Lohi

Minä

Kuinka paljon ilman nahkaa ja ilman voita paistetussa lohessa on kaloreita?

Olen todella hämmästynyt, kun energynetissä väitettiin, että yhdessä paistetussa lohenpalassa (nahka mukana) on n. 400 kaloria. Sehän on kamalan paljon?

Juuri olen oppinut sen, että proteiinit ovat parempia kuin "vaaleat hiilihydraatit", mutta tuolla lohipalan kalorimäärällähän saisi syödä melkein 4 dl riisiä. Ja yhdestä lohen palasta ei edes lähde nälkä...

11

13932

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OlliL
    • Kalamestari
    • et onnistu

      Katsos kun laihduttamisessa ei ole kyse siitä, että saisi syödä mahdollisimman paljon.

    • cuba libre

      Mikäs lohennahassa on vikana laihdutuksellisessa mielessä?

      Arviot heittelevät: http://kalorilaskuri.fi/ravintosisalto?filter=Graavilohi http://kalorilaskuri.fi/ravintosisalto?filter=Savulohi,%20pelk%E4st%E4%E4n
      http://kalorilaskuri.fi/ravintosisalto?filter=*Lohi
      Olisikohan joku 170kcal/100g keskiarvo jos ei suosi erityisen rasvaista lohta. Hyviä rasvoja ne jokatapauksessa on, mitä lohesta saa.

      Erityisen vähärasvainen, tuore lohi taitaa olla 120kcal/100g ja siitä sitten ylöspäin, rasvapitoisuuden noustessa jonnekin luokkaan 220kcal/100g jos kysesssä erityisen rasvainen, iäkäs lohi. Rasvaisuuden näkee fileen rasvajuovista kohtuu hyvin. Kun lohen paistaa, niin sen fileen paino putoaa veden haihtuessa, ja valmistustavasta riippuen siinä saattaa rasvaa joko kaikota tai tulla lisää (mikäli paistaa esim. voissa )

    • diplomiliikkuja

      No et varmaan lihavaksi muutu, ainakaan lohen takia. On se mennyt kummaksi jos jo mietitään terveellisten ruokien ravintoarvoja.

    • eenaaja.

      Kannattaa tehdä lohikeittoa. Terveellistä ja hyvää.

    • Jätetäänkö lohta paistaessa tuleva lohen rasva pannuun ja syöntiin.
      Hyvää kun vaan kerma sekaan.
      Onko kaloreita kuinka runsaasti, rasvaa tulee esim. 1 desi.

      • Kuohukermassa on noin 350 kcal per desi. Itse hsrvoin paistan lohta vaan haudutan kypsäksi valkoviinillä maustetussa vedessä ja teen liemestä kastikkeen.


      • Anonyymi
        hvp27 kirjoitti:

        Kuohukermassa on noin 350 kcal per desi. Itse hsrvoin paistan lohta vaan haudutan kypsäksi valkoviinillä maustetussa vedessä ja teen liemestä kastikkeen.

        En ole kummoinenkaan kokki. Laitan lohifileen uuniin. Paistan 175 asteessa 25 minuuttia. En mausta ollenkaan, en edes suolalla. Hyvää sellaisenaan. Pahin moka mitä voi tehdä, on että paistaa fileen kuivaksi. 25 minuuttiakin on jo sillä rajalla.


      • Anonyymi kirjoitti:

        En ole kummoinenkaan kokki. Laitan lohifileen uuniin. Paistan 175 asteessa 25 minuuttia. En mausta ollenkaan, en edes suolalla. Hyvää sellaisenaan. Pahin moka mitä voi tehdä, on että paistaa fileen kuivaksi. 25 minuuttiakin on jo sillä rajalla.

        Minä käytän kuumailmakypsennintä jos paistan. Maustan suolalla ja valkopippurilla. Käytän myös paistolämpömittaria.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En ole kummoinenkaan kokki. Laitan lohifileen uuniin. Paistan 175 asteessa 25 minuuttia. En mausta ollenkaan, en edes suolalla. Hyvää sellaisenaan. Pahin moka mitä voi tehdä, on että paistaa fileen kuivaksi. 25 minuuttiakin on jo sillä rajalla.

        Filettä ei voi koskaan paistaa liian kuivaksi, sillä öljy jää aina antamaan makua, lohi ei kaipaa vettä, vaan vesi ja liika kosteus tekee lohesta ihan lötkyt jossa ei ole mitään rakennetta. Liian kuiva file tarkoittaisi kalan polttamista karrelle.
        Herkullisinta lohta saa kun sen loimuttaa avotulella, mutta se on tietenkin makuasia, koska moni tykkää myös savustetusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3797
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3079
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      32
      2834
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2582
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      132
      2403
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      41
      1818
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1185
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      82
      1119
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1079
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      77
      1071
    Aihe