Töitä ei saa, vaikka miten yrittää

Kyllästynyt

Hohhoijaa, taas yksi haku ja haastatteluun pääsy, mutta en tullut valituksi. Olen hakenut puolen vuoden aikana useita kymmeniä duuneja (asiantuntijatehtävät) ja päässytkin kymmenen kertaa haastatteluun. Antaa tavallaan uskoa, että jotain kysyntää on, mutta ei vaan millään natsaa...kyllä tää alkaa jo masentaa. Aina löytyy jostain se syystä tai toisesta parempi hakija tai työnantajan mielestä "sopivampi". On myös ollut tapauksia, joissa takki kääntyy ja ei otetakaan ketään, vaikka haastattelujakin on jo pidetty.

Uskoisin, että haastattelut ovat pääsääntöisesti menneet ihan hyvin. Ehkä muutamasta jäi se fiilis, että hakevat kuitenkin hieman erilaista henkilöä. Joissain paikoissa huomasi tai selvisi muuta kautta, että suosittiin paikkalista hakijaa, varmaan suhteillakin meni jotkut ohi. Joissain paikoissa taas vaikutti, että pitää olla joku yli-ihminen, jollaista ei ole olemassakaan. Tai ilmeisesti sitten on, jos niihin hommiin joku kuitenkin otettiin...olen aivan varma, että ainakin puolessa noista hommista, joiden haastatteluissa kävin, olisivat hoituneet meikäläiselta hyvin ja vastanneet osaamistani. Mutta kun ei, niin ei.

Jotenkin tuli tämän kymmenennen kerran jälkeen sellainen fiilis, että antaa sitten olla...kai se pitää sitten lähteä opiskelemaan, jos hommia sitten löytyisi joltain toiselta alalta.

12

462

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei tyynyä mukaan

      Passiivisuus ei auta ketään. Duunia oikeasti ei tulla tuomaan kotiin.
      Katsot alasi firmoja ja kysyt että onko töitä.
      Voithan tehdä muutakin kun juuri omaa erikoisaluettasi. Jotakin siinä lähellä?
      Maanantaina lähdet kävelylle ja menet firmoihin kysymään töitä. Siitä se lähtee.

      • 10+13

        Pieni reaalimaailmaan palauttaminen: firmoihin meneminen ja töiden kyseleminen onnistui ehkä joskus silloin 1960-luvulla. Ei onnistu enää nykypäivänä.


      • 10+13 kirjoitti:

        Pieni reaalimaailmaan palauttaminen: firmoihin meneminen ja töiden kyseleminen onnistui ehkä joskus silloin 1960-luvulla. Ei onnistu enää nykypäivänä.

        Totta.

        Nykyää jos hakee johonki, hakevat ne syyksi että ei ole alan koulutusta.
        Jos on niin sitte ei ole kokemusta.

        Ja viel lehissä valittavat ettei ole pätevää sakkia, täytyy nostaa eläkeikää ja haetaan vielä ulkomailta "ammattilaisia" niin että sitte kelpaa.
        Ja sit mietitää ku näiden oikeuksia laiminlyöty ja ollaa oikeudessa tai sanomalehdessä otsikolla "Tämä firma sai oikeushaasteen palkanmaksun laiminlyönnistä" (tai mikä haaste sitten onkaan)

        Eihä vika ole pienen työnhakijan jolla varmasti olisi tahtoa tehdä työtä tai jolla olisi edes opiskelupohjainen pätevyys...


      • ...
        idompsu kirjoitti:

        Totta.

        Nykyää jos hakee johonki, hakevat ne syyksi että ei ole alan koulutusta.
        Jos on niin sitte ei ole kokemusta.

