Raamattu antaa vastauksen, mutta mikä on adventistien kanta asiassa?
Advestistit, jääkö maa autioksi Harmagedinissa?
Odotellaan vastausta
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
maahan autioituu tuhanneksi vuodeksi advareiden mukaan, sitten tulee jumalattomien ylösnousemus ja viimeinen tuomio ja sitten luodaan uusi maapallo.
monien vapaiden suuntien tulkinta on se että Harmageddonin jälkeen tulee 1000 vuotinen rauhan valtakunta ja saa,,ta,na on sidottu sen ajan ja Messias hallitsee lopussa saa,,ta,na päästetään irti ja tulee viimeinen sota. sitten on jumalattomien ylösnousemus ja myös vanhurskaiden ja viimeinen tuomio.
advareilla on ilmeisesti sellainen optususkomus, että viimeisellä tuomiolla tuomitut jumalattomat hävitetään kokonaan olemassaolosta. ei tietoisuutta missään olotilassa
vapaissa kristillisissä suunnissa taas ei uskota ns tyhjiinraukeamisoppiin vaan tietoisuus säilyy kadotuksessakin.
advareilla on kummallinen näkemys myös ns tutkivasta tuomiosta taivaassa joka on laskettu alkaneen joskus 1800 luvulla. oppi kehitettiin pieleen menneiden Jeesuksen takaisintuloennustuksien vuoksi. Mutta itse ajatus tällaisesta tutkivasta tuomion toiminnasta laskettuna aikana on erittäin vierasta muille kristillisille suunnille.
Yksi ihminen. Ellen G. White on saanut aseman lähes raamatullisiin profeettoihin verrattavan ja sekin on vieras ajatus muille kritityille.
Muut kuin adventistit ovat väärässä.
Raamattu sanoo ihan suoraan, että Jeesuksen tullessa maa autioituu.
Ei ole oikein tarkkaa tietoa siita miten kukin asian ajattelee - mutta yksi asia on minulle ainakin tullut selväksi (Vaikka en adventisti olekaan) - maa saa sapattinsa .. ja se sapatti kestää tuhat vuotta - siis sen seitsemännen tuhatvuotis ajan joka on Raamatun ajanlaskussa ja josta sapattikin todistaa .. Sen ajan on Herra pyhitänyt - ja silloin ei saatanakaan saa tehdä tuhojaan ..
alex
Hei-
Harmageddonin henget ovat saa-tanasta. Toinen osapuoli on Jeesus Kristus joukkoineen ja uskollisineen. Ei tämä tämän kummempi taistelu ole.
Harmageddon niminen paikkakin on olemassa mutta siihen rinnastettavaa on hanalaa löytää.
Ilm 20 luvussa kerrotaan tuhatvuotiskaudesta. "Valtakunnaksi" sitä ei nimitetä.
Maa luodaan vasta tämän tuhatvuotiskauden jälkeen ja 1000 vuoden aikana pyhät ovat taivaassa. 1000 vuotta on aikajakso josta ei ole täyttä selvyyttä sen vertauskuvallisuudesta mikä on todellinen aika vai onko tuo kirjaimellinen aika, sitä ei pirukaan tiedä.
Tässä karkeasti.
Siunauksia
jari laurila
keskustelija
..........mutta ilm. kerrtaan että vain 144 000 tuhatta menee vain taivaaseen ja loput jää maapäälliseen elämään. Ei kaikki mene taivaaseen, vain ne jotka ovat esim. kuolleet uskon tähden.
Johhanneksen ilmestys 7 luku
Eipäs sanota. Tuo on huuhaatulkintaa.
Pahasti pelkään Jari että olet väärässä - tällä kertaa ...
Mutta älä huoli ei kukaan voi olla aina oikeassa ...
alex :)
Hei-
1000 vuoden aikajaksossa pyhät ovat taivaassa tuon 1000 vuoden ajan.
Se on aikajakso. Tämän jälkeen maa luodaan uudelleen.
Ei tässä mitään luokkajakoa ole että toiset taivaassa ja toiset uudessa maassa.
Kyllä kaikki saman arvoisia ovat.
144 000 on vertauskuvallinen luku kaikista pelastuvista. 12 on täydellisyyden luku.
12 x 12 = 144 000.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija
Kurpan torpan sepän pojanpojanpoika
Näinhän se on,.. Maa on autio ja tyhjä, ne tuhannen vuotta. Jer 4. jae 23, 25, 26, 27
Ja sillä siisti terv. Benkku
synnintekijä kuolee vastavuotiaana, lapsi leikki kyykäärmeen kololla, leijona ja lammas käy rinta rinnan ym ym. taivaassa ei ole enää kuolemaa niin että synnintekijä voisi kuolla koska siellä ei ole yhtään synnyntekijää. kuitenkin raamattu osoittaa, että sellainenkin aika maan päällä on oleva että eo kuvaus toteutuu.
eli viimeisen maailmansodan jälkeen (Googin tai Harmageddonin sota) ja lopunajan vitsausten jälkeen jäljelle jää lihallisia ihmisiä ikäänkuin siemeneksi kaikista kansoista. he asuttavan uudistetun planeetan. Jerusalem tulee keskipisteeksi ja sieltä lähtee laki aja Herran sana.
Maa ei siis olisi autio ja tyhjä sen tuhannen vuotta minkä Ilmestyskirja mainitsee.
synnintekijä kuolee vasta satavuotiaana,