meinaan pian lopettaa pillereitten syönnin. Kun otan viimeisen pillerin niin normaalisti ehkäisytehohan säilyy sen 7 päivän ajan. Miten nyt, säilyykö se sen 7 päivän vaikka ei sitten jatkaisikaan tauon jälkeen uutta levyä. Kysyn koska tarkoitus vielä käyttää muuta ehkäisyä ja haluan tietää pitääkö sitä alkaa käyttää heti kun on viimeisen pillerin ottanut. Ohjekirjasesta tietoa ei löytynyt..
E-pillereitten lopetus
Mary
3701
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Periaatteesa teho säilyy, mutta ota sitten huomioon, että siittiöt elävät ja säilyvät hedelmöittämiskykyisinä jopa 5.6 vrk.
Käytännössä sinun ei kannata ajatella, että tuon 7 päivän aikana olisi ehkäisytehoa, ei etenkään jos et halua tulla raskaaksi.
ei siis 5.6 vrk vaan 5-6 vrk.
Minun käsittääkseni ehkäisyteho loppuu saman tien, tai ainakin kestää korkeintaan tyhjennysvuodon alkamiseen asti. Seitsemää päivää se ei ainakaan kestä, jos et kerran jatka uudella pakkauksella tauon jälkeen. Siittiöthän voivat elää sen viisikin päivää, eli jos olet yhdynnässä vaikkapa juuri seitsemäntenä päivänä viimeisen pillerin oton jälkeen, on ihan mahdollista että munasolu irtoaa juuri sopivasti siittiöiden hedelmöitettäväksi viiden päivän sisällä. Tätä asiaa kannattaa kysyä lääkäriltä tai ehkäisyneuvolasta, niin saat varmaa tietoa. Mutta älä nyt missään nimessä ole ilman ehkäisyä tuota seitsemää päivää ennen kuin varmistat lääkäriltä, jollet nimittäin halua raskaaksi!!!