Punton mystinen sammuminen

punto-parka

Onkohan kenelläkään vastaavia kokemuksia tai jotain aavistusta, mistä mahtaisi olla kyse... Tilanne on siis se, että vuosimallin 2000 Fiat Punto on ottanut tavaksi sammua tyhjäkäynnillä, yleensä liikennevaloissa tai muuten pysähdyksissä/hiljaisessa vauhdissa. Se ei tee sitä koko ajan ja yleisesti sammuminen tapahtuu vasta moottorin lämmettyä. Toistaiseksi käynnistäminen on onnistunut sammumisen jälkeen, pienellä sahaamisella. Kerran sammuttuaan Punto sammuu yleensä myös seuraavissa valoissa, ja sitä seuraavissa jne, tehden ajamisesta mahdotonta.

Puntoa on jo katsottu muutamaankin otteeseen, mutta vikaa ei ole löytynyt. Koska olen muutenkin luopumassa autosta pikapuoliin, haluaisin tietää remontille kustannusarvion ennen kuin sitä aletaan korjata. Kukaan ei ole sellaista pystynyt antamaan, koska vikaa ei löydy, ei myöskään vikakoodinlukijalla.

Seuraavat vaihtoehdot on vikamahdollisuuksista jo poissuljettu:

- tulpanjohdot, tulpat
- ilmansuodatin
- jäähdytinnesteen loppuminen
- tyhjäkäyntiäkin on jo säädetty
- öljyn tai bensan määrä ei myöskään vaikuta sammumiseen

Ideoita, kokemuksia?

4

658

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puntomies

      Sammuuko laakista niinkuin kääntäisi virta-avaimesta vai onko ensin oireena huonoa tyhjäkäyntiä. heikko tyhjäkäynti voisi viitata jumittavaan tyhjäkäynninsäätimeen tai bensapumpun tai bensalinjan tukkoisuuteen tai huonoon bensan paineeseen. äkkisammuminen taas sähkövikaan esim oireilevaan puolaan.

    • punto-parka

      Kiitoksia vastauksesta! Kyllä siihen taitaa liittyä myös huonoa tyhjäkäyntiä, saattaa ainakin olla vähän sellaista nykimistä kun hiljentelee vauhtia. Se ei tosiaan sammu joka kerta, mutta kun on kerran sammunut niin yleensä sammuu sitten seuraavissakin valoissa eikä auta, vaikka yrittäisi painella kaasua. Ovatkohan nuo mainitsemasi vaivat suuritöisiä korjata?

    • eläkeukko

      Mun Punto tosin alta 2000 vm sammuili syystä, repsikan puolella konehuoneessa joku satiaislaatikko johon tulee mahoton määrä johtoja, sitä liitintä liikuttelemalla pelas taas pitkään. Kerran kävin autoliikkeestä koeajolla ko. puntolla 4 vuotta oli ikää,siitä löystytin kyseisen liittimen ja 4 viikon päästä ostin sopivasti liikkeestä mystisen vian omaavan punton

    • <kondensaattori

      Moi, Fiatin sytytysjärjestelmä: liitokset järjestelmällisesti kuntoon; irrota, hapettumat hankaamalla ja hapettuman poistospraylla. Autosähköasentajalta apua tunti tai kaksi niin käy kuin pitääkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      152
      1313
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      120
      1069
    3. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      33
      832
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      215
      808
    5. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      792
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      752
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      141
      734
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      46
      674
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      632
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      61
      581
    Aihe