Onkohan kenelläkään vastaavia kokemuksia tai jotain aavistusta, mistä mahtaisi olla kyse... Tilanne on siis se, että vuosimallin 2000 Fiat Punto on ottanut tavaksi sammua tyhjäkäynnillä, yleensä liikennevaloissa tai muuten pysähdyksissä/hiljaisessa vauhdissa. Se ei tee sitä koko ajan ja yleisesti sammuminen tapahtuu vasta moottorin lämmettyä. Toistaiseksi käynnistäminen on onnistunut sammumisen jälkeen, pienellä sahaamisella. Kerran sammuttuaan Punto sammuu yleensä myös seuraavissa valoissa, ja sitä seuraavissa jne, tehden ajamisesta mahdotonta.
Puntoa on jo katsottu muutamaankin otteeseen, mutta vikaa ei ole löytynyt. Koska olen muutenkin luopumassa autosta pikapuoliin, haluaisin tietää remontille kustannusarvion ennen kuin sitä aletaan korjata. Kukaan ei ole sellaista pystynyt antamaan, koska vikaa ei löydy, ei myöskään vikakoodinlukijalla.
Seuraavat vaihtoehdot on vikamahdollisuuksista jo poissuljettu:
- tulpanjohdot, tulpat
- ilmansuodatin
- jäähdytinnesteen loppuminen
- tyhjäkäyntiäkin on jo säädetty
- öljyn tai bensan määrä ei myöskään vaikuta sammumiseen
Ideoita, kokemuksia?
Punton mystinen sammuminen
4
431
Vastaukset
- puntomies
Sammuuko laakista niinkuin kääntäisi virta-avaimesta vai onko ensin oireena huonoa tyhjäkäyntiä. heikko tyhjäkäynti voisi viitata jumittavaan tyhjäkäynninsäätimeen tai bensapumpun tai bensalinjan tukkoisuuteen tai huonoon bensan paineeseen. äkkisammuminen taas sähkövikaan esim oireilevaan puolaan.
- punto-parka
Kiitoksia vastauksesta! Kyllä siihen taitaa liittyä myös huonoa tyhjäkäyntiä, saattaa ainakin olla vähän sellaista nykimistä kun hiljentelee vauhtia. Se ei tosiaan sammu joka kerta, mutta kun on kerran sammunut niin yleensä sammuu sitten seuraavissakin valoissa eikä auta, vaikka yrittäisi painella kaasua. Ovatkohan nuo mainitsemasi vaivat suuritöisiä korjata?
- eläkeukko
Mun Punto tosin alta 2000 vm sammuili syystä, repsikan puolella konehuoneessa joku satiaislaatikko johon tulee mahoton määrä johtoja, sitä liitintä liikuttelemalla pelas taas pitkään. Kerran kävin autoliikkeestä koeajolla ko. puntolla 4 vuotta oli ikää,siitä löystytin kyseisen liittimen ja 4 viikon päästä ostin sopivasti liikkeestä mystisen vian omaavan punton
- <kondensaattori
Moi, Fiatin sytytysjärjestelmä: liitokset järjestelmällisesti kuntoon; irrota, hapettumat hankaamalla ja hapettuman poistospraylla. Autosähköasentajalta apua tunti tai kaksi niin käy kuin pitääkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 823357
- 532500
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa5142394Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi122274- 352271
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313362250- 1371959
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne181872- 311815
- 1401663