        Ja viel lehissä valittavat ettei ole pätevää sakkia, täytyy nostaa eläkeikää ja haetaan vielä ulkomailta "ammattilaisia" niin että sitte kelpaa.
        Ja sit mietitää ku näiden oikeuksia laiminlyöty ja ollaa oikeudessa tai sanomalehdessä otsikolla "Tämä firma sai oikeushaasteen palkanmaksun laiminlyönnistä" (tai mikä haaste sitten onkaan)

        Eihä vika ole pienen työnhakijan jolla varmasti olisi tahtoa tehdä työtä tai jolla olisi edes opiskelupohjainen pätevyys...

        Jos on alan koulutus ja alan työkokemus sekä virheetön työhakemus,niin sitten hakemalla haetaan syytä jostain muualta tai sitten ollaan vain hiljaa.


      • ... kirjoitti:

        Jos on alan koulutus ja alan työkokemus sekä virheetön työhakemus,niin sitten hakemalla haetaan syytä jostain muualta tai sitten ollaan vain hiljaa.

        Niin sekin vielä... Kiitos täydennyksestä =)


      • bert af barf

        Ei toimi käytännössä. Kokeilin tuota joskus itse ja vastaus oli aina, että pitää täyttää heidän joku kaavakkeensa. Näitä kaavakkeita firmat taas saavat niin sadoittain, että mikä tahansa tekijä riittää koko hakemuksen hylkäämiseen. Aika monissa näistä firmoista kyse on IT-alasta ja omistajat/johtajat kokemattomia nuoria aikuisia, joilla on enemmän intoa kuin kokemusta tai viisautta.


    • ettekö muista ???

      Mut mehän liityimme EU:n juuri siksi että se tuo tullessaan lisää työpaikkoja ja paremmat palkat!

    • nouseekoSuomikoskaan

      Oletko käynyt työnhakuatehostavillajaparantavillakursseilla?
      :-D

      juu, ei noilla kursseilla työllistetä muuta kuin noita kurssien konsultteja. Hyvä markkinarakohan tämä niille on nyt.

      MUTTA ei sillä Suomea nosteta, että maksetaan joillekin TUOTTAMATTOMASTA työstä.
      Miksi tuottamattomasta?
      Siksi että jos työttömiä koulutetaan paremmiksi työnhakijoiksi, niin ei se tee niistä parempia työntekijöitä. Ja mitä se hyödyttää laittaa työttömät kilpailemaan toisiaan vastaan. Ei se edes vähennä työttömyyttä!

      Parempi ajatus olisi siinä että työnantajia koulutettaisiin havaitsemaan, mitä he oikeasti tarvitsevat ja miten sen löytävät 200 hakijan joukosta.

      • 200 nuoren, EHKÄ osaavan ja oppimishaluisen sekä pätevän sellaisen, joukosta?
        Blääh... Miten olisi ne vanhukset jotka on pari kuukautta kunnes pumppu pyssää tai alkaa raajakivut? Tai entä ne ulkomaalaiset, joilla ei ole pätevyyttä eikä käsitystä?
        Ei missään nimessä omia kansalaisia, nuoria sellaisia jotka opiskelee/opiskeli kolme vuotta jotai alaa että ees töihi pääsis?
        Osalla jopa voisi olla oikeasti intohimo sitä opiskelemaansa alaa kohtaan...


      • BTW edellinen kommenttini oli esimerkki miten nykyiset työnantajat ajattelee/toimii...

        Ihan kannatettava ajatus, sekä tottaha toki täälläki ollaa käyty sellasilla työnhakukursseilla joista kuitenkaa mitää hyötyä suurimmaksi osaks ole ollut...


    • steriili

      Ainaha voi ruveta juopoksi, päivät menee nopeeta ja musa kuulostaa hyvältä

    • ojan pohjalta

      On hyvä kuitenkin tiedostaa kun on avoin työpaikka haussa, sinne voi olla useita kymmeniä hakijoita, ja vain yksi valitaan. Työhaastatteluista voi ottaa oppia. Mitä voisi tehdä haastattelussa paremmin. Eli kehittyä työhakijana. Netistä löytyy ohjeita!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      88
      1737
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1242
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1123
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      71
      937
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      884
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      828
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      732
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      731
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      671
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      663
    Aihe