Hei! Olen 15-vuotias, ja ylipainoa on aika rutkasti, lähes 30 kiloa. Aloitin hiljattain dieetin, eli päivän ruoat: aamulla puuroa ja 250g maitorahkaa, lounas ihan normaali koululounas (salaatti lihapainoitteinen), välipala 250g rahkaa proteiinipatukka, lounas kanaa kasviksia sekä salaattia, iltapala 250g rahkaa, ehkä pala ruisleipää lisäksi. Lisäksi juon nykyään 3-4,5 litraa vettä päivässä.
Kävelen päivittäin 4 kilometriä lenkki 5 kertaa viikossa, yleensä 4-7 kilometriä välillä kävellen välillä hölkäten, tietysti reipasta kävelyä ;) Kotona treenailen myös vatsalihaksia, teen lankutusta ja selkälihaksia sekä nostelen painoja.
Jos jatkan tätä tahtia seuraavat 6-7 kk, mikä on arvionne pudotettujen kilojen määrästä? Kulutan extraa tällä hetkellä päivässä about 800-1000 kaloria.
Ja jos tunnet tarvetta vittuilla, ei tarvitse tulla tänne!
Kiitos järkeviä vastauksia antaville ihmisille :)
15v painonpudottaja :P
5
91
Vastaukset
- Yksi pielessä
Proteiinipatukka on täysin tarpeeton ja turhaa rahanmenoa. Et pysty perustelemaan niiden syömistä mitenkään. Kyse on vain hyvin osuneesta markkinoinnista.
- hyiii wittuu:)
Jaha sun kaltaselle läskivasaralle saa ja pitääkin vittuilla. Laardimaahinen, sun on parempi kuolla pois ihmisiä säikyttelemästä :D
- Gjkbkkll
Kuukaudessa sulta vois helpostikin lähtee 5 kiloo keskimäärin kun ylipainoo on kuitenkin aika paljon. Tietysti eka lähtee enemmä mutta jos laskee 5 kg/kk niin puoles vuodes se olis just se 30 kiloo. Menee kyllä varmaan enemmä aikaa sit kun alat olla jo hoikassa kunnossa. Jatka samaan malliin! Sun ruokavalio kuulostaa ainakin tosi hyvältä, uskon et onnistut! :)
- cuba libre
Aika hullulla rupeamalla lähdit vääntämään. Mieluummin opettelisit terveellistä elämäntapaa. Olet nuori, mutta toi kuvaamasi systeemi ei ole kestävällä pohjalla.
Kerro vuoden päästä, toimiko. Jos ei, niin kannattaa kokeilla sitten muuta. Ja vielä vinkki perään: Toimivia menetelmiä on. Ne perustuvat pysyvään muutokseen. Sellaiseen, mikä ei liikaa ahdista, vaan tuo tullessaan mukavamman elämän.- cuba libre
Ja kyllä tuolla systeemillä saa kilot pois. Siitä ei ole epäilystäkään.
Mutta se oleellinen pointti on tunnistaa ne ruokailutottumukset, millä olet saanut 30kg. Ja katsoa sitä vasten että mitä voisi pysyvästi muuttaa. Sen kun onnistuu tekemään, niin laihtuminen on taattu juttu. Aikansa se ottaa, mutta jo vuodessa olet todennäköisesti timmissä kunnossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.16910352- 552823
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan812549- 852371
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1472104Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2431952- 441402
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131395Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1151197Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei34873