin ?¿ puhtaat, luonnolliset intervallit soivat nätimmin, tietysti vireys heitti oktaavien kanssa tai jtn sen tapaista. Osaisiko kukaan vastata

9

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rosvoroope

      penis

      • KorvaTuppelo

        Sinänsä ihan asiallinen kommentti, mutta ei liity aiheeseen millään tavalla.


    • Tämä siksi, että KAIKKI sävellajit soisivat samalla tavalla, että kaikista ylimalkaan voisi soittaa.

      • J.S.Bach Prelude

        Näytät tietävän jotakin :) voisitko täsmentää olisi hienoa kuulla ? :)


      • 3Mice

        Kyllä mä jotain tiedän mutta en kyllä ala sulle selittää. Turhaa ajan haaskausta.


    • Terve taas!
      Tota noin, ns. pythagoralaista kommaa ei tässä jaksa selvittää, mutta siis lähinnä pianoon perustuu tämä alkuperäinen idea tasavireisestä virityksestä, jossa 12 kvinttiä "yhtyy" 7:ksi oktaaviksi.
      Jos nuo kvintit viritetään puhtaaksi, on 4-viivainen a aivan törkeän korkea verrattuna 7 oktaavin päässä olevaan subkontra-a:han. Pianossahan on 7 ja rapiat oktaavia.

      Kun kvintit supistetaan sopivasti, pysyvät oktaavit siisteinä, ja mikä tärkeintä, kaikki puoli- ja kokosävelaskelet ovat yhtä suuria toisiinsa verrattuna.
      Juuri tämä puhtaan virityksen vaikutus kokosävelaskeleisiin johti tähän tasavireisen järjestelmän kehittämiseen joskus 1600-luvun lopulla.

      Esim. jouset viritetään puhtain kvintein, mutta siinä soittaja soittaessaan "säätää" sormiottein sitä viritystä koko ajan.
      Näin siis esim. sinfoniabändissä flyygeli ja jouset eivät ole samanlaisessa vireessä, mutta kyllähän nuo nätisti kimpassa soivat. OLÉ! :)

    • cdefg

      Tuolla käsitellään asiaa:

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Intervalli

    • Ton Wikipedian ohessa oleva taulukko kertoo juuri siitä, miten puhtaassa virityksessä kokosävelaskelet eivät ole kaikki yhtä suuria. Tästä johtuen vain joku sävellaji soi kauniisti ja loput ihan perseestä.

      • Musanteoriaa

        Juu kiitos! Olen hieman myöhässä mutta noh :)
        Otin juu vielä selvää asiasta ja katsoin usean videonkin asiaan liittyen, kun sattui kiinnostamaan niin pirusti. Luulen nyt ymmärtäväni mistä on kyse. Harvalla riittää kiinnostus tällaiseen, itsehän olen vasta 17v :/


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      81
      3918
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3287
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      120
      2579
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      183
      1817
    5. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1754
    6. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      76
      1580
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      93
      1568
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      108
      1489
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1281
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      55
      1123
    Aihe