http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/sipila-karsisi-kymmeniatuhansia-virkamiehia/4437310
Sipilä Pääministerinä voisikin karsia viranhaltijoita, kosak KESKUSTA ei heidän ääniään saa vaan sekoomus
PS voisi myös karsia viranhaltiojoiden määrää, koska heidän äänestäjät on duunareita
Sipilä Pääministerinä voisikin karsia viranhaltijoita, kosak KESKUSTA ei heidän ääniään saa vaan sekoomus
PS voisi myös karsia viranhaltiojoiden määrää, koska heidän äänestäjät on duunareita
Vastaukset 58
Vanhimmat
Onko äänien kalastelua nää ei kuitenkaan saa mitään aikaan.
Nimenomaan kalastelua. On aivan sama kuka on seuraavaksi hallitus vastuussa, niin sama pelleily vero eurojen suhteen jatkuu. Komissaarit käskee suomitomppelit tottelee.
On aivan sama onko käskijöinä Eu komissaarit vai Kremlin komissaarit. Tavan kansa sen maksaa.
Tarvii sanoa, tosiasia on, että Suomessa on tuplasti enemmän valtionvirkamiehiä kuin Kreikassa asukaslukuun nähden. Tämä on eteenkin Halosen ajan kirouksen syytä.
Samalla määrällä virkamiehiä pärjää Saksa, vaikka on yli kymmenkertainen väestöltään.
Jopa poliisin ylintäjohtoa on niin paljon että sitä ei mediassa kehdata edes sanoa.
Mutta kaikki pysyy, sillä Kokoomus (Katainen) ja SDP kielsivät Päivi Räsäsen yritykset lopettaa turhat "Paateron hovin" ylimmätpoliisijohtajajien virat ja päinvastoin lisäsivät niitä virkoja!
Sipilältä tuttu virhe – paljonko onkaan julkisen sektorin osuus?
Verkkouutiset -
Yksityinen sektori tuottaa BKT:sta neljä viideosaa eikä 42 prosenttia, toteaa Tilastokeskus.
Kansanedustaja ja keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä totesi viime viikolla Yrittäjäpäivillä, että Suomessa on kymmeniä tuhansia virkamiehiä liikaa.
– Julkisen sektorin osuus bruttokansantuotteesta on noussut 58 prosenttiin. Valtiolla ja kunnilla on töissä yhteensä 530 000 suomalaista, hän sanoi STT:n uutisen mukaan.
Vastaava väite julkisen sektorin osuudesta on esitetty aiemminkin. Tilastokeskuksen mukaan se ei kuitenkaan pidä paikkaansa.
Jos julkisen sektorin osuus olisi 58 prosenttia, yksityinen sektori tuottaisi bruttokansantuotteesta vain 42 prosenttia. Tämä ei pidä läheskään paikkaansa, kirjoittaa Tilastokeskuksen pääjohtaja Marjo Bruun blogissaan.
– Julkinen sektori tuottaa Suomessa viidesosan bruttokansantuotteesta ja yksityinen sektori neljä viidesosaa, hän sanoo.
Sekaannuksen takana ovat ristiin menevät käsitteet. Julkiset menot ovat 57 prosenttia bruttokansantuotteesta, mutta julkiset menot ovat eri asia kuin julkinen sektori, Bruun selventää.
Bruttokansantuote ei koostu julkisista ja yksityisistä menoista, vaan se kertoo, mikä on kansantaloudessa tuotettujen tavaroiden ja palvelujen arvo. Julkiset menot kertovat, paljonko julkinen sektori on käyttänyt rahaa tavaroihin ja palveluihin, paljonko se on tuottanut arvonlisää ja paljonko se on tulonsiirtoja ja korkoja.
Vastaava luku löytyy myös yksityiseltä puolelta, ja yksityiset menot ovat selvästi suuremmat kuin bruttokansantuote.
Bruunin mielestä yksityistä ja julkista sektoria on hyvä verrata vaikka työntekijöiden määrällä. Suomessa julkisen puolen työntekijöiden osuus on 24 prosenttia työvoimasta. Esimerkiksi Ruotsissa luku on 28 prosenttia.
Kategoriat: Suomenkieliset uutiset
vero virato joutaa karsia pikana...ronkkivat tuttujensa tietoja.levittävät tietoa..ei muuta,kun sakot ja tuomio.tarkastuksia lisätä.virkailioille.
Keskusta pettää aina. Siellä on suuret puheet ja pienet teot.
Tämä on niin nähty...
ukkoja on vero viraston toimistoissa..mekko päälle.niin monissa muissakin.
Keu, keu, keu, keulii! KEPU:lla keulii taas, mikä on merkki siitä, että Kehittyvien Maakuntien Suomi on palannut tyrmäyksen jälkeen lopulta tajuihinsa ja nostaa päätään kanveesista. Sipilä käväisi nuolaisemassa rahoittajia oikein kunnolla: ensin hän päivittelee julkisen talouden menojen osuutta BKT:sta (mikä on järjetön vertailu sinänsä) ja ehdottaa sen perusteella työntekijöiden vähentämistä. Sipilähän ei tietenkään voinut mainita, että tuohon julkisen talouden meno-osuuteen lasketaan mukaan ELÄKKEET, TYÖTTÖMYYSKORVAUKSET, MUUT KELA_RAHAT, VAKUUTUSMAKSUT JNE. Julkisen talouden osuus BKT:sta on noin viidennes ja osuus työssäkäyvistä noin neljännes. No, perusäänestäjäkuntaanhan tämäkin valhe uppoaa kuin kuuma veitsi voihin, sillä eihän niin lempeän oloinen mies voi valehdelle, eihän. Jään odottelemaan seuraavaa näköistaiteen myyntinäyttelyä.
Otetaanpa tällainenkin laskelma.
Yritystukiin uppoaa n.5 miljardia Euroa
Toimeentulo tukiin 736 miljoonaa Euroa.
Mstähän niitä suuria säästöjä saisi.
töitä kaikille,siinä säästää kaikki. yritystuet on hyvä asia alussa,kehityksissä ja kaupan hiipuessa hetkellisesti jne,mutta
yritystuet on maksettava aina takaisin,kun firma tuottaa tai ollaan myymässä firmaa...nyt omistajat käärii kaiken taskuihin ja myy koko pas-kan pois. sinne meni tuet,että vilahti.
toimeentulotuen syy on mm. työttömyys,"järjettömyys" perheissä tai yksinäisillä,,,huuhaa elämän tavat ja tolkuttomuus ym.
tukiviidakko on suomessa kaikki osa-alueet huomioiden aivan uskomaton.
ahneuden ääliömäisyys seis...
varakkailta ökyeläkkeet kokonaan täysin tarpeettomina pois ja eläkettä määriteltäessä aina huomioitava olemassa oleva varallisuus min 20v taaksepäin, varakkailta lapsilisät pois,
pomopalkat alas,kukaan ei ole 10 000e/kk arvokkaampi töissään,bonukset ym. lisukkeet pois tai kaikille läpi organisaatioiden,
asuntojen hinnat alas--puolet vähintään hinnoista pois, nyt hipoo taivaita ilman mitään järkisyytä...typerä saastainen ahneus kukoistaa.
tekijänoikeuksia muutettava,,,nyt kuollut voi tienata miljoonia ja miljardeja 70vuotta kuoleman jälkeen,joka on niin per-sees..tä kuin olla saattaa.
on uskomaton järjestelmä "taiteilijoille & tuottajille" luotu,siihen ei tajunta riitä.
mamut ulos maasta ja uusilta ovet kiinni. jos heitä joskus tarvitaan,tilataan sitten,tosin tarpeen todennäköisyys on nolla. mamukulut ongelmineen ovat hirvittävät nyt ja jatkossa enemmän jos asiaa ei korjata heti...tuo todistaan joka pvä pitkin maailmaa.
kaikki nuo maksaa tavis ja pienituloiset suhteessa aina eniten. kaikki nuo rosvoukset ovat aina tuotteiden hinnoissa, se on ikivarmaa vaikka kuka mitä muuta son-taa selittää.
suomi mätänee paikalleen,kohta vain robotit toimii kaikkialla,miten sitten suut pannaan?...tilataanko taas mamuja lisää,jotta "työvoimapula jatkuu."
Puolimiljoonainen virkamieskunta voisi ollakin oiva apu krooniseen työvoimapulaan. Ei tarvittaisi Käteisen 1,8 miljoonaa maahanmuuttajaa vaan ehkä reilu miljoona voisi riittää.
Sekoomus, ei tähän asiaan ole halunnut puuttua, sillä heidän tyhmä vaalikarjansa on tätä köyhää pikkuporvallistoa vaikka edustajat ovatkin huonosti menestyviä yrittäjiä. Yrittäjiä, joiden yritykset eivät ole menestyneet kun työvoimakustannukset ovat niin korkeat ja suomalaisten työmotivaatio huono.
"Sipilän mukaan kymmeniätuhansia virkamiehiä ei tarvitse irtisanoa. Suuri osa vähennyksistä voidaan hoitaa eläköitymisen kautta. "
Sinnehän se oli piilotettu, myöhempään jutun osaan. Ei ollut paha veli, oli hyvä veli!
Virkaloista ei irtisanota, vaikka sen tekemä "työ" loppuisikin..
Kierojen kiero on tämä Juha Sipilä. Hän on Kokoomuksen desantti Keskustassa hyväveliseuran sätkynukke. OVELAA!
Hän puhuu valheellisesti, että kymmeniä tuhasia pitää irtisanoa, mutta todelliset luvut olisi satoja tuhansia pitäisi irtisanoa.
Jo Karl Marks tiesi,että vain lisäarvoa tuottava työ rikastuttaa kansakuntia.
Papereien pyöritys pöydältä toiselle ja näyttöruudun tuijotus ei luo minkäänlaista lisäarvoa mihinkään tuotteeseen.
Toimistotyö on kuluerä kaikille tehtaille ja verstaille.Sen osuutta olisi syytä pienentää ja paljon.Sipilä on oikeilla jäljillä.
Valtion oranisaatiot voisi näyttää esimerkkiä.Uskon että paperin pyörittäjiä on liikaa aika lailla.
Sipilä nostaa esille yhden ongelmamme. Rohkea teko sinänsä, kun siinä on samalla kymmenien tuhansien äänestäjien äänetkin kyseessä juuri ennen vaaleja.
Mutuna arvelen, että Nokian menestys toi "liikaa" rahaa verokarhulle ja se "sijoitettiin" uusiin virkoihin. Esimerkiksi kaikki suunnittelijat ovat byrokratiassa tarpeettomia, jos ei tehdä uusia muutoksia.
Tämä on Kokoomuksen kanssa sovittu juoni, että Kokoomus saisi pitää omien äänestäjiensä äänet ja päästä sitten Keskustan kanssa yhteiseen hallitukseen ja siten määräävät jatkossakin korroption jatkumisen valtionjohtamisessa.
Ihmiset vain ovat niin tyhmiä, etteivät tajua, miten meitä media vedättää äänestämään tiettyjä piirejä ja tietenkin vaalien epärehellisyys hoitaa lopun "omaan pesään" eikä edes sisäministeri tai perussuomalaiset ole tästä huolissaan:
http://www.yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/haamuaanet_kummittelevat_vaalituloksessa_52556.html#media=52575
Sipilä on sijoittaja, joka haluaa tienata saneeraamalla julkisen sektorin. Sipilä ei sano, ketkä virkamiehet ovat turhia. Hän toteaa vain ylimalkaisesti, että saneeraus hoituu eläköitymällä.
Sipilä haluaa jakaa työeläkerahat yrittäjille. Jos eläkkeitä korotettaisiin, eläkeläiset voisivat ostaa väärin, joten on varminta suunnata rahat suoraan kotimaisille yrittäjille.
http://yle.fi/uutiset/keskustan_sipila_haluaa_elakeyhtiot_rahoittamaan_suomalaisyrityksia/7552061
Sipiä on vaarallinen, sillä hän on mitä ilmiesemmin hyvä-veli systeemin esille nostama rahan uusjakaja rikkaille ja nimenomaan hyvä-veli systeemin kavereille.
Kukaan ei tutki Juha Sipilän taustoja, mutta nämä puheet kertovat paljon.
Sipilän tulisi ennemin luoda yrittämiselle puitteet jokaiselle suomalaiselle, kuin olla tukirahan jakaja. Sillä on todella sairasta, että vain ne yrittäjät pärjäävät jotka pääsevät etulyöntiasemaan näillä tukirahoilla eli Juha Sipilä aihuttaa näillä toimilla vain lisää konkursseja niille jotka jäävät/ovat tämän korrupitotuki rahan ulkopuolella.
Julkisen puolen kulutus bruttokansantuoteesta on nousut 58 %. Eiköhän siellä olisi varaa lakkauttaa turhia paperinpöyrittäjien virkoja? Että silleen.
Kohta ne tekee lakialoitteen irtisanomisaika on 10 vuotta.
Miten saneerattujen asuntolainat järjestetään? Byrokratian vähentäminen olisi hyvä asia, mutta saneerauksen seuraukset ovat moninaiset.
On todella väärin, että valtiovelkarahalla pidetään hyvävelivirkoja yllä. Suomi on vapaa maa hakemaan työtä ja tervetuloa tehtaalle työhön 10 e/h nyt valtion työntekijöiden keskimääräinen tuntipalkka on 19e/h!!!!
Ja teille on hyvin terveellistä aloitaa yrittäminen ja perustaa velkarahalla firma.
Tehtailijoitakin tuetaan miljarditolkulla. Yritystuet ovat vähän julkisuudessa, koska niitä jaetaan enimmäkseen veroluonteisten rahastojen kautta valtion budjetin ohi. Rahastoja hallinnoivat hyvät veljet.
Laskepa huviksesi, kuinka paljon valtio säästää irtisanomalla yhden virkamiehen. Minun karkean laskelmani mukaan kaikki valtion ja kuntien työntekijät olisi irtisanottava valtion budjetin tasapainottamiseksi.
Jos ne kaikki olisivat kepulaisia virkamiehiä niin niitä olisi liian vähän...lisää pitäisi palkata että kaikki kaukaisetkin sukulaiset saisivat lokoisan homman.
Kannattaisi miettiä seuraavissa vaaleissa henkilöitä jotka eivät ole kansanedustaja aikanaan saanneet mitään aikaan ,osa jopa jäännyt pois istunnoista eivätkä muutoinkaan ole hoitaneet tehtäviään vaaditulla tavalla. Heille ei kannattaisi enää tulevissa vaaleissa ääntä antaa. Loppuisi mahdollinen aikaistettu eläkeputk. Säästöä kertyisi aikamoinen määrä koska nämä vuosikausia maksetut eläkkeet tekevät ison loven kassaan.
On aivan tosiasia ,että monet lukeneet ovat järjestäneet itselleen tukityön virastoissa ja isoissa yrityksissä, kannattaisi tarkastella henkilön tarvetta yrityksessä jos säästöistä puhutaan . Tavallisen työläisen mahdollisuudet on kyllä jo saneerattu minimiin.
Eläkeputki on jo poistettu uusilta kansanedustajilta.
ylisuuret eläkeet leikkuriin, siihe ei sipilä puutu tai tähän:
Yritykset pitäisi saada maksamaan kaikki veronsa Suomeen, ja jos niin ei käy kaikki myönnetyt tuet takaisin perintään.
Veroparatiiseihin Sipilä ei ole koskaan puuttunut, se kertoo, ettei mikään muutu, jos hän pääsee valtaan.
Kuinka paljon valtio säästää irtisanomalla 50 000 julkisen sektorin työntekijää, joiden keskiansio on 3000 €/kk?
Oletetaan, että irtisanotut putoavat 3000 euron kk-bruttoansioiltaan Kelan perusturvalle kahdessa vuodessa.
Noin miljardin säästöt, kun huomioiidaan heidän käyttämät, tilat ja muut työstä aiheituneet lisäkulut. Ilman niitä 500 miljoonaa.
Lisäksi saataisiin vapaille työmarkkinoille riittävästi apulaisia raksalle siivoomaan j muuhun vastaavaan, johon ehkä he pystyisivät. Suurimmalla osalla on kylläkin pää tai fysiikka piloilla, useilla molemmat. Kun makaa pulla suussa vuosia ilman vastuuta, se jättää jäljet.
Tyypillinen joukko-oppinut suomalainen. Miten ajattelet hävittää tilat valtion ja kuntien budjeteista? Mitä ovat muut työstä aiheutuvat lisäkulut? Usko huviksesi, että saneerauksessa jäädään pakkasen puolelle ja rahat katoavat Sipilän tapaisten ahmattien tileille.
Valtiolla on työssä 80000 ihmistä joka on noin 3 % koko työvoimasta ja heistä suurin osa työskentelee puolustusvoimissa tai poliisissa. Kenet vähentäisit?
Laskutoimista on syytä helpottaa. Saneerataan vain yksi julkisen puolen duunari, jonka bruttopalkka on 3000 euroa kuukaudessa. Kun yhdestä syntyvät säästöt tiedetään, S24-palstan vähennysintoilijat osaavat ehkä tehdä pienen kertolaskun.
Kuinka paljon ovat yo. palkan sivukulut?
Mikä on yo. palkan veroprosentti?
Verorahoin avustettu lehdistö myy taas kepu-sipilää ja sen "mielipit täysillä. Kyllä näkee, että vaalipropakanda on alkanut: kepu-sipilä sitä, kepu-sipilä tätä ja kepu-sipilä se sanoo vähän tuotakin... jne, ja sama kohta uudestaan.
KAIKKI TIETÄVÄT TAATUSTI SUOMESSA TÄMÄN ASIAN YLIMITOITETUSTA VIRKAMIEHISTÖSTÄ, on asia tälläkin palstalla ollut vähän väliä esillä., ettei sitä ITSESTÄÄNSELVYYTTÄ tarvitse kepu-sipilän sanomisina mainostaa. Kepulaisethan nimenomaan ovat yhtenä olleet sitä ylisuurta virkamiehistö kasaamassa.
Suoritapa ehdottamani yhden virkamiehen säästölaskelma.
jopa turhia virastoja... mutta sipilä tuskin sanoo, mitään mihin ei saa Kokoomuksen johdolta lupaa.
Virkamiehen kk-palkka on 3000 €/kk bruttona. Sivukulut ovat? Veroprosentti on? Kelan perusturva asumistukineen on karkeasti 1000 €/kk, kun unohdetaan lapset. Valtion säästö on?
Laskutaitoisten puutteessa todetaan sipilämäisesti, että valtio säästää tonnin kuukaudessa antamalla potkut yhdelle virkamiehelle. Pyöristetään vuosisäästö vielä kymppitonniksi laskemisen helpottamiseksi. Sipilä on sanonut, että valtion budjetin tasainottaminen edellyttää 10 miljardin leikkausta. Budjetti olisi tasapainossa, kun Sipilä vähentäisi miljoona julkisen sektorin työntekijää. Onko Sipilä yksinkertainen populisti?
Tasainottaminen luetaan tasapainottaminen.
säästöä tulee heti ainakin 4-5 miljardia
Poliisin ylimmän johdon ylisuuren määrän leikkaukset Kokoomus ja SDP kielsi, vaikka säästö olisi ollut vuositasolla 300 miljoonaa.
Erinomainen aloitus Sipilältä! Toisinaan tuntuu että virkamieskunta on itseään varten ei kansaa varten. Monet valtion virastot elää elämäänsä ulkopuolella kaiken valvonnan esim trafi jossa mm keskipalkka yli 5000 tonnia kuussa!
Jotain on tehtävä liika suuri virkamieskunta kuin mustekala joka tukahduttaa kaiken yritteliäisyyden jatkuvall pilkun hakemisellaan.
Työttömiäkään tarvitse tehdä, säästötavoite 10% ilman irtisanomisia.
Tässäkin muuten tulee ilmi Helsingin käenpoikastatus, yli puolet noista on yhden kunnan alueella!
Sipilän puheet tulee vaan liian myöhään ja niian lähellä vaaleja sekä määrät ovat aivan liian pieniä todelliset vähemmys määrät pitäisi olla satoja tuhasia ja koskea myös virkamiesjohtoa.
kaaos byrokratia alas ja neitokaiset + ravattiloiset muihin hommiin, töitä kuulemma on joka paikassa...nyt vain lomailee "tilapäisesti" 300 000 kun talvi painaa päälle.
virkaloiset kerralla puoleen ja ajan kanssa 1/3-osaan. herroja sihteereineen lisäämällä tuotos aina vain miinusta...tai korkeintaan päänvaivaa kansalle.
kaikki virkatyö on 100% tuottamatonta.
On Suomi todella pahassa jamassa. Jos nykyinen onneton kokoomus/sdp sekahedelmäsoppa jatkaa kaikki menee vieläkin pahemmaksi.
Jos Kepu tulee valtaan niin ihmisiä aletaan irtisanomaan kymmenien tuhansien nipuissa. Milläs ne ihmiset sitten elelee? Odottaa eläkeikään loppuiän työttömänä?
Ainoa toivo lienee persut. Persujen pitäisi saada tosin samankokoinen vaalivoitto kuin viimeksi. Mikä estää sitä, että muut puolueet muodostavan vieläkin huonomman sotkun: "seitsämän puolueen hallituksen" (engl. "shitpack") ja yrittää kaikin keinoin pysyä vallassa kunnes Suomi liitetään eu:hun tai Venäjä hyökkää ja Suomi liitetään ties mihinkä.
Kaikki tulee huononemään jyrkästi lähivuosien ajan. Euro tapppoi Suomen tulevaisuuden.
Eduskuntapuolueista ei ole muutoksen tekijöiksi. Ne päättivät yksimielisesti Yle-verosta, millä taataan eduskunnan valheellinen viestintä kansalle.
mamut elää ja niitäkin on satoja tuhansia pitkin kairoja? jykä tarvii yksin 1.8 miljoonaa,joten kun ne on kaikki täällä,sit vasta ku..sessa ollaan.
kun nyt virkaloisille annetaan heti loparit,jää eläkkeetkin siten pienemmiksi,joka hyvä asia valtiolle. loparit saaneet ottavat mamujen paikat,joita jykä tilasi,päästään vähemmällä. pääperiaate oltava, kaikki mamut ulos ja ovi kii.
persut ovat pettäneet pahasti,loppu odottaa. kun mitään todellista konkretiaa heiltä ei ole näkynyt, ei kuulunut,pelkkä pas-kan höpötys ei tuota kuin lisäongelmia.
sdp on ja ollut todella petollinen väestöään kohtaan,jutan juurettomuus oli syvältä.
eu-kiima vipuvarsivelka tekniikoineen häpäisi hänet lopullisesti.
kepulien riisto ja 2-naamaisuus pilannut heidän todellisuuden toiminnoista.
sipilä on mielestäni ainakin osittain järjissään,ehkä enemmän kuin kukaan 200:sta.
kokoomus kaiken kurjuuden luoja,jäljellä vain velkaa,nälkää ja työttömyys...siis maan alasajo järjettömyyksiin perustuvan eu-kiiman myötä. nyt tulokset näkyy.
nyt sitten eletään "ikihyvinvoinnissa" ja todella lasketaan alamäkeä pitkään.
vihreät ovat hajonnet,mikä mihinkin ja osin hyvä niin.
vasurien hyytelöasiointi samaa kuin itärajan takana.
Vai persut!!! Hahaha. Mokoma lusmu juoppoporukka on tullut tunnetuksi törttöilyllään ei työnteolla.
Ei noita virkamiehiä kukaan ole kerralla poispotkimassa mutta tosiasia on liikaa ja liian hyvin palkattuja heitä on. Jopa tuössäolovelvoite on pienempi kuin duunareilla.
Ministeröissä esim väliporras on täysin turha, pois vain. Ympäristöministerö pitäisi lopettaa kokonaan, siksi kummallisia pahalakeja sieltä on lähtenyt.
Toivottavasti kepu oppi viime vaaleista ettei virkamiesten pashalakeja kannata puolustaa, siinä käy väärin.
Keu keu keu! Loistava avaus!
Jään kuitenkin jännittyneenä odottamaan, miten kepuvetoisissa kunnissa tätä rakennemuutosta lähdetään toteuttamaan. Onko tarkoitus saada jotain aikaan esim. 2030? Silloin kepun kunnallisviroissa loisivat virkamiehet ja toimisopimussuhteiset (koskeeko niitä?) voisivat kunniakkaasti siirtyä eläkeputkeen (ei taida olla 2030?). Vai miten?
Tä?
Sipilänkin mieli muuttuu vaalien jälkeen jos kepu pääsee hallitukseen. Siellä on maan tavoille (byrokratian paisutusrahastukseen) aina nopeasti opittu.
Jos kokoomukselle tai kokoomuksen "nuorille kyvyille" annetaan vapaat kädet niin lapinleuku kyllä heiluu puukkojen yössä ja näin valtion palkkalistoilla ym harvenisivat.
Kokoomusnuorille on ilmeisesti jäänyt zombie-walk jotenkin päälle.
Ns. Kristallnach eli kristalliyö olikin jo aiemmin kun aktivistit rikkoivat perus-suomalaisten näytetikkunat kaupungilla.
Virkamiehet ovat veteliä nilviäisiä, jotta teeskentelevät tekevänsä työtä. Asiasta on tohtorien tutkimuskin:
"Viesti virkamiehille: Lopettakaa Facebookin selaaminen ja ryhtykää töihin"
http://www.taloussanomat.fi/kotimaa/2014/09/17/viesti-virkamiehille-lopettakaa-facebookin-selaaminen-ja-ryhtykaa-toihin/201412935/12?&posted=1&n=7#messageSent
Kepu, kokoomus ja sdp; siinä vaalien jälkeiset vastuupuolueet. Näemme jälleen, kuinka vaalikarja kulkee karsinoihin.
Sipilä supisee...
Juu on sipilä oikeassa. Virkamiehiä / neitejä on aivan liikaa suhteessa duunarehin ym. työntekijöihin.
Virkamiehiä pitäisi karsia isolla kädellä.
Esim. Suomessa jo muutaman tuhannen asukkaan kuntaan tarvitaan pyörittäämään kunnanjohtaja, johtajan apulainen, sihteeri, kulttuurisihteeri, ym ym ym..
Jos verrataan esim. Lontoota, jossa on enemmän asukkaita kuin koko suomessa.
Luulempa, että siellä ei ole virkamiehiä asukaslukuun suhteutettuna puoliakaan siitä määrästä mitä suomessa on..
Jos lopetetaan rahan jakaminen sossupummiprkleille ja löysämielinen apujen jakaminen niin voidaan vähentää sosiaalipuolen väestä puolet eli 58000.
Kuntien palveluksessa on kaiken maailman avustajaa ja rahan jakajaa kansalaisille jotka voisivat maksaa tarvitsemansa palvelut itse tai pyytää sukulaista tai naapuria auttamaan.