Kun käytät kampea vähänkin reilummin(ei tarvi vältteeks ees käyttää kampee), niin korkeiden e-, ja h- kielien sävelkorkeus _nousee_... Toi on ihan sika outoo ku yleensähän se laskee.
Voisko se olla kun vaihan kieliä, niin en tee minkään näköistä "solmuu sinne" tai siis niinku lukitse sitä kieltä mitenkään.
Mitä mieltä muutenkin ootte tosta. En vaan pysty oppimaan sen "solmun" tekoa tonne vintturiin
http://www.youtube.com/watch?v=ri5n4DB9S5c toi on mulle niin bueno tapa, mutta tuleeko korkeimmilla kielillä vireongelmia? E-D kielillä vire pysyy hienosti.
Onko kellään tälläista ongelmaa stratoissa?
3
124
Vastaukset
- Mika....
No jos kieli luistaisi viritintapissa, niin silloinhan sävelkorkeus laskisi eli kyse ei ole siitä. Todennäköisesti kyse on satulan kinnaamisesta eli puhdista kieltenvaihdon yhteydessä satulan kieliurat huolellisesti ja musakaupasta saa sellaista nutsauce teflon tahnaa jolla voitelet satulan urat (vahat bluesukot käytti huulirasvaa ja joku voi neuvoa käyttämään lyijykynän grafiittia, mutta lyijäri ei ole kovin hyvä liukastin oman kokemukseni mukaan). Tämä kaikki tietenkin edellyttäen, että urat ovat oikean kokoiset (kuluessaanhan ne yleensä myös voi alkaa kinnata ja jos sulla ei ole omia satulaviiloja niin musafasulla (fenderin jälleenmyyjä) esimerkiksi on soitinkorjaaja joka tuon satulan sulle sopivaksi fiksaa).
Mitä kielten solmuihin tulee, niin unohda mokomat. Mahdollisimman vähän kieltä tapille, niin pysyy vire parhaiten. Jos sulla on Fenderin strato, niin niissähän on se nerokas viritintappi, joka on halkaistu. Niissä ei tarvita mitään solmuja tai kikkoja, vaan katkaiset kielen pikkuisen tappia pidemmältä (esimerkiksi E-kielen napsaiset poikki A-tapin kohdalta) sitten tökkäät kohtisuoraan sinne reikään, joka on sen halkaistun tapin keskellä ja pohjaan saakka ja taitat halkion suuntaisesti ja kiristät virittimestä, niin siinä on ja pysyy eikä tarvita mitään lukkoja eikä solmuja.- eggggggggggg
Tattista vaan Mika.
Mulla on kuitenkin ne uuemmat tapit siellä. Ei vintaget. :) - eggggggggggg
Tattista vaan Mika.
Mulla on kuitenkin ne uuemmat tapit siellä. Ei vintaget. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1127184
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t364222törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/383698Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3991962- 321457
- 351448
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi621377Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1771090Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121088Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111